1. Nepieškite perdėm rožinio paveikslo

Anot I.Būdvytytės, nepaprastai svarbu yra tai, kaip tėvai reaguoja ir kalba apie mokyklą, mat tai gali nulemti ir vaiko požiūrį. Jei mokykla jums nekėlė teigiamų emocijų, nepasakokite baisių istorijų apie piktas mokytojas ar nedraugiškus klasiokus. Reikėtų susilaikyti ir nuo tokių komentarų, kurie išsprūsta nepagalvojus, pavyzdžiui, „Oi, nežinai, kas tavęs laukia…“ arba „Prasideda vargai vargeliai…“.

„Pirmokui verčiau reikėtų papasakoti apie tai, ko galima tikėtis mokykloje, ką jis ten veiks ir kaip viskas atrodys. Taip pat svarbu nepiešti perdėm rožinio paveikslo, mat kai kurie tėvai, pastebėję vaiko nerimą, puola jį raminti pasakodami, kaip mokykloje bus smagu, atsiras daug naujų draugų, su kuriais galės žaisti – tokiu atveju vaikui gresia nusivylimas, nes žaidimų ir smagybių bus gerokai mažiau nei jis įsivaizdavo“, – įspėja psichologė.

Pasiruošimas mokyklai

2. Nenuvertinkite vaiko nerimo

Jei vaikas prisipažįsta, kad grįžimas į mokyklą jam kelia nerimą ir baimę, I.Būdvytytė ragina nenuvertinti jo jausmų ir pasiteirauti, ko būtent jis bijo. Svarbu ne pulti raminti ir tikinti, kad viskas bus gerai, o išklausyti, priimti vaiko nerimą ir pasidalinti savo patirtimi, prisipažįstant, kad ir jums pirmą dieną mokykloje ar naujam darbe buvo baisu paaiškinant, kad dauguma žmonių jaudinasi prieš svarbius gyvenimo pokyčius.

„Nenuvertinkite vaiko jaudulio sakydami, kad tai menkniekis. Taip pat nelyginkite jo su kitais bendraamžiais ir jų reakcijomis – kiekvienas yra skirtingas ir savaip išgyvena pokyčius bei su jais tvarkosi“, – sako specialistė.

3. Mokyklai skirtais reikmenimis pasirūpinkite iš anksto

Anot psichologės I.Būdvytytės, vykstant į parduotuvę pirkti mokyklinių prekių, svarbu, kad vaikas galėtų dalyvauti apsipirkimo procese, išsakyti savo nuomonę, išsirinkti norimą kuprinę ar penalą – turint mielus širdžiai reikmenis, rugsėjo 1–oji bus kur kas laukiamesnė. Na, o jei praktiniais reikalais ir mokinio krepšeliu pasirūpinsite iš anksto – paskutinėmis vasaros dienomis galėsite ramiai laukti artėjančių mokslo metų.

Psichologė Inga Būdvytytė
Nenuvertinkite vaiko jaudulio sakydami, kad tai menkniekis. Taip pat nelyginkite jo su kitais bendraamžiais ir jų reakcijomis

Tuo tarpu bendrovės „Lidl Lietuva“ pardavimų skatinimo departamento vadovė Ilona Čiužienė antrina specialistei sakydama, kad prekybos tinklas, atsižvelgdamas į vartotojų poreikius ir siekdamas sumažinti vaikus mokyklai ruošiančių tėvų patiriamą stresą, savo pirkėjams sudarė sąlygas mokinio krepšeliais pasirūpinti jau nuo rugpjūčio pradžios.

„Siekdami prisidėti prie kiek įmanoma malonesnio, jau ir taip jaudulį keliančio rugsėjo 1–osios laukimo, savo pirkėjams paliekame ilgą laiko tarpą susiruošti mokyklai. Prekybos tinkle jau pasirodė didžioji dalis mokyklai skirtų prekių asortimento, leidžiančio iš anksto suruošti mokinio krepšelį ir įsigyti viską vienoje vietoje už prieinamą kainą. Sudarėme sąlygas pirkėjams tuo pasirūpinti iš anksto – taip ir naujų mokslo metų laukimas taps malonesnis, o paskutines rugpjūčio savaites galėsite skirti kokybiškam poilsiui“, – sako I.Čiužienė.

Pasiruošimas mokyklai

4. Apsipirkite kartu

Psichologė I.Būdvytytė tėvus ragina apsipirkinėti drauge su vaikais. „Apsipirkimas mokyklai drauge suteiks gerų emocijų mažyliui: jis jausis svarbus bei turintis įtakos šiame procese. Žinoma, svarbu aptarti, kiek pinigų tam galite skirti. Tai gera proga mokytis ieškoti kompromisų, ugdyti vaiko finansinius ir planavimo įgūdžius. Kartu sudarykite pirkinių sąrašą, aptarkite, kiek pinigų tam galime skirti, ir kartu pabandykite paskaičiuoti, kiek ir ko reikės bei kiek galime sau leisti“, – pataria specialistė.

5. Pratinkite vaiką prie naujo dienos režimo

Psichologė atkreipia dėmesį, kad artėjant mokslo metams, itin svarbu pakoreguoti ir vaiko dienos režimą: „Atėjus rudeniui, vaiko organizmui nebus papildomo šoko, kai reikės anksti keltis į mokyklą po atostogų, kai jis galėjo miegoti kiek norėjo. Artėjant rugsėjo pirmajai stenkitės rytais keltis panašiu metu, kaip ir į mokyklą bei anksti eiti miegoti, kad vaikas kokybiškai pailsėtų. Įsivažiavus į rutiną – rugsėjį visos šeimos rytai bus kur kas malonesni ir nekels papildomo streso“.

6. Lavinkite reikiamus įgūdžius

Prieš išleidžiant pirmoką į mokyklą, svarbu jį pamokyti ir praktinių įgūdžių: susitvarkyti savo daiktus, drabužius – tai pravers įvairiose socialinėse situacijose. Taip pat aktualu lavinti ir vaiko bendravimo įgūdžius – gebėjimą išklausyti kitą, ypač mokytoją pamokų metu, rasti bendrą kalbą su bendraamžiais, palaukti savo eilės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)