Kaip apsisaugoti nuo uodų, jei esate gamtoje ir pamiršote specialų purškalą, skirtą apsisaugoti nuo jų? Sutikite, taip yra nutikę kiekvienam, išvykusiam į pikniką, sodybą ar tiesiog į gamtą. Šioje situacijoje nepadeda nei storos kelnės, nei ilgos rankovės, rašo Woodsboundoutdoors.
Tokioje situacijoje padės augalas, vadinamas kraujažole. Jis atbaido uodus, taip pat ir kitus vabzdžius veiksmingiau nei cheminiai purškalai, randami parduotuvių lentynose. Taip pat kraujažolė mažina kraujavimą ir apsaugo nuo infekcijų.
Patarimas: surinkite augalo lapus (ne žiedus) ir rankomis susukite į nedidelį kamuoliuką. Lapų kamuoliukas nuostabiai kvepės, tad įtrinkite juo kūną (ne drabužius).
Beje, jei įsipjovėte ar susižeidėte ir jums bėga kraujas, tereikia suminkyti kraujažolę rankose ir ja patepti sužeistą vietą. Kraujavimas turėtų sumažėti, o augalas pasižymi ir antibakterinėmis savybėmis.
Kraujažolę lengva auginti sode ar kieme. Jis visiškai nereiklus: lengvai toleruoja net labai ilgą sausrą, mėgsta atviras ir saulėtas vietas, gamtoje auga bet kokioje žemėje. Tiesa, jis sunkiai pakelia perlaistymą. Kraujažolės gali turėti įvairių spalvų žiedus, populiariausi – balkšvi, rausvi ar gelsvi.
Kraujažolės naudojimas kulinarijoje
Priešakniniai kraujažolės lapai ir žiedai naudojami kaip pagardas, jie tinka ir švieži, ir džiovinti. Šiame augale esančios medžiagos gali suaktyvinti tulžies sekreciją, todėl pagerėja riebių maisto produktų virškinimas.
Galima patiems namų sąlygomis pagaminti neįtikėtinai kvapnius pagardus mėsai, ypač riebiai. Tam reikės džiovintų baziliko lapų ir žiedų (trys dalys), kraujažolių lapų (viena dalis) ir šiek tiek juodųjų pipirų bei druskos – viską reikia sumalti kavamale.
Beje, kartais kraujažolė gali sukelti alergiją, kuri pasireiškia specifiniu odos bėrimu. Šiuo atveju kraujažolės vartojimą reikia nutraukti.
Primena, kaip veiksmingiausia saugotis nuo uodų įkandimų
Kiek anksčiau Vilniaus miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ visuomenės sveikatos specialistė Monika Korbutienė Delfi pateikė bendras rekomendacijas, šiltuoju metų laiku padėsiančias apsisaugoti nuo uodų įkandimų.
Asmeninė apsauga: rekomenduojama naudoti uodus atbaidančias priemones (repelentus), dėvėti kelnes, kojines ir drabužius ilgomis rankovėmis, šviesūs rūbai mažiau traukia uodus.
Apsauga nuo uodų namuose: turint galimybę įsigyti langų tinklelius namuose, apsaugančius nuo uodų ir kitų vabzdžių. Esant poreikiui rekomenduojama turėti vabzdžius atbaidantį tinklą virš lovos.
Uodus atbaidantys augalai: levandos, kvapniosios citrinžolės ir bazilikai skleidžia uodams nemalonius kvapus. Norint juos atbaidyti, galima pasistatyti šiuos augalus ten, kur norėtume, jog uodai neskristų.
Paros laikas: uodai dažniausiai skraido vakare ir prieš aušrą, tad šiuo paros metu rekomenduojama taikyti uodų įkandimų prevencijos priemones.
Ką daryti įkandus uodui?
Pirmiausia, anot M. Korbutienės, įkandimo vietą reikėtų nuplauti švariu vandeniu ir dezinfekuoti.
„Jeigu turite šaltą kompresą – uždėkite jį ant įkandimo vietos, taip sumažinsite uždegimą. Patartina nekasyti įkandimo vietos, o esant niežuliui – naudoti niežulį malšinantį kremą“, – akcentuoja specialistė.