Kada įsigyti šunį?
Galbūt todėl specialistai pataria įsigyti šunį tada, kai vaikas ūgtelės. Rekomendacijos sudarytos remiantis leidinyje „Frontiers in Veterinary Science“ spausdinamo tyrimo apie vaikų ir šunų sąveiką rezultatais.
Vienų ekspertų manymu, vaikas turėtų būti bent 4 m. amžiaus, kiti įsitikinę, kad vaikas turėtų būti ne jaunesnis nei 5 m., jei šuo jaunesnis nei metų, treti sako, kad šunį geriausia įsigyti tada, kai vaikas pradeda eiti į mokyklą. Viena aišku – turint kūdikį šuns geriau neįsigyti, nepaisant gražių ir komiškų istorijų, populiarių internete.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet pasaulyje šunys apkandžioja 4,5 mln. žmonių, 885 000 prireikia medikų pagalbos. JAV vaikai atvežami į traumatologijos skyrių dažniausiai dėl šuns įkandimų.
Atsižvelgiant į riziką, ekspertai pataria tėvams neleisti mažiems vaikams žaisti su šunimis. Naujo tyrimo autoriai apklausė 402 tėvus, globėjus ir padarė išvadą – jei vaikai apkabina, bando kelti šunį ar pan., šuo dažniausiai įkanda. Paaiškėjo, kad vaikams iki 6 m. dažniausiai įkanda savi šunys matant tėvams. Šuns kandimo riziką didina daug veiksnių, bet vienas iš svarbiausių – vaiko amžius. Vyresni vaikai rečiau tampo ar erzina šunis, todėl sumažėja ir įkandimo rizika.
Šunį pratinti prie vaiko palaipsniui
„Vaikams įkandę šunys dažniausiai būna vyresni už tuos vaikus“, – rašė tyrimo autoriai.
Tyrimo duomenimis, šeimoje dar iki vaikui gimstant auginti šunys dažnai pajunta baimę ar agresiją, atsiradus vaikui. „Tokiems šunims galbūt reikia daugiau laiko įprasti prie naujo šeimos nario atsiradimo, reikia ir suaugusiųjų priežiūros“, – rašo tyrimo autoriai.
Nors draugai šunų mylėtojai tvirtina, kad reikia laiko, kol šuo pripras prie vaiko, gyvūnų elgesio specialistai įspėja – nieko nedarykite prievarta, pratinkite šunį būti šalia vaiko palaipsniui, antraip šuo gali išsigąsti ar tapti agresyvus.
Vis tik norintiems pratinti šunį prie kūdikio, patariama sumažinti riziką. Būtinai reikia stebėti šuns elgesį ir stebėti, ar šuo nerodo baimės ir agresijos požymių.
Šuo urzgia, šiepia dantis dažniausiai tada, kai vaikas artinasi iš priekio, ima šuns ėdalą ar žaislą.
Dar vienas būdas užtikrinti saugią vaiko ir šuns sąveiką – kreiptis į patyrusius dresuotojus ir gyvūnų psichologus.