„Jei žiūrėsime Lietuvos kontekste, tai vaiko dingimas prekybos centre – labai neįprastas dalykas ir, mano supratimu, išimtinis. 18 metų dirbu šį darbą ir kito panašaus atvejo nepamenu. Galima sakyti, vaikas dingo vidury baltos dienos, tarp masės žmonių. Kai mes kalbame apie dingusius be žinios vaikus, įprastai kalbame tikrai ne apie tokius atvejus“, – teigia ji.
Pasak R. Dičpetrienės, išimtis ir neįprasta įvykių seka – tai tik vienas momentas. Vis dėlto kalbėti reikėtų ne apie tai.
„Pirmiausia – tėvų atsakomybė ir niekaip kitaip. Tėvų pareiga – nenuleisti akių nuo mažamečio, ypač tokioje vietoje, kurioje sukasi masė žmonių. Prekybos centre vaikas gali ir šiaip pasimesti, jei tėvai neduoda jam rankos, be jokių blogų ketinimų. Tad reikėtų pasirūpinti savo vaiko saugumu. Reikia suvokti, kad vaikas svarbiau už bet kokias parduotuves – tai juk taip elementaru“, – sako „Gelbėkit vaikus“ vadovė.
Didelė atsakomybė, anot specialistės, tenka ir aplinkiniams, o jų „Akropolyje“, tikėtina, buvo labai daug.
„Mes galime tik spėlioti ir įsivaizduoti, kaip viskas vyko, bet jei žiūrėsime į ateitį ir darysime prielaidą, kad toks įvykis gali nutikti ir ateityje – aplinkiniai turi įsikišti. Tik spėlioju apie šį atvejį, bet iš esmės šešiametis jau atpažįsta artimą nuo svetimo. Iš vaiko reakcijos galima pastebėti, pažįsta jis tą žmogų ar ne. Dar klausimas – ar jį įkalbinėjo, ar tempė, o gal pasiūlė saldainį, kažką pasakė? Gal kažkas galėjo nugirsti kažką ar atkreipti dėmesį į neįprastą elgesį – tam tikra prasme mes visi esame atsakingi už vaikus. Galbūt buvo taip, kad kas nors pastebėjo, bet nieko nedarė. Bet, pabrėžiu, tik spėlioju“, – Delfi kalba pašnekovė.
R. Dičpetrienė sako, kad tokiose situacijose, kuriose vaikai gali tapti aukomis, jau geriau apsirikti, bet padaryti žingsnį iki galo.
„Nepasitvirtins, bet miegosim ramiai ir išvengsim tragiškos situacijos. Aplinkiniai gali reaguoti, net jei atrodytų, kad kartais perlenkiama lazda“, – tikina organizacijos vadovė.
Su vaikais apie saugumą viešoje erdvėje galima kalbėti nuo 4-5 metų
Specialistė sako, kad su savo atžalomis apie saugumą ėmė kalbėti nuo tada, kai šie ėmė kalbėti. Tai ji darė paprasta, vaikams suprantama kalba.
„Reikia aiškinti, kad yra tėtis, mama, sesė, močiutė ir kiti artimi žmonės, su kuriais mes atitinkamai bendraujame. Ir yra nepažįstami, kuriems negalima duoti rankutės, iš kurių negalima imti saldainio, negalima eiti kartu, net jei kviečia. Niekas iš aplinkinių neturi teisės liesti kūno. Kas dar svarbu? Jokiais būdais nereikia gąsdinti vaiko, reikia tiesiog paprastai apie tai kalbėti ir tai daryti prevenciškai – ne tik tada, kai kas nors nutinka“, – įsitikinusi R. Dičpetrienė.
Organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė pabrėžia, kad ne mažiau svarbūs ir kiti saugumo niuansai – dera nuolat komunikuoti apie saugų elgesį vandenyje, mokyti plaukti, saugiai pereiti gatvę.
