Specialistė mamoms pataria, kada ir nuo ko reikėtų pradėti kūdikio primaitinimą, ar duoti mažyliui vandens, kada kepti pirmąjį omletą ir apkepą, rašoma mazylioreceptai.lt.
– Kokie maisto produktai svarbiausi pirmaisiais vaiko gyvenimo metais, po mamos pieno?
– Iki 6 mėnesių rekomenduojama gerti tik motinos pieną. Jis vaikui – ir maistas, ir gėrimas. Vėliau svarbi maisto įvairovė, kad vaikas paragautų kuo daugiau įvairių maisto produktų, gautų įvairių maistinių medžiagų. Tačiau produktus reikia įvesti lėtai – po vieną per savaitę. Nuo 6 mėn. vaikui pradeda trūkti vitamino D, geležies, kitų maistinių medžiagų, todėl uždelsti su primaitinimu taip pat nederėtų. Primaitinimą rekomenduoju nuo daržovių, lygiagrečiai gali atsirasti grūdai. Kruopas pradėti skanauti patariu nuo ryžių, daržoves – nuo bulvių, vėliau reikėtų ragauti kitų tuo sezonu augančių ir geriausia pačių užaugintų daržovių. Nereikėtų delsti ir su mėsos įvedimu, nes geležies atsargos mažylio organizme nuo šešto mėnesio greitai senka.
– Koks turėtų būti vaiko dienos racionas nuo 1 m. iki 5 m.?
– Ivairus. Reguliarus. Subalansuotas. Būtinai skanus.
– Kokių produktų įvairiais vaiko gyvenimo tarpsniais (nuo 4 mėn. iki 5 metų) reikėtų vengti?
– Jei vaikutis yra alergiškas, reikėtų vengti produktų, kurie jam sukelia tą alergiją. O šiaip vaikams, kaip ir suaugusiems, reikėtų vengti per daug riebalų, saldumynų ir druskos, pusfabrikačių, ne namuose gaminto maisto.
– Kalbant apie maisto paruošimą, kada galima paragauti konservuotų / raugintų / rūkytų gaminių / sūrio su pelėsiu / kondensuoto pieno?
– Kuo vėliau. Na, rauginti produktai (pvz., kopūstai) vaiko racionui tinka, tačiau antraisiais metais. Konservuotuose, rūkytuose produktuose yra daug rūgšties ir druskos. Vaikui visada geriau duoti žalią daržovę, o ne konservuotą. Sūris su pelėsiu, kaip ir rūkyti gaminiai vaikams netinka visai. Kondensuotas pienas – saldumynas. Kuo vėliau vaikas su juo susipažins, tuo bus geriau.
– Ar galima įvardinti amžiaus tarpsnius, nuo kada jau galima pradėti skanauti šiuos patiekalus: blynus, sklindžius, omletus, apkepus?
– Iki metukų šių patiekalų reikėtų vengti. Antraisiai galima bandyti. Tik ne per dažnai, ne per riebiai, ne per saldžiai. Vaikui labiau tinka virtas kiaušinis. Omlete kiaušinis ne visai gerai apdorotas termiškai, todėl patarčiau jį skanauti nuo dvejų. Jeigu apkepas gaminamas iš varškės, galima mažyliui pasiūlyti nuo 9-10 mėn. Kai įvedami pieno produktai. Paštetai vaikams nerekomenduojami. T.y. subproduktas, kurio mažylio racione turėtų būti kuo mažiau. Tačiau jei vaikas labai mėgsta, tai būtinai gaminkite namie patys, gerai termiškai apdorokite ir jokiu būdu mažyliui nesiūlykite pramoniniu būdu pagaminto pašteto. Jų sudėtis nėra tinkama vaikams. Dar geriau šiaip namie paruoškite kepenėlių, o ne jų paštetą.
– Nuo kada vaiko maistą galima skaninti prieskoniais? Kokiais?
– Visos pas mus augančios žolelės galimos nuo 8 mėn.: petražolės, krapai, bazilikai, kalendra. O štai druska, prieskonių mišiniai nerekomenduojami visai. Druskos pakanka produktuose, ja skaninti maistą rekomenduočiau kuo vėliau, neanksčiau kaip nuo metukų.
– Kalbant apie pirmuosius metus – ar nekenkia vaikams šildyti vakarykštes tyreles, ar visgi labiau rekomenduojama duoti tik šviežiai pagamintas?
– Vaikams šildytas maistas visai nerekomenduojamas, nes praranda maistines savybes. Maisto mažyliui reikėtų pagaminti tiek, kiek jis suvalgo. Pagamintame, bet nesuvalgytame maiste gali veistis mikrobai, kurie nepakankamai pašildžius gali sukelti sveikatos negalavimų.
– Ar išsaugo vitaminų pagamintos ir užšaldytos tyrelės?
– Taip išsaugo. Nors užšaldymas iš konservavimo būdų – pats geriausias, vitaminų vis tiek mažėja. Todėl bent iki vaikui sueis metukai, šaldykite ne tyreles, o pačias daržoves ir iš jų gaminkite košeles.
– Kiek laiko šaldiklyje galima laikyti daržoves, vaisius, kad šie išsaugotų vitaminus?
– Apie metus, iki sezono, kai šių produktų būna šviežių.
– Nuo kada galima duoti keptų (aliejuje / svieste) patiekalų? Keptų orkaitėje (pvz. folijoje) patiekalų?
– Kepti riebaluose nerekomenduojama visai. Tokių patiekalų siūlykite vaiku kuo vėliau. Naudokite tik kepimui skirtus riebalus. Kepimas orkaitėje, folijoje – tinkamas gaminimo būdas, jei vaikui jau suėjo vieneri. Jokiais būdais maistas neturi būti pridegęs.
– Ar yra kokia taisyklė, kad gaminant kūdikiui tyreles, negalima maišyti daugiau kaip 4-5 produktų (ar daugiau), kad neapkrauti virškinimo sistemos?
– Pradedant primaitinti mažylį ypatingai svarbu maišyti kuo mažiau, kad vaikas pajustų kiekvieno produkto skonį. Virškinti sumaišytas košeles irgi sunkiau, atsiranda alergijų pavojus. Bet jei visi ingridientai jau išbandyti, į košę dėti iki 4-5 skirtingų produktų – nieko baisaus. Tai puikus būdas įtraukti nelabai mėgstamą produktą.
– Nuo kada rekomenduojate duoti mažyliams vandens? Kiek jo reikia išgerti? Ar valgio metu mažyliui galima duoti atsigerti vandens?
– Vandens galima kūdikiui siūlyti ne anksčiau šešto mėnesio. Jo kiekis priklauso nuo to, kiek jis dar išgeria mamos pieno. Jei mama jį žindo ir dieną, vandens duoti nebūtina. Tikrai venkite siūlyti vandens prieš valgį ar valgio metu, jeigu kūdikis yra nevalgus. Bet jei pavalgęs, ir vandenį mielai geria, galite pasiūlyti. Vyresniems vaikams užsigerti valgio metu nedideliu vandens kiekiu – galima, tai palengvins virškinimą. Tik ne gazuoto, o paprasto virinto ar kūdikiams tinkančio vandens. Vanduo turi būti skaniausias ir pagrindinis vaikų gėrimas.
– Nuo kada galima gardinti košes sviestu? Ar geriau nerafinuotu aliejumi? Kokie vertingiausi?
– Sviestu tyreles galima gardinti nuo 7 mėn. Tinka ir aliejus. Šiuos reikėtų derinti įvairius, vieną kartą dėti šaukštelį pvz. alyvuogių, kitą kartą – sėmenų ar kokio kito aliejaus. Skirtingi riebalai pasižymi skirtingomis naudingomis ir nenaudingomis sąvybėmis, Todėl būtina juos keisti. Pariebinus tyrelę organizmas geriau įsisavins maisto medžiagas, riebaluose tirpius vitaminus, bus užtikrintas tam tikras riebalų poreikis ir kiekis. Sviestas vaikams taip pat būtinas. Bet sviestas, o ne riebalų mišinys. Tad, riebalų įvairovė labai svarbi.
– Ar tiesa, kad mėsą / žuvį tyrelėms, troškiniams reikia virti / troškinti atskirai nuo kitų produktų ir tik pabaigoje sumaišyti į viena masę?
– Tiesa. Žuvies ar mėsos sultinys vaiko skrandukui yra per sunkus. Nuoviras gali sukelti virškinimo prbolemas, rūgštingumą, pilvelio skausmą. Tačiau kruopų ar daržovių nuovirai mažyliui tinka.
– Vieni tėvai iki trejų metų stengiasi neduoti vaikams jokių saldumynų? Kiti, priešingai, juos papirkinėja įvairiais saldainiais. Ar yra aukso viduriukas nuo kada galima vaikui duoti kažką saldaus?
– Kad saldu yra skanu – vaikams įgimta. Jie labai greitai prie to pripranta. Tada atsiranda nevalgumo problema, dantukų ligos. Todėl saldumynus pradėti vartoti reikėtų kuo vėliau ir kuo rečiau. Taip, kaip būdavo ankščiau: tortas tik per gimtadienį. Jokiu būdu negalima vaikų papirkinėti, skatinti nei saldumynais nei kitu maistu. Iki metų maisto saldinti ir saldumynų reikėtų neduoti visai. Nuo metų rekomenduočiau namie gamintus gardėsius.