– Ultragarsinis tyrimas – kas tai?

E. M. Ultragarsinis tyrimas – tai neinvazinis ir vienas pagrindinių tyrimų nėštumo metu, kuomet mes įvertiname vaisiaus raidą, augimą, būklę. Taip pat tikriname, ar nėra tam tikrų nukrypimų nuo įprastos nėštumo eigos.

– Kada šis tyrimas atliekamas?

E. M. Visoms moterims šis tyrimas atliekamas du kartus. Pirmą kartą – 11-13 nėštumo savaitę. Tai vadinama pirmojo nėštumo trečdalio ultragarsinė patikra, kurią gali atlikti jus prižiūrintis gydytojas akušeris ginekologas. Jei nėra jokių nukrypimų nuo normalios nėštumo eigos, to gali pakakti. Ultragarsinio tyrimo metu gydytojas akušeris ginekologas, tirdamas echoskopu, įvertins, kiek yra vaisių, kiek yra jų vandenų, pasakys, kur yra įsitvirtinusi placenta. Gydytojas taip pat įvertins vaisiaus anatomiją ir pamatuos patį vaisių. Tai labai svarbu, vertinant nėštumo trukmę ir patikslinant gimimo datą.

Jeigu moteris priklauso padidintos rizikos grupei, tuomet prižiūrintis gydytojas akušeris ginekologas arba šeimos gydytojas turėtų duoti siuntimą, jog pacientę reikiami specialistai konsultuotų Perinataliniame centre. Rizikos grupei priklauso moteris, kuriai gimdymo metu yra daugiau nei 35 metai, jos partneris yra vyresnis nei 42 metai, jeigu praeiti nėštumai buvo komplikuoti, gimė naujagimis su įgimta raidos yda ar šeimoje yra genetinių ligų, apsigimimų ir pan.

Antrasis ultragarsinis tyrimas atliekamas 18-20 nėštumo savaitėmis. Vaisius jau yra didesnis, todėl mes atidžiai tiriame visas jo anatomines struktūras: smegenis, širdį, galūnes. Šio tyrimo metu, jei šeima pageidauja, mes dažniausiai galime pasakyti ir vaisiaus lytį. Taip pat galime patikslinti nėštumo trukmę, įvertinti, kaip auga vaisius, ir sudaryti tolesnį nėštumo ir gimdymo priežiūros planą.

– Kaip tinkamai pasiruošti šiam tyrimui?

E. M. Ultragarsiniam tyrimui specialiai ruoštis nereikia – tik atvykti pas gydytoją akušerį ginekologą paskirtu laiku. Iš pradžių nėščioji supažindinama su tuo, ką tyrimo metu stebėsime. Taip pat skatiname moteris užduoti joms kilusius klausimus tyrimo metu, o mes stengiamės kaip galime išsamiau į juos atsakyti. Taip pat visada pasiteiraujame, ar pacientė nori sužinoti vaisiaus lytį, galimą tam tikrą raidos ydų tikimybę ir pan.

– Ar ultragarsinis tyrimas yra tikslus?

E. M. Šio tyrimo metu mes visada vertiname vaisiaus augimą: matuojame galvą, pilvą, šlaunikaulį ir pagal tai skaičiuojame, koks numatomas jo svoris. Kiekvienas ultragarsinis tyrimas turi tam tikrą paklaidą ir mes visada ją nurodome. Dažniausiai kuo didesnis nėštumas, tuo didesnė paklaida gali būti. Tai priklauso nuo kelių dalykų: ultragarsinės aparatūros, kuri naudojama, nuo tiriančio specialisto patirties ir nuo tam tikrų specifinių iššūkių. Pavyzdžiui, kartais sunku nustatyti vaisiaus augimą dėl per mažo kiekio vaisiaus vandenų. Taip pat tikslumas priklauso nuo vaisiaus padėties.
Vertinant vaisiaus augimą, svarbiausias fiksuoti jo augimą dinamikoje. Jei yra įtarimas, kad vaisius per mažas arba per didelis, tuomet atliekame ultragarsinius tyrimus nėštumo eigoje.

– Ką tyrimo metu gydytojai gali nustatyti?

E. M. Kiekvienas ultragarsinis tyrimas turi tam tikrą tikslą. Jei pacientė atvyko, jog būtų įvertinta vaisiaus raida, tai tiriame jo raidą, vertiname visas anatomines struktūras. Šio tyrimo metu galime pamatyti tam tikrą vaisiaus raidos ydą. Tai gali būti širdies patologija, smegenų patologija ar kitos. Dažnai tokias pastebėtas raidos ydas reikia patikslinti, pavyzdžiui, atliekant vaisiaus magnetinį rezonanso tyrimą. Kartais patologiją reikia patikslinti naujagimiui gimus.

Pirmojo ir antrojo nėštumo trečdalio metu mes tiriame ir vertiname vaisiaus chromosominių anomalijų žymenis. Juos radę, diskutuojame su šeima dėl tolesnės nėštumo priežiūros. Dažnai siūlome ir kitus ištyrimo metodus, pavyzdžiui, genetinius tyrimus.

Jei vaisiui nustatoma tam tikra patologija, labai svarbi tampa gimdymo vieta. Konsultacijos metu aptariame, kur šis naujagimis turėtų gimti – ar Kauno Perinataliniame centre, ar Vilniaus. Būna ir taip, jog įtarimus dėl patologijos paneigiame, tuomet moteris gali gimdyti toje ligoninėje, kuri yra arčiausiai jos namų.

Atliekant ultragarsinius tyrimus, dažniausiai mes patvirtiname, kad nėštumo eiga yra sklandi. Mums gera nuraminti ir pasakyti, kad neįtariame jokios patologijos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)