„Labai svarbu suvokti, kad vaikai mokosi iš pavyzdžio. Jei tėvai lekia per raudoną šviesą arba eina ne per perėją – nereikia tikėtis, kad vaikas šių taisyklių laikysis. Tad reikia stengtis būti tuo pavyzdžiu“, – akcentuoja ji.
Anksčiau Delfi skelbė, kaip kalbėti su mažaisiais apie saugumą, sukurti savo taisykles ir mokyti saugaus elgesio. Straipsnį galite rasti čia.
Vaiko tėtis papasakojo įvykio seką
Delfi primena, kad šiandien Delfi TV laidoje „Delfi Diena“ vaiko tėtis papasakojo apie trečiadienio vakarą įvykusį pagrobimą.
„Naudodamasis proga noriu padėkoti visiems, kurie susitelkė ir padėjo išgelbėti vaiką. Nuo pabaigos pasakysiu, pasiekėme gerą rezultatą, vaikas išgelbėtas, tai jau gerai. Labai dėkoju, kad žiniasklaida buvo labai taktiška ir tiksli.(...) Žiniasklaidos pagalba, suveikė kaip akstinas padėti visuomenei. Ir tie faktai padėjo policijai padaryti veiksmus. Rezultatas yra toks, kad po trijų valandų vaiko pagrobimo jis buvo surastas sveikas ir saugus“, – laidai „Delfi diena“ pasakojo tėtis Vladas.
Vyras sakė, kad net baisiausiame scenarijuje neįsivaizdavo tokio scenarijaus, kad tokioje viešoje vietoje kaip „Akropolis“, kur yra daug kamerų, žmonių, įvyktų toks klastingas veiksmas.
„Dabar jau nustatyta, kad visgi tai buvo turinti psichologinių problemų moteris, atliekanti recidyvą, nes tai buvo ne pirmas bandymas tokį veiksmą atlikti“, – sakė Vladas.
Kurį laiką neįtarė, kad ištiko bėda
Vyras sakė, kad šitoje vietoje reikėtų psichologų paaiškinimo, jam pačiam nesuprantama, kaip jo vaikas išėjo su tuo svetimu žmogumi. Jis pats spėliojo, kad ji panaudojo psichologines priemones.
„Mano vaikas buvo labai valingas ir stiprus, ir neturėjo tokio silpno charakterio, kad paimtų jį už rankos ir nuvestų, bet moteris išgąsdino vaiką. Sūnus pasakojo, kad jis neprisimena, ką ji sakė, nes, jo žodžiais, ji visą laiką tylėjo: tiesiog priėjo, paėmė už rankos ir išsivedė. Įsivaizduokite, kokia situacija“, – pasakojo Vladas.
Tėtis spėjo, kad vaikas tiesiog užsiblokavo, nes išsigando, ir kurį laiką tiesiog pakluso svetimam žmogui, ėjo kartu.
„Buvo periodas tarp išvedimo iš saugios vietos, kur vaikas tiesiog iki dešimties minučių laukė sėdėdamas poilsio zonoje, kur yra minkštasuoliai, žaidimo aparatai. Į vieną automobiliuką atsisėdęs jis pažaidė gal tris minutes, pasibaigė moneta, tai jis laukė mamos toliau“, – sakė Vladas.
Mama irgi ne iš karto suprato, kad ištiko bėda. Ji dešimčiai minučių nuėjo nupirkti marškinėlių, vaikas buvo matymo lauke. Kai nepastebėjo jo, nelabai sunerimo, nes, kaip pasakojo tėtis, tas jau mokyklinio amžiaus vaikas įprastai galėdavo nueiti iki parduotuvės, pažiūrėti žaislo, sugrįžti. Ne kartą jau buvo toks atvejis.
„Parduotuvėje „Akropolis“ yra informacijos baras. Kai vaikai pasimeta, nueini ir paskelbi, ir atsiranda tėveliai. Šiuo atveju pirmą pusvalandį nebuvo stipraus išgąsčio“, – pasakojo Vladas.
Ir, tėčio vertinimu, būtent tuo laiku ta moteris ir pasinaudojo, išsivedė vaiką į lauką. Ir ten jis dar nesipriešino, nes žinojo, kad lauke yra pastatytas mamos automobilis, galvojo, kad veda jį ten.
„Vaikas neturėjo prielaidų, kad vyksta smurtas. Jis buvo pasimetęs ir išsigandęs“, – sakė Vladas.
Aplinkiniai nesureagavo į vaiko šauksmus Tačiau jam buvo nesuprantama, kaip aplinkiniai nesureagavo, kai vaikas ėmė klykti, verkti.
„Kulminacija buvo, kad buvo trys autobusai, trys persėdimai. Trys autobusai, verkiantis vaikas su moterim, kuri jam svetima. Jie pravažiavo ir pasiekė kaupimosi sindromo kankinamos moters namus. Policija sakė, kad ten buvo namai, kurie buvo kaip suverstas urvas. Vaikas buvo trims valandoms užrakintas. Per tą laiką mes lakstėme ir ieškojome jo apylinkėse, parkuose, galvodami, kad atsitiko kažkas dar baisiau“, – pasakojo Vladas.
Tėtis dėkoja padėjusiems, ir perspėja kitus tėvus.
„Dėkoju tiems, kurie padėjo, ir noriu perspėti tuos, kurie negali patikėti, kad taip gali atsitikti su jūsų vaiku: saugokime vaikus“, – ragino Vladas.
Moteris gydoma ligoninėje
„Delfi“ ir ELTA primena, kad trečiadienio vakarą iš Vilniaus „Akropolio“ šešerių metų berniuką išsivedė 57 metų moteris. 1967 metais gimusi moteris po įvykio buvo perduota medikams, Eltą informavo Vilniaus apskrities policija.
ELTA primena, apie dingusį vaiką policijai 17.52 val. pranešė kartu su juo parduotuvėje besilankanti berniuko mama. „Gavome pranešimą, kad nepažįstama moteris paėmė šešerių metų vaiką ir išvedė iš „Akropolio“, – Eltai sakė policijos atstovas. Atsukus prekybos centro vaizdo kameras, šios parodė, kad nepažįstama moteris vaiką nusivedė požemine perėja link autobusų stotelės. Mažametis buvo surastas Šiaurės miestelyje ir perduotas tėvams.
Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl vaiko pagrobimo.
Kaip LRT radijui ketvirtadienį sakė Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis, neatmestina, kad vaiko pagrobimu įtariama moteris turėjo sveikatos problemų, dėl jų ji ir galėjo taip pasielgti.
„Kiek matyti iš moters elgesio, ji neatrodo visiškai adekvati, turinti sveikatos problemų, todėl ji šiuo metu paguldyta į ligoninę. Matyt tos sveikatos problemos ir lėmė, kad ji ryžosi tokiam žingsniui“, – sakė R. Matonis. Jo teigimu, berniukas, kurį buvo išsivedusi moteris, šiuo metu jaučiasi gerai. „Vaikas jaučiasi gerai, jis kažkokių sveikatos nusiskundimų neturėjo, atrodė puikiai. Jokio pavojaus jam nėra“, – komentavo policijos atstovas.
R. Matonis ragino tėvus būti atidesniais savo vaikų atžvilgiu.
„Turėtume būti atsargesni didelėse, masinėse žmonių susibūrimo vietose, saugoti savo vaikus, nepalikti jų vienų be priežiūros. Kuo didesnis bus pastabumas tiek iš tėvų, tiek iš aplinkinių, tokių įvykių ateityje bus mažiau“, – kalbėjo jis.
„Kiek matyti iš moters elgesio, ji nėra, atrodo, visiškai adekvati, turi sveikatos problemų, yra paguldyta į ligoninę. Galbūt tos sveikatos problemos lėmė, kad ji ryžosi tokiam žingsniui“, – Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis ketvirtadienį teigė LRT radijui.