2022 metais regione buvo sudaryta apie 1,9 mln. santuokų ir įvyko maždaug 0,6 mln. skyrybų, pranešė ES statistikos agentūra „Eurostat“.
Atsiųstame pranešime spaudai santykių edukologas Arnas Markevičius sako, kad tiek prie santuokos, tiek apskritai santykių iširimo daugeliu atvejų prisideda trys dažni mąstymo mitai. Apie tai jis kalbės konferencijoje „(Ne)tobula moteris“.
„Esame pernelyg skirtingi“
„Tuos beveik 10 metų, kai intensyviai ir nuosekliai domiuosi santykiais, gražiausias jų apibrėžimas, kurį teko girdėti, yra apie tai, kad santykiai iš esmės yra nuolatinis skirtumų valdymas“, – sako lektorius.
Anot A. Markevičiaus, žmonės, teigiantys, kad yra per daug skirtingi, todėl negali būti drauge, nėra logiški – naivu tikėtis, kad esame vienodi. Tiesiog nuo to, kokio dydžio tie skirtumai, priklauso, kokio dydžio bus iššūkiai, kuriuos reikės spręsti ir kaip sudėtinga bus tą daryti. Išmokti palaikyti gerus santykius, paprastai tariant, reiškia išmokti valdyti skirtumus.
O ar mokysimės, labai priklauso nuo žmonių vertybių ir noro augti. Žinoma – ir to, ar norima santykius išsaugoti.
„Atrodo, santykiai, kuriuose vienas žmogus nori monogamijos, o kitas – poligamijos, jau yra neįmanomi. Bet žinau pavyzdžių, kai net ir tokiu atveju žmonės sugebėjo susitarti. Nes abiems santykiuose ne seksualinis gyvenimas darė didžiausią įtaką. O štai kartais žmonės, iš kurių vienas atostogų nori išvažiuoti kelis kartus per metus, o kitas – tik kartą, rasti kompromiso negali“, – pasakoja jis.
Tiesa, kartais, pabrėžia A. Markevičius, santykiai poroje yra tikrai per sudėtingi, ypač, kai vienas iš partnerių turi stiprių priklausomybių ar didelių asmenybės sutrikimų.
„Jei stengsiuosi vienas, niekas nepasikeis“
Net ir vieno iš partnerių pastangos gali pakeisti santykių kokybę. Neįmanoma, kad keičiantis vieno žmogaus elgesiui, kitas į tai nereaguos. Vis dėlto tam reikia laiko.
„Santykių inercija laikoma nuo metų iki dvejų. Neužtenka bandyti elgtis kitaip kelias savaites ar mėnesį. Tam, kad santykiai keistųsi, reikia ilgesnio laiko“, – sako santykių edukatorius.
Žmonės, kurie sako, kad bando stengtis pagerinti savo elgesį ir santykius, gana dažnai pristinga kantrybės. Be to, keistis nėra lengva. O iš esmės, norėdami pakeisti santykius turime pirmiausia keisti savo mąstymą, įsitikinimus, gilintis į save.
Anot jo, svarbu savo pastangas įvertinti ilgalaikėje perspektyvoje. Nežiūrėti, kiek aš stengiausi, o kitas nesistengė, o stebėti, koks bus efektas.
„Tai, ką mes išmokome, lieka mums. Net tada, jei esamų santykių išgelbėti nepavyks, iš to gims kokybiškesni kiti santykiai“, – pastebi santykių edukatorius.
„Vyrams santykiai rūpi daug mažiau“
A. Markevičius pastebi, kad žmonės rūpinasi gerais santykiais, darosi sąmoningesni, siekia suprasti, kaip spręsti problemas. Tiesa, pradeda šiek tiek pavėluotai, kai santykius ištinka rimta krizė ir tos problemos, kurias įsivaizduojame, kad sprendžiame, iš tiesų jau nieko nekeičia.
Kažkada didelę krizę su žmona išgyvenęs lektorius atviras – jo požiūrį į santykius, o paskui ir santykių kokybę labiausiai pakeitė renginys, kuriame dalyvavo daugiau nei 5 tūkst. žmonių.
„Kai žmonės man sako, kad motyvaciniai renginiai neveikia, niekas negali man įrodyti, nes savo kailiu esu patyręs, kaip kelių minučių praktika gali prisibelsti prie mano ribojančių įsitikinimų, sudrebinti juos ir nuo to prasideda pokyčiai. Renginiai, ypač su didele žmonių grupe, gali padėti įgauti pasitikėjimo, sudrebinti įsitikinimus, padėti suvokti strategijas ir įkvėpti motyvacijos keistis“, – sako A. Markevičius.,
Beje, anot lektoriaus, nors renginiuose dalyvauja ir jo socialinių tinklų paskyrą daugiau seka moterys, iniciatyvą kažką keisti santykiuose parodo beveik pusė tokių porų vyrų.
„Iš tos dalies vyrų, kurie man rašo, gal net didesnis procentas nei moterų. Ir būna situacijų, kai vyras prašo padėti ieškoti sprendimų, o jo antra pusė to daryti nenori“, – kalba A. Markevičius.