1. Šilti senelių ir anūkų santykiai saugo nuo depresijos
Kaip rodo Bostono universitete atliktas tyrimas, glaudūs emociniai ryšiai tarp suaugusių anūkų ir senelių abiem pusėms mažina depresijos simptomus. Kito tyrimo duomenimis, 11–16 m. paaugliai, puikiai sutariantys su senelėmis ir seneliais, rečiau turi polinkį į depresiją.
2. Anūkai padeda seneliams gilinti savo santykius
Reguliariai laiką su anūkais leidžiantys seneliai metams bėgant išlieka džiaugsmingesni, mylintys. Tai ypač pasakytina apie senelius (vyrus). Tyrimų duomenimis, senelių ryšiai su anūkais būna artimesni, nei senelių (vyrų), bet po 60 m. skirtumas mažėja.
Norvegų sociologo, vieno iš tyrimo autorių Knudo Knudseno teigimu, po 70 metų seneliai imasi iniciatyvos. Taigi kuo vyresnis senelis, tuo mieliau ir šilčiau bendrauja su anūkais.
3. Vaikų, kuriuos sieja šilti santykiai su seneliais, didesnis emocinis intelektas
Emocinis intelektas – gebėjimas suvokti savo ir kitų emocijas, kontroliuoti savo emocijas. Didesnį emocinį intelektą turintys žmonės sugeba būti laimingesni, jiems geriau sekasi.
4. Seneliai – stipri parama anūkams
Oksfordo universiteto tyrimo duomenimis, tie vaikai, kuriuos sieja artimesni santykiai su seneliais, rečiau neklusniai elgiasi, jiems lengviau pakelti įvairius gyvenimo sunkumus – tėvų skyrybas, pašaipas, gyvenamosios vietos keitimą ar net mirtį. Pasak tyrėjų, ištikus sunkumams, seneliai būna tvirta parama anūkams.
5. Anūkai ir senelių ryšiai ilgina gyvenimą
Tyrimų rezultatais, aktyviai anūkų gyvenime dalyvaujantys seneliai dažnai gyvena ilgiau už tuos kurie neturi tvirto ryšio su anūkais.
Tyrimas, kuriame dalyvavo 500 anūkų turinčių 70 ir vyresnių žmonių, parodė – tiems, kurie nepadėjo auginti anūkų, mirties rizika buvo didesnė.
Tyrėjų nuomone, gyvenimo trukmė pailgėja veikiausiai todėl, kad gyvenime sustiprėja prasmės pojūtis, taigi žmonės ilgiau išlieka fiziškai ir psichiškai aktyvūs.
6. Artimai su seneliais bendraujantys anūkai būna mažiau nusiteikę prieš vyresnius žmones
Visi pasensime – toks gyvenimo dėsnis. Bet turbūt sutiksite – gyvenimas būtų gražesnis, jei jaunimas nediskriminuotų vyresnių žmonių. Vienas iš būdų tai pasiekti – stiprinti ryšius tarp senelių ir anūkų.
Tyrimas parodė – šiltą, artimą ryšį su savo seneliais turintys vaikai mažiau linkę diskriminuoti vyresnio amžiaus žmones. O prastus santykius su seneliais turėję anūkai priešiškiau žvelgia į garbaus amžiaus žmones.