Australė Genevieve Muir Australijos televizijos laidoje „The Morning Show“ pasidalijo tėvystės patarimais ir paaiškino, kodėl kai kurios klišės gali padaryti daugiau žalos nei naudos.

Keturių vaikų mama, kuri taip pat yra socialinė darbuotoja, aptarė populiariausias tėvų frazes vieną po kitos, pradėdama nuo pasakymo „tau viskas gerai“.

Ji paaiškino: „Mes norime, kad mūsų vaikai žinotų, jog jie gali pas mus ateiti ir tada, kai yra laimingi, ir tuomet, kai jiems liūdna. O kai sakome: „tau viskas gerai, nupūsk dulkes ir eik toliau“, tai darome norėdami, kad jiems viskas būtų gerai, bet iš tikrųjų norime, kad jie žinotų, jog gali būti visaip.“

Pasak G. Muir, verčiau mamos ir tėčiai turėtų klausti: „Ar tau viskas gerai?“ Tai leidžia mūsų vaikams žinoti, kad jie gali ateiti pas mus su savo problemomis, net ir ilgalaikėmis.“

Specialistė, kuri savo patarimais apie tėvystę dalijasi socialinės žiniasklaidos platformose, įskaitant ir „TikTok“ profilį @connectedparentingau, toliau aptarė antrąją frazę – „būk atsargus“.

Moteris pripažino, kad kartais išties būna sunku susilaikyti ir nepasakyti šios frazės garsiai.

Ji atskleidė: „Kaip keturių berniukų mama, pasakysiu jums, kad arba galvoju apie tai, arba sakau tai maždaug milijoną kartų per dieną. Bet turime žinoti, kad jei pernelyg dažnai sakysime vaikams, kad reikia būti atsargiems, nesuteiksime jiems galimybės rizikuoti ir išmokti pasisaugoti.“

Taigi, ką tėvai turėtų sakyti vietoj šios frazės?

„Tiesą sakant, kartais – kad ir kaip sunku būtų – gerai būtų išvis nieko nesakyti. Susilaikykite, giliai įkvėpkite ir tiesiog pasitikėkite savo vaikais.“

Vis tik specialistė atkreipė dėmesį į atvejus, kai šios frazės iš tiesų gali prireikti, pavyzdžiui, jei jūsų mažylis imtų bėgti link judraus kelio.

Ji pridėjo: „Žinokite, kad jei pasakysite „nustok bėgti!“, vaikas išgirs vieną iš dviejų žodžių – ir tai nebus „stop“. Jie tiesiog išgirs žodį „bėgti“. Todėl vietoj draudimo turėtumėt pasakyti teiginį be „ne“ – „būk atsargus“ šiuo atveju puikiai tinka.“

Taip pat specialistė paaiškino, kad užuot vartojus šią bendrą frazę, dar geriau būtų nurodyti pavojų ir taip ugdyti vaiko sąmoningumą.

Trečioji sąraše esanti frazė yra dar viena dažna tėvų klišė – „puikus darbas“.

„Jei iš tikrųjų norime motyvuoti vaikus ką nors padaryti, verčiu daugiau dėmesio sutelkti į tai, kas juos paskatino gerai dirbti.“

G. Muir tęsė: „Nėra blogai kartais pasakyti „puikus darbas“, „gera mergaitė“ ar „geras berniukas“. Tačiau norint vaiką pagirti yra ir geresnių būdų.

Tėvystės guru teigė, kad būtų naudingiau paklausti mažylio: „Oho, tu viską padarei pats? Kaip tu jautiesi?“

Ketvirtasis ir paskutinis šio sąrašo posakis susijęs su tuo, kaip priversti vaikus atsiprašyti, kai jie padaro ką nors bloga.

Filmuodamasi laidoje ji klausė: „Pakelkite rankas tie, kurie kada nors bandėte priversti mažą vaiką atsiprašyti. Tai niekad nepavyksta, ar ne? Paprastai jie sako: „Ne, tai nebuvo mano kaltė, aš nesiruošiu atsiprašyti.“ Tačiau žinome, kad tai taip pat neišmoko vaikų to pagrindinio gebėjimo atjausti ir įsijausti. Todėl aš stengiuosi, kad mano vaikai pasistengtų atsižvelgti į kitą žmogų.“

Specialistė padarė išvadą, kad perėję nuo liepimo vaikui atsiprašyti prie klausimo, ar kitam žmogui viskas gerai, skatiname jį ugdyti empatiją.

Ji mokė: „Atėję prie vaiko pasakykite: „Viskas susiklostė šiek tiek ne taip, gal norėtum pažiūrėti, kaip tavo brolis, nes atrodo, kad jis verkia?“ Tai ugdo gebėjimą atjausti ir galiausiai išmoko atsiprašyti, kai suklystame.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją