Danų laimės pojūčio paslaptis – „hygge“ (tariama „hiuge“). Iš esmės šis žodis reiškia „jaukiai leisti laiką kartu“.

Danų šeimos jaukiai leidžia laiką kartu ne retkarčiais, ir ne per atostogas, bet reguliariai. Tai esminė šeimos kultūros dalis. Svarbiau už „mano laiką“ jiems yra „mūsų laikas“. Jaukus buvimas kartu prie raibuliuojančios žvakių ar lempučių girliandų šviesos, gurkšnojant kakavą ir gulint ant sėdmaišių bei aptariant, kaip praėjo diena. Arba sėdėjimas sode užsiklojus pledu ir gėrėjimasis žvaigždėmis.

„Hygge“ įkūnija jaukumą – integravę šiuos principus į kasdienį šeimos gyvenimą pasijuntame laimingesni.

Norint sukurti „hygge“ nereikia didelių gestų ar ekstravagantiškų planų: svarbiausia kartu leisti laiką, mėgaujantis paprastais, maloniais dalykais. Dalykais, kurie sušildo iš vidaus.

Jaukumą, malonią nuotaiką ir atmosferą užtikrina mažos smulkmenos.

Pavyzdžiui, vakarieniaujant galima išjungti apšvietimą ir sėdėti prie žvakių arba lempučių girliandų šviesos.

Šaltuoju metų laiku „hygge“ atmosferą sukurti padeda jaukūs pledai, šiltos kojinės. Sėdėjimas ant minkštų sėdmaišių taip pat skatina atsipalaidavimą. O svarbiausia – norint namuose sukurti „hygge“ nuotaiką, namiškiams reikia susitarti pasidėti visas technologijas į šoną.

Vaikai Danijoje

Vis dėlto „hygge“ neužtenka vien jaukių pledų ir žvakių. Šios filosofijos esmė – buvimas kartu ir gyvenimas šia buvimo kartu akimirka.

Danijoje vaikai nuo mažens susipažįsta su „hygge“ taisyklėmis: dirbti komandoje, būnant kartu nekelti dramų, branginti laiką, leidžiamą kartu.

Viename Jungtinės Karalystės koledže studentai mokomi daniškojo „hygge“ principų, kad namai taptų jaukesni, o juose gyvenantys žmonės laimingesni.

Londono Morley koledžo dėstytoja Susanne Nilsson sako: „Hygge“ atmosferą pajusti galima susirinkus šeimai ir draugams ir kartu valgant maistą pritemdytų šviesų apsuptyje, tačiau taip pat šią atmosferą galima pajusti ir vienam, jaukiai įsitaisius, skaitant gerą knygą. Geriausia, jei žmogaus ar žmonių grupės nesuptų pernelyg daug tuščios erdvės.“

„Viena vertus, tai labai paprasta – skirti laiko aplinkiniams ir kartu, jaukiai įsitaisius mėgautis paprastais gyvenimo malonumais. Tačiau Britanijoje, kur visi nuolat užsiėmę, būtent tokiems dalykams mes ir neskiriame laiko, retai įtraukiame juos į savo kasdienybę. Mūsų kultūroje priimta daug dirbti, apsikrauti įvairiomis veiklomis, tad galiausiai nebeturime laiko sustoti ir pasimėgauti jaukiu buvimu su mylimais žmonėmis.“

Knygos „Daniško gyvenimo metai“ autorė Helen Russell sako: „Hygge“ užtikrinti padeda švelnumas sau – kai leidžiame sau maloniai leisti laiką, nespaudžiame, nebaudžiame ir neribojame savęs.“

„Hygge“ nėra skirta tik privilegijuotiesiems – taip gyventi gali visi, nuo valytojo iki miesto mero.

Danijoje „hygge“ koncepcija taip įsišaknijusi, kad nieko nestebina autostrada važiuojantis namelis ant ratų, kurio languose raibuliuoja žvakės. Galbūt tai nėra legalu, tačiau vikingų palikuonys nėra pamišę dėl sveikatos ar saugumo.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (68)