Laidoje „Delfi diena“ psichologė kalbėjo apie tai, kad pažinčių programėlės formuoja romantinių santykių dinamiką – greitina pažinties procesą, bet mažina santykio gylį.

„Galima sakyti, kad santykis dabar tampa labiau paviršutiniškas, nes yra daugiau iš ko rinktis. Galima užbėgti įvykiams už akių ir pagalvoti, o kas dar ten slypi, taip pat imame vertinti žmones iš jų nuotraukų ir aprašymų, – teigė psichologė. – Kai kurie mėtosi svarstydami, ar čia jau tas partneris, o gal už horizonto jų dar kažkas laukia. Kita žmonių grupė gali sulaukti mažiau dėmesio programėlėse – tokiu atveju kenčia savivertė, tokie žmonės gali labiau izoliuoti save nuo aplinkos, imti lygintis, ieškoti, net eiti į neviltį.“

Ypatingą efektą, anot S. Petkevičiūtės, suteikia pažinčių programėlių dizainas. Jis, tikino laidos viešnia, veikia žmogaus malonumo centrus – viskas tampa kaip žaidimas.

„Reikia spausti į kairę, į dešinę, išsirinkti žmogų, paspausti „patinka“ – tai kaip koks loterijos aspektas, priklausomybė. Tokių programėlių esmė – kad žmogus kuo ilgiau ten išbūtų. Juk nei vienas negali parašyti patikusiam žmogui – turi abi pusės patikti viena kitai“, – pastebėjo ji.

Verta paminėti, kad pažinčių programėlių vartotojai susiduria ne tik su ilgalaikių santykių ieškančiais – ten apstu ir melo, didelių lūkesčių, kurie ilgainiui gali tapti problema.

„Vieni ieško trumpalaikių, kiti ilgalaikių santykių – tikrai galimas nesusikalbėjimas. Einant į bet kokią pažintį ar santykį labai svarbu nusistatyti savo lūkesčius, atsakyti sau, ko pats ar pati tikiuosi ar noriu, apie tai drąsiau komunikuoti. Bet ne mažiau svarbu stebėti, ar kita pusė išpildo savo žodžius realiais poelgiais, – sakė psichologė. – Nemažai kalbu su savo klientais apie neigiamą tokių programėlių poveikį. Koks ilgalaikis šių programėlių neigiamas efektas? Galima prarasti pasitikėjimą kitu, norėti per greitai įeiti ir išeiti iš santykio, prarasti pasitikėjimą savimi.“

Silvija Petkevičiūtė
Silvija Petkevičiūtė
FOTO: Žygimantas Gedvila | Delfi

Naujų santykių pradžia – individualus dalykas

Pasiteiravus, kiek laiko turėtų praeiti nuo buvusių santykių, kad žmogus galėtų pradėti kurti naujus, S. Petkevičiūtė atsakė, kad auksinės taisyklės nėra.

„Svarbu nenerti stačia galva į priekį iš karto. Reikia pasižiūrėti, kaip mes jaučiamės su tuo. Konkretaus laiko nėra – ar tai būtų metai, ar mėnuo, o gal savaitė. Žiūrime, kaip į santykius reaguoja mūsų kūnas. Aš rekomenduočiau programėlėmis naudotis pradėti labai lėtai, atsisiųsti, pažiūrėti, koks jausmas ten būnant, nebūtinai su kažkuo susirašinėti. Eksperimentavimo, grūdinimosi keliu pasižiūrėti, ar čia man, o gal dar reikia palaukti“, – tikino ji.

O kaip pažinčių programėlėse atpažinti sukčius? Psichologė įsitikinusi – vieną raudoną vėliavėlę reiškiantį aspektą galite pastebėti vos užmetę akį.

„Svarbu pradėti bendrauti su žmogumi – t. y. jeigu yra gamtos, dangaus ar gyvūno nuotrauka, galima daug iš to nesitikėti. Taip pat, pabrėšiu dar kartą, labai svarbu žiūrėti, kaip reaguoja mūsų kūnas. Jeigu bendraujame su žmogumi ir jaučiame, kad kyla didelis nerimas, esame įsitempę – tai ženklas, kad galbūt tame santykyje nesijaučiame gerai. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, ar tas žmogus kalba tik apie save ir dėmesį skiria tik sau, ar taip pat domisi mumis, paklausia, kaip mums sekasi“, – kalbėjo S. Petkevičiūtė.

Psichologė sako, kad pažinčių programėlės formuoja romantinių santykių dinamiką – greitina pažinties procesą, bet mažina santykio gylį
Psichologė sako, kad pažinčių programėlės formuoja romantinių santykių dinamiką – greitina pažinties procesą, bet mažina santykio gylį
FOTO: nito | Shutterstock

JAV atliktas tyrimas rodo, kad net 79 proc. jo dalyvių jaučiasi perdegę nuo pažinčių programėlių. Psichologė tikino, kad Lietuvoje tokios tendencijos kol kas nepastebėjusi.

„Bet pastebėjau, kad žmonės linkę programėles parsisiųsti, išsitrinti, vėl parsisiųsti. Vis dėlto girdžiu, kad žmonės dažniausiai nori susipažinti gyvai – koncerte, muziejuje, vakarėlyje. Ir tai tikrai įmanoma. Bet pažinčių programėlės iš savęs taip pat nėra labai blogas dalykas, reikia tik atsifiltruoti ten esančius žmones ir į pažintį eiti lėtai“, – dar kartą pabrėžė „Delfi diena“ viešnia.

Visą pokalbį su psichologe S. Petkevičiūte žiūrėkite vaizdo įraše, kurį rasite straipsnio viršuje. Laidą „Delfi diena“ galite matyti kiekvieną darbo dieną, 12 val. tik per Delfi TV.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės