Kovo 21 dieną minima pasaulinė Dauno sindromo diena. Apytiksliai 1 iš 800 vaikų gimsta su Dauno sindromu, nepriklausomai nuo socialinės šeimos padėties. Tai labiausiai paplitęs genetinis sutrikimas, atsirandantis dėl visų ar dalies trečiųjų dvidešimt pirmųjų chromosomų buvimo. Apytiksliai 1000 lietuvių turi šį sindromą, rašoma pranešime spaudai.

„Niekada negalvojau, kad turėsiu tatuiruotę. Mano požiūris į jas visuomet buvo konservatyvus“, – sako Sanna Karosas. „Aš pati save nustebinau, kai suburtą vietinių tėvų grupę nukreipiau į „Captain Savage“ tatuiruočių saloną, kur praėjusią savaitę pasidariau savo pirmąją tatuiruotę ir aš“.

„Dabar aš didžiuojuosi turėdama tatuiruotę su trimis strėlių smaigaliais, kuri parodo, jog aš pažįstu ir myliu žmogų, turintį Dauno sindromą. Tas žmogus yra mano ketvirtasis vaikas – 14 mėnesių dukra Iva“, – sako Sanna Karosas.

Šios tatuiruotės fenomenas atsirado Amerikoje 2017 metų pabaigoje ir iki šiol sparčiai plinta visame pasaulyje. Instagram ir kitose socialinėse medijose žmonių, turinčių Dauno sindromą, šeimos nariai demonstruoja savo tris strėles, išsidėsčiusias viena paskui kitą, pridėdami grotažymę #theluckyfewtattoo (liet. viena iš laimingųjų tatuiruotė) . Kiekvieną dieną įkeliama vis daugiau šių nuotraukų.

„Strėlės simbolizuoja, kaip mes – šių ypatingų vaikų tėvai – pakylam ir judam į priekį. Visai kaip strėlės mes pakylam aukščiausiai po to, kai būname traukiami ir tempiami atgal – kartais net daugiau nei galvojom, jog galim iškęsti. Trys strėlės simbolizuoja tris dvidešimt pirmąsias chromosomas, kurios yra Dauno sindromo atsiradimo priežastis“, – dalinasi moteris.

„Tatuiruotė yra mūsų vizualus, viešas pranešimas, kad mes didžiuojamės savo vaikais, turinčiais Dauno sindromą. Tiesa, dauguma mūsų pradžioje liūdi dėl papildomos chromosomos, tačiau dabar mes besąlygiškai mylime ją turinčius vaikus“, – sako S. Karosas.

Tikimasi, kad tatuiruotės padidins žmonių supratingumą ir skleis žinutę, jog visuomenė nebesilaiko pasenusių nusistatymų gėdytis negalios ir ją slėpti. „Mes nesigėdijame savo vaikų, o priešingai – aktyviai ir atvirai pasisakome už visų žmonių įtraukimą ir priėmimą į visuomenę. Tikimės, kad visuomenė greitai supras, jog su tinkamu švietimu ir integracija žmonės, turintys Dauno sindromą, gali būti vertinga visuomenės dalis“, – sako moteris.

„Aš niekada negalvojau, kad turėsiu tatuiruotę. Bet ir niekada negalvojau, kad būsiu viena iš nedaugelio laimingųjų, turėdama privilegiją būti savo saulytės Ivos mama“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (120)