Besibaigiant metams Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (toliau VVTAT) praneša 2024-iais nustačiusi 46 nesaugius žaislus Lietuvos rinkoje. Didžioji dauguma šių žaislų yra paskelbti VVTAT svetainės Pavojingų produktų skiltyje. Per 2023 metus buvo rasti 43 nesaugūs žaislai (tai sudarė 32 proc. visų nustatytų nesaugių gaminių).
„Kadangi nesaugūs žaislai apima ne vieną žaislų kategoriją (barškučiai, pliušiniai, plastikiniai žaislai, gleivių žaislai (vadinamieji slaimai) ir pan.), jie yra skirti įvairioms amžiaus grupėms nuo pat pirmųjų kūdikio dienų. Beveik visų nesaugių žaislų kilmės šalis yra Kinija“, – Delfi sako VVTAT atstovai.
Dažniausiai nesaugiais pripažįstami minkšti plastikiniai žaislai, kurių gamybai naudojami ftalatai.
Kas yra ftalatai ir kur jie randami?
Plastiką minkštinantys ftalatai – tikra revoliucija plastiko gaminių pramonėje. Tiesa, jie nėra tokie nekalti. Ne vienas tyrimas atskleidė, kad šios cheminės medžiagos daro nepataisomą žalą ne tik aplinkai, bet ir žmogaus sveikatai – jos gali sukelti vėžį, alergijas, hormonų veiklos, reprodukcinės sistemos sutrikimus, astmą, pažeisti kepenis, inkstus, sutrikdyti medžiagų apykaitą. Šiandien ftalatų galima rasti daugybėje kasdien naudojamų gaminių ir net maisto produktuose. Jie lengvai patenka ne tik į žmogaus organizmą, bet ir į aplinką, nuotekas. Atlikti tyrimai rodo, kad ftalatai veikia ir dar negimusius vaikus.
Jų randama kosmetikoje ir asmens higienos priemonėse (šampūnuose, kvepaluose, nagų ar plaukų lakuose, higieniniuose įklotuose ir kt.), balduose, vinilinėse grindų dangose, žaliuzėse, tapetuose, dušo užuolaidose, žaisluose, plastikiniuose vamzdžiuose, plastikinėse plėvelėse ir maisto produktų pakuotėse, lietpalčiuose. Taip pat tepalinėse alyvose, plovikliuose, dažuose, klijuose, medicininėje įrangoje ir prietaisuose, žemės ūkyje naudojamose medžiagose (insekticiduose, pesticiduose, trąšose) ir kt.
Žaislai ir vaikų priežiūros prekės, kuriuose šių ftalatų kiekis yra didesnis kaip 0,1 % plastifikuotos medžiagos masės, negali būti tiekiamos rinkai, jeigu jie neatitinka esminių saugos reikalavimų, skelbia VVTAT. Įvertinus nustatyta, kad rizika yra rimta, vaikui žaidžiant kyla cheminis pavojus apsinuodyti. Savo ruožtu VVTAT įvardija, kad tarp žaislų, turinčių per didelį kiekį ftalatų – „Lėlytė Beauty“, žaislas-lėlė „Fashion Girls“ ir kt.
Tarnyba įspėja, kad pavojingais žaislais laikomi ne tik tie, kurių sudėtyje yra ftalatų. Taip pat dažnai pavojingais pripažįstami žaislai, skirti vaikams iki 3 metų amžiaus, kuriuose yra smulkių atsiskiriančių detalių. Vaikas gali šias detales nesunkiai atskirti nuo žaislo, įsidėti į burną ir jomis užspringti ar net uždusti. VVTAT išskiria žaislą „Žvejyba“, „Barškutį“, pliušinį šuniuką krepšelyje ir kt.
Tikrino gleivių žaislus
Šiais metais VVTAT kartu su kitomis ES valstybėmis narėmis vykdė vaikų mėgstamų gleivių žaislų (šlykštukų arba slaimų) tikrinimo programą.
„VVTAT atrinko Lietuvoje ir į laboratoriją Vokietijoje išsiuntė 12 bandinių. Septyniuose iš jų boro koncentracija 2–3 kartus viršijo atitinkamai kategorijai nustatytą leistiną boro kiekį. Būtent dėl šio cheminio elemento gleivių žaislams būdingas tąsumas, lipnumas, tamprumas – savybės, dėl kurių jie tokie mėgstami vaikų. Vis dėlto boras, boro rūgštis ir boratai klasifikuojami kaip 1B kategorijos kancerogenai, mutagenai arba toksiškos reprodukcijai medžiagos. Į organizmą patekęs per didelis boro kiekis gali sukelti apsinuodijimą. Beje, ši medžiaga yra linkusi kauptis organizme ir vėliau kelti pavojų reprodukcinėms žmogaus savybėms“, – tikina specialistai.
Skelbiama, kad įvairūs teisės aktai ir saugos standartai reikalauja, jog žaislų pakuotės turi būti paženklintos CE ženklu, turi būti nurodytas minimalus naudotojų amžius, valstybine kalba pateikti kiti reikalingi įspėjimai bei nurodymai dėl atsargumo priemonių. Tėvams patartina visada atkreipti dėmesį į ženklinimą, amžiaus grupę, kuriai žaislas yra skirtas. O jeigu įtarimų kelia pernelyg stiprus cheminis kvapas, aštrios žaislo briaunos, nepakankamai tvirta konstrukcija, lengvai prieinamos baterijos, reikėtų tai įvertinti ir neduoti vaikui su žaislu žaisti.
Įtariant, kad parduodamas žaislas nesaugus, vartotojai raginami apie tai pranešti VVTAT. Jeigu vartotojas patirtų žalą, sukeltą nesaugaus produkto, jis galėtų kreiptis dėl žalos atlyginimo į VVTAT arba į teismą.