Tai, kaip auginame vaikus, priklauso ne tik nuo mūsų įsitikinimų, bet ir nuo to, kokie mes esame. Skirtingos asmenybės neabejotinai tampa skirtingais tėvais, todėl suprantant, koks mūsų asmenybės tipas, darosi daug lengviau priimti sau būdingą vaikų auginimo stilių, be to, pasistengti išnaudoti jam priskiriamus pliusus ir maksimaliai pašalinti minusus, rašoma portale imom.com.
Pateikiame asmenybių klasifikaciją pagal dažniausiai naudojamą tipologiją. Kuriam mamų tipui priskirtumėte save?
Reformatorė/ perfekcionistė
Tokioms mamoms būdingas organizuotumas. Jos siekia, kad aplink jas visada vyrautų tvarka. Šios mamos puoselėja aukštus idealus, nepriekaištingai skiria, kas teisinga, o kas – ne, ir geba apsaugoti vaiką nubrėždamos aiškias ribas.
Tikėtini trūkumai. Į perfekcionizmą linkusioms mamoms derėtų pasistengti nereikalauti pernelyg daug nei iš savęs, nei iš kitų šeimos narių. Dar jos turėtų leisti savo vaikui bent kartais pasielgti taip, kaip nori jis.
Pagalbininkė/ rūpestingoji
Tokia mama apgaubia šiluma, yra be galo supratinga, empatiška, jai patinka žinoti, kad yra reikalinga. Ji mes visus savo darbus, kad tik paruoštų pietus, ir apleis savo pomėgius, jeigu tik jie trukdys pasirūpinti vaikų tobulėjimu. Pagalbininkių tipui priskiriamų moterų vaikai jaučiasi mylimi ir visiškai aprūpinti.
Tikėtini trūkumai. Derėtų nepersistengti norint visiems įtikti, nes tokiu atveju gali sukilti apmaudas, kad aukojatės vien dėl kitų.
Tikslo siekėja/ veiklioji
Tai savimi pasitikinčios, į tikslą orientuotos mamos, o vienas iš jų tikslų – idealiai pasirūpinti vaiku. Tokia mama savo vaikams nepagailės nei energijos, nei entuziazmo, kad tiktai jiems pavyktų pasinaudoti visomis įmanomomis galimybėmis.
Tikėtini trūkumai. Kartais derėtų sutramdyti asmenines ambicijas, kitaip vaikai ims jaustis spaudžiami. Tai gali imti varginti ir kitus šeimos narius.
Individualistė/ romantikė
Ketvirto tipo mamos – kūrybingos, jautrios, švelnios ir empatiškos. Jos noriai įsitraukia į kūrybinę veiklą, kadangi siekia išlaisvinti vaikų kūrybingumą, be to, ir pačios mėgsta kurti.
Tikėtini trūkumai. Tokias moteris kartais apima melancholija. Jos turi stebėti savo emocinę būklę, kad sugebėtų tinkamai pasirūpinti vaikais ir šeima.
Tyrėja/ stebėtoja
Tai mąstytojos, tyrinėtojos ir išradėjos tipas. Tokia mama pateikia vaikams puikių idėjų, ji nuolat analizuoja vaikų poreikius, o užvis labiausiai jai patinka matyti vaikų smalsumą, norą mokytis.
Tikėtini trūkumai. Šio tipo žmonės ne visada pajunta kitų emocijas, todėl kyla pavojus nepastebėti emocinių vaikų poreikių, ypač kūdikystėje ir paauglystės metais.
Lojalistė
Tokia mama yra daug dirbanti, atsakinga ir patikima. Jos namai paprastai yra saugūs, viskuo aprūpinti. Ji geba numatyti problemas ir sėkmingai užkerta joms kelią.
Tikėtini trūkumai. Šio tipo mamos kartais pernelyg nerimauja ir būgštauja. Atminkite, šiokia tokia rizika vaikui nepakenks.
Entuziastė
Šios mamos, kaip ir galima tikėtis, skleidžia entuziazmą, optimizmą, yra spontaniškos ir dievina nuotykius. Jos noriai žaidžia su vaikais ir atvirai demonstruoja savo meilę.
Tikėtini trūkumai. Daugiau dėmesio rekomenduojama skirti rutininiams darbams, taip pat namuose ir mokykloje tenkančioms pareigoms.
Šauklė/ gynėja
Tai stiprios, dominuojančios, savimi pasitikinčios ir puikiai susivaldančios asmenybės. Jų meilė – beatodairiška ir jos kovoja už tuos, kuriuos myli. Jos ragina vaikus nepabūgti net ir didžiausių iššūkių.
Tikėtini trūkumai. Tokioms mamos norėtųsi patarti geriau valdyti sukylantį pyktį ir nepradėti gyventi vaikų gyvenimo – netapti „supermamytėmis“.
Taikdarė / tarpininkė
Šios mamos yra ramaus būdo, palankiai nusiteikusios, švelnios ir taikingos. Jų namai skendi šiltose emocijose, juose retai įvyksta dramų.
Tikėtini trūkumai. Siekti taikos bet kokia kaina – nebūtinai teisinga strategija, juk kartais reikia ir sudrausti, ir paliepti.