„Tiksliai atsakyti, kodėl žmonės išsiskiria, sunku. Dažniausiai sakoma – „nesutapo charakteriai“ ar „baigėsi meilė“. Tačiau žmonės nežino, kas yra šeima ir kas ji nėra. Mes sugebame sukurti santykius, bet nelabai sugebame jų išlaikyti ilgą laiką, – laidoje kalbėjo A. Dilienė. – Jei mes žinotume, kad santykiai nutrūksta būtent trečiajame santykių vystymosi etape, jeigu mes žinotume, kad tai vyksta ir kaip vyksta, tuomet žinotume, ir kokius veiksmus galima padaryti, kad galėtume eiti tolyn ir tuos santykius sugebėtume išsaugoti.“

Pašnekovė užsiminė, kad iš viso santykius galima būtų suskirstyti į septynis atskirus etapus, ir išvardijo pirmuosius penkis. Pirmasis etapas – įsimylėjimas, jums tuo metu viskas gerai, laukiate susitikimų, nekantraujate. Antrasis – pripratimas prie žmogaus, kai jau galite pabūti ir po vieną atskirai. O trečiasis – pavojingasis etapas, kai pradeda erzinti viskas, ką tas kitas žmogus daro: per garsiai kvėpuoja, viską padeda ne ten, kur reikėtų, nemėgsta jūsų mamos...

„Šiame etape ir skiriamės. Ypač greitai skiriamės, jei neturime kokių nors didelių įsipareigojimų: vaikų, kreditų, kitokių sunkumų. Nes kitaip dar pagalvojame – man geriau likti, negu skirtis. O tuomet pereiname į kitą etapą, kuris vadinasi kantrybė, kai turime priimti to kito žmogaus skirtumus. Ir tada mes keliaujame į penktąjį etapą, kuriame gimsta meilė“, – dėstė A. Dilienė ir pridūrė, kad sutalpinti visus patarimus į trumpą laidą būtų neįmanoma, todėl rekomendavo paskaityti jos parašytą knygą „Šeima – komandinis žaidimas“.

Šiuo metu Prancūzijoje gyvenanti gydytoja šeimoms išsaugoti santykius padeda nuotoliniu būdu. Pagal savo knygą ji sukūrė santykių laboratoriją – tai yra 10 užsiėmimų poroms, norinčioms suprasti visus paminėtus etapus ir išsaugoti savo santykius.

„Tuose užsiėmimuose kartu su poromis tyrinėjame 7 auksines taisykles. Savo santykius išsaugoti visą laiką stengiamės ir mes su vyru. Mudu kartu santuokoje jau 28 metus“, – atviravo šeimų konsultantė.

Ji akcentavo, kad šeima – komandinis žaidimas. Jei vienas visada sėdi ant atsarginių suolelio, tai tokia komanda išyra. „Šeima – kaip sistema, kurioje veikia du, o jei yra ir vaikų – tai daugiau dėmenų. Tačiau jei ir vienas ieško pagalbos, jis taip pat gali paveikti visą sistemą. Nes kai viena sistemos dalis mokydamasis keičia savo elgesį, kita turi arba prisitaikyti, arba pasitraukti, nes kai sistema neveikia, šeima suyra“, – sakė A. Dilienė.

Iškilus sunkumams gydytoja kviečia kreiptis pagalbos, neskubėti skirtis. „Jeigu kreiptumėmės arba kartu, arba pavieniui, tikrai rastume pagalbą, kaip išlaikyti tuos santykius – yra knygos, seminarai, konsultantai. Asmens ir šeimos saviugdos studija „Bendrakeleiviai“ teikia pagalbą skyrybų jau paliestiems žmonėms arba esantiems ties ta riba – ir suaugusiems, ir vaikams. Šeimų universitetas teikia savitarpio pagalbą, kai šeimos padeda viena kitoms. Tai tik ieškokime tos pagalbos“, – ragino laidos pašnekovė.

Viso pokalbio su A. Dilienė galite pasiklausyti laidoje Delfi Rytas, nuo 1 val. 18 min.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)