Tinklaraščio „Mažas didelis gyvenimas“ autorė Miglė Rimeikė atsiųstame pranešime pasakoja, kokius žaidimus ir veiklas pasitelkę, jūs vaiko laiką ant pilvelio galite paversti pramoga. O kaip taisyklingai ant pilvo guldyti naujagimius ir jau kiek paaugusius kūdikius, pataria kineziterapeutė Laura Pilybienė.
Gulėjimas ant pilvo – pirmas ir vienas pagrindinių kūdikio pratimų
„Konsultuodama mamas su naujagimiais visada stengiuosi pabrėžti „pilvelio laiko“ svarbą. Nuo pirmosios dienos, kai grįžtate namo iš ligoninės, mažyliai patiria didžiulę naudą, jei guldote juos ant pilvo bent po 2–3 kartus per dieną. Turite suprasti, kad pirmuosius 2–3 mėnesius tai bus pagrindinis pratimas, kurį jūsų mažylis bandys įvaldyti, ir tokiu būdu ne tik stiprins savo kūnelį, bet ir pradės pažinti jį supantį pasaulį.
Suprantu, kad pradžioje, tai gali būti ne pati linksmiausia veikla, galva, atrodo, net nekyla, tačiau trukmė gali būti vos po 3–5 minutes. Mažyliui augant ir stiprėjant, ši padėtis taps vis smagesnė, o joje praleistas laikas ilgesnis ir naudingesnis“, – pataria kineziterapeutė L. Pilybienė.
Gulėjimas ant pilvo toks svarbus todėl, kad taip:
- užtikrinamas taisyklingas kaukolės vystymąsis ir profilaktika prieš plagiocefaliją (plokščios galvos sindromas);
- stiprinami kaklo, pečių juostos raumenys, kad kūdikis vėliau galėtų pradėti ropoti, sėstis, vaikščioti ir turėtų gerą raumeninį pagrindą;
- gerinami kūdikių stambiosios motorikos įgūdžiai, mažinama judesių asimetrija (kuri padeda judėti: pradėti ir užbaigti judesį).
Kaip pradėti ir taisyklingai guldyti mažylį ant pilvo
Tinklaraštininkė M. Rimeikė pataria, kad norint, jog pradžioje būtų drąsiau jums ir lengviau mažyliui, reiktų pradėti po truputį: po minutę vaikui leiskite pagulėti ant vystymo stalo pakeitus sauskelnes. Ir jums bus patogu – nereikės lenktis (patausosite nugarą), ir vaikelis gaus oro vonių. Po kelių dienų mažylis išgulės jau dvi minutes žiūrėdamas į jį dominančius objektus. Priekyje mažylio padėkite kontrastinių kortelių ar jo akių aukštyje pati kalbinkite vaikelį. Taip po truputį šio sporto kančios taps visai smagia veikla!
Svarbu atkreipti dėmesį, kad laiką ant pilvuko kūdikis praleistų taisyklingai ir ant tam tinkamo paviršiaus. Kineziterapeutė L. Pilybienė išskiria, kad geriausia mažylį guldyti ant kieto ir lygaus pagrindo. „Su lovomis siūlau nepiktnaudžiauti, ypač jei čiužinys bent kiek išgulėtas. Nelygus paviršius gali formuoti asimetriją kūdikio raumenyne, paskatinti vieną pusę įsitempti. Žinoma, pirmąjį mėnesį naujagimis, tikėtina, praleis nemažai laiko snausdamas tėveliams ant krūtinės ir tai visiškai normalu. Dalis laiko ant pilvelio pradžioje gali vykti ir taip.“
Guldydami mažylį ant pilvelio kiekvieną kartą nepamirškite sutvarkyti jo rankų padėties. Reikia, kad mažylio dilbiai remtųsi į pagrindą, rankos būtų sustumtos po krūtine (alkūnės po pečiais).
Kuo užsiimti gulint ant pilvo, kad būtų linksmiau
„Prieš akis gulinčiam naujagimiui rodykite kontrastines knygeles ar žaisliukus ir skatinkite kūdikį kelti galvytę tiesiai, remtis dilbiais ir į juos žiūrėti. Atsigulkite ar atsisėskite priešais ir kalbinkite, deklamuokite eilėraštį ar dainuokite dainelę. Pasitelkite įvairius barškučius dėmesiui atkreipti. Augantis ir stiprėdamas kūdikis vis daugiau laiko praleis ant pilvo, ši poza jam taps vis lengvesnė, tad liks jėgų užsiimti su žaislais“, – pasakoja M. Rimeikė.
2–3 mėnesiais priešais kūdikį padėkite veidrodį – mažylis su dideliu susidomėjimu tyrinės naują draugą, gali netgi pradėti jį kalbinti. Taip pat, kūdikis po truputį mėgins siekti žaislų, tad svarbu pradžioje padėti jam patirti sėkmę. Todėl parinkite lengvai sugriebiamus žaislus ir juos padėkite tokiu atstumu, kad būtų lengvai pasiekiami. Vienu metu ant grindų padėkite tik 2–4 žaislus. Dalį žaislų dėkite priekyje, dalį – šonuose. Taip kūdikis mokysis judėti aplink savo ašį. Jei kūdikis dar nė kiek nejuda pats, stebėkite, kad bent vienas žaislas visada būtų pasiekiamas ranka.
Ką veikti ant pilvo, kai kūdikis jau siekia žaislų
„Penktą mėnesį mano dukra pasitiko su nerealiu atradimu – gulint ant pilvo rankas panaudoti nebe tik atramai, bet jau ir žaidimams. Ta proga pasidalinsiu, kokie gi žaidimai ir žaislai mums labiausiai pasiteisino šiame etape. Tai visiškai apvertė jos būdravimo laiko įpročius, nes dabar gulėjimas ant pilvo pasidarė kaip niekad įdomus. Ir kompanijos reikia mažiau, nes pati gali savarankiškai užsiimti tyrinėjimu“, – dalijasi M. Rimeikė.
Ką naujo vaikas jau gali veikti ant pilvo:
- pirmi veiksmai, tikėtina, bus imti, griebti, ridenti, kilnoti, trankyti ir kišti į burną. Taip taip, viskas bus daroma gulint ant pilvo. Todėl gan atidžiai parinkite, kokius žaisliukus kūdikiui siūlysite šiai veiklai, nes tikrai ne su visais pavyksta ir yra saugu atlikti visus prieš tai įvardintus veiksmus;
- kūdikiui žaidžiant ant pilvo stebėkite, kad jis mokytųsi žaislų siekti abiem rankom, jei dažniau remiasi, pavyzdžiui, kaire ranka – daugiau žaislų padėkite būtent į tą pusę. Taip pat kaskart bent vieną žaislą padėkite taip, kad kūdikis jo nepasiektų. Taip skatinsite mėginti judėti į priekį/šonus;
- barškantys žaislai – svarbu tik, kad būtų sukonstruoti atlaikyti pakartotinį trankymą į grindis. Papildomi taškai skiriami tiems žaislams, kurie patogiai telpa į burną;
- veidrodis ar žaislai su veidrodėliais – juk su drauge žaisti visad įdomiau;
- knygelės su lytėjimo elementais – noras vartytis vis didesnis, ne visada dar išeina, bet jau puikiai sekasi paglostyti vieną ar kitą įdomesnę tekstūrą puslapiuose.