Kada geriausias metas?

Kaip rašoma pranešime spaudai, psichologė pataria, geriausias amžiaus skirtumas tarp vaikų 3-4 metai. „Jei amžiaus skirtumas tarp vaikų mažesnis gali kilti keblumų. Ir vyresnėliui dar reikės daug dėmesio, jis dar bus gan egocentriškas, mokės mažiau dalintis daiktais ir dėmesiu. O jei tarp brolių seserų didelis amžiaus skirtumas, tarkime 10 metų, vėlgi yra trūkumų. Visų pirma, vaikas jau gerokai pripratęs prie to, kad jis tik vienas, todėl net ir didesnis vaikas gali imti maištauti, nederamai elgtis mokykloje, blogiau mokytis“, – teigia pašnekovė.

Kai pagalbos per daug

Kita vertus, kai tarp vaikų didelis amžiaus skirtumas – vyresnėlis gali būti nenorom paverčiamas aukle. Anot I. Keliauskienės, puiku, jei ir mažesnis vaikutis padeda mamai ar tėčiui prižiūrėti kūdikį – švelniai pasupa, atneša čiulptuką ar pamaitina iš buteliuko. „Tokiu atveju svarbu vaiką pagirti, pasakyti, kaip vertinate jo pagalbą, jog ir jis jaustųsi svarbus. Kur kas blogiau, jei vyresnėlis yra jau paauglys ir nenoromis paverčiamas aukle. Tėvams tiesiog patogu, jog beveik suaugusiam vaikui gali patikėti kūdikį ir jo priežiūrą“, – sako pedagogė.

Psichologė Ingrida Keliauskienė
Psichologė Ingrida Keliauskienė
Viena dažniausiai daromų klaidų – jog tėvai palieka pirmagimį pas senelius, kai mama išvyksta gimdyti ir pasiima jį, tik kai jau naujagimis grįžęs iš gimdymo namų

Bet tokiame elgesyje gali būti užprogramuota didelė bėda – visų pirma, paauglys netenka savo gyvenimo, laisvalaikio ir pomėgių, jei nuolat turi prižiūrėti mažesnį, o antra – gali netgi pradėti pykti ne tik ant tėvų, bet ir mažylio. Ir taip formuojasi nelabai pozityvus santykiai tarp visų pusių.

Neatskirti nuo šeimos įvykių

Kai jau laukiatės geriausia yra pradėti ruošti ir vyresnėlį naujo šeimos nario gimimui. Kai pradeda matytis nėščiosios pilvas rodyti ir pasakoti, kas ten gyvena, pasakoti, kas bus, kai gims broliukas ar sesutė, ką veiksite drauge. „Vis tik viena dažniausiai daromų klaidų nėštumo ir gimdymo metu – jog tėvai palieka pirmagimį pas senelius, kai mama išvyksta gimdyti ir pasiima jį, tik kai jau naujagimis grįžęs iš gimdymo namų. Grįžusiam vėl namo vaikui gali pasirodyti, jog mažylis per tą laiką užėmė jo vietą“, – sako darželių tinklo „Išminčiukai“ vadovė. Pasak jos, kur kas geriau mamai vienai vykti į gimdymo namus, o tėčiui likti su didžiuoju vaiku ir po kelių dienų kartu vykti pasiimti naujo šeimos nario su mamyte. Tokiu