Kodėl žaislai gali būti pavojingi vaikams?
Žaislai gali būti nesaugūs dėl jų gamybai panaudotų netinkamų medžiagų, dėl netinkamos konstrukcijos ar naudojimo. Aštrių kampų, smaigalių turintys žaislai gali sužeisti. Kai kurie žaislai gali būti pagaminti iš toksiškų medžiagų, kurios gali sukelti alergijas ar net nudeginti. Nelaimingi atsitikimai gali įvykti ir užlipus ant žaislų. Pavyzdžiui, sunkiausi sužalojimai įvyksta, kai žaislai paliekami ant laiptų. Svarbu paminėti ir tai, kad vaikai gali praryti įvairias detales, nepritvirtintus magnetus, cilindrines ar diskines baterijas, kurios dedamos į kai kuriuos žaislus.
„Slime“ žaislai
Itin populiari pramoga dabar – „Slime“ žaislai, kitaip žinomi kaip šlykštukai arba glitėsiai, kuriuos galima nusipirkti parduotuvėse arba pasigaminti patiems. Nekaltai atrodanti gliti masė iš tikrųjų reikalauja gana didelio atsargumo. Labai svarbu, kad, kai vaikai žaidžia su jais, suaugusieji stebėtų, kad jie nebūtų valgomi ar kišami į burną, o po kiekvieno žaidimo vaikai nusiplautų rankas, nes kitaip jie gali užspringti ar apsinuodyti. Svarbu suprasti, kad šie žaislai taip pat yra galimas bakterijų šaltinis, nuo kurio galima užsikrėsti įvairiomis ligomis. Šiuos žaislus dažniausiai vaikai gamina patys ir didžiausią pavojų jiems kelia medžiagos, kurias jie naudoja gamybos procese. Pavojingiausia iš jų – boro rūgštis (buityje žinoma kaip boraksas). Ši medžiaga yra priskiriama toksiškų medžiagų 1B kategorijai, ji gali sukelti alergines reakcijas, apsinuodijimus suvalgius, o dideli borakso kiekiai gali net nudeginti, pakenkti vaisingumui bei negimusiam kūdikiui.
Kadangi gryna boro rūgštis nėra lengvai prieinama, gamindami šlykštukus vaikai vietoje jos paprastai naudoja alternatyvias, buityje lengvai randamas medžiagas, tokias kaip skalbimo ar linzių skystis. Tėveliai turėtų pasidomėti, kokias medžiagas naudoja jų vaikai šių žaislų gamybai, ir paieškoti alternatyvių receptų, pagal kuriuos nėra naudojamas boraksas.
Kaip išsirinkti saugų žaislą?
• Apžiūrėkite, ar žaislas paženklintas „CE“ ženklu, nes jis parodo, kad produktas atitinka minimalius saugumo reikalavimus.
• Įsitikinkite, ar sudėtingas žaislas turi naudojimo instrukciją, ir perskaitykite ją.
• Ant daugelio žaislų pakuočių yra nurodomas rekomenduojamas naudotojo amžius, taigi pagalvokite, ar žaislas tiks vaikui pagal amžių, jo fizinį pajėgumą, svorį ar sudėjimą.
• Įspėjamasis ženklas, kad žaislas nerekomenduojamas vaikams iki 3 metų amžiaus, yra itin svarbus, nes nurodo, kad žaislas turi tokių detalių, kuriomis mažas vaikas gali užspringti.
• Įsitikinkite, ar žaislas neturi aštrių briaunų, smaigalių, ar tarp judančių detalių nėra tokio dydžio tarpų, kuriuose galėtų įstrigti pirštai.
• Žaislo korpusas turi būti tvirtas, kad nesudužtų jį numetus ar ant jo užlipus.
• Žaisluose esantys magnetai pavojingi prarijus – keli jie gali užkimšti vaiko žarnyną arba jį net perplėšti.
• Jei žaislas turi virvelių ar dirželių, įsitikinkite, kad jie nėra tokio ilgio, jog apjuostų vaiko kaklą ir keltų uždusimo pavojų.
• Kartkartėmis peržiūrėkite senus vaiko žaislus ir išmeskite sulūžusius.
• Būkite atidūs dėl smulkių detalių, tokių kaip sagos ar karoliukai, kurie nėra tinkami mažiems vaikams.
• Jei žaislai turi judančių dalių, įsitikinkite, kad jos neprispaus vaiko pirštų.
• Jei žaislas yra medinis, įsitikinkite, kad jo paviršius yra lygus ir vaikas neįsivarys rakšties.
• Jei žaislas yra dažytas, lakuotas ar kitaip padengtas, įsitikinkite, kad jis yra pažymėtas „CE“ ženklu, nes tai yra įrodymas, kad jam pagaminti naudotos medžiagos nėra toksiškos.
• Saugokite žaislo ženklinimo etiketę ir pirkimo kvitą. Tai padės, jei kils abejonių dėl žaislo saugos ar kokybės.
Dekoracijų saugumas
Dekoracijos nėra žaislai ir joms yra taikomi visiškai kitokie reikalavimai negu žaislams. Todėl nepatariama leisti vaikams žaisti su gaminiais, kurie įvardijami kaip dekoracijos.
Šventiniu laikotarpiu dažnai naudojami karnavaliniai kostiumai. Perkant ir dėvint juos reikėtų įsitikinti, kad:
• karnavalinės kaukės nespaustų vaiko nosies ir jis galėtų lengvai kvėpuoti;
• su kostiumais, kurie yra pagaminti iš degių medžiagų, nebūtų artinamasi prie atvirų ugnies šaltinių. Jei yra galimybė, reikėtų rinktis iš nedegių medžiagų pagamintus kostiumus.
Fejerverkai nėra žaislai
Tėvai yra raginami suprasti, kad fejerverkai nėra žaislai, su kuriais vaikai gali žaisti. Jie gali sukelti įvairias vaikų traumas – nuo lengvų iki sunkių nudegimų ir pažeidimų. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad tam tikrus fejerverkus vaikai gali nusipirkti be suaugusiųjų. Todėl didėja rizika, kad jie susižeis, ypač, jeigu fejerverkai bus naudojami be tėvų ar kitų suaugusiųjų priežiūros. Todėl tėvai turėtų pasidomėti, ką jų vaikai perka ir kaip elgiasi su fejerverkais.
Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatyme išskiriamos šios fejerverkų pavojingumo kategorijos ir pirkimo bei naudojimosi amžius:
1) F1 kategorija – fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose. Juos gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 14 metų asmenys.
2) F2 kategorija – fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke. Juos įsigyti ir naudoti gali ne jaunesni kaip 16 metų asmenys.
3) F3 kategorija – fejerverkai, keliantys vidutinį pavojų ir skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose, jų keliamas triukšmas neviršija nustatytų ribinių (leistinų) dydžių. Juos gali įsigyti ir naudoti ne jaunesni kaip 18 metų asmenys.
4) F4 kategorija – fejerverkai, keliantys didelį pavojų ir skirti tvarkyti (prižiūrėti) ir naudoti tik pirotechnikams, jų keliamas triukšmas neviršija nustatytų ribinių (leistinų) dydžių. Juos gali įsigyti ir naudoti bei tiekti rinkai tik pirotechnikai.
Fejerverkams, kaip ir didžiajai daliai kitos produkcijos, taikomas „CE“ kokybės ženklas, kuris nurodo, kad fejerverkai atitinka Europos Sąjungos patvirtintus saugumo reikalavimus. Todėl prieš perkant bet kokią pirotechnikos priemonę reikėtų patikrinti, ar ji turi šį ženklą.
Labai svarbu vaikams nuolat priminti, kad fejerverkai nėra žaislai, kad juos naudojant turi būti imamasi visų atsargumo priemonių, kad būtų išvengta sužalojimų. O svarbiausia vaikų nepalikti be priežiūros su pirotechnikos priemonėmis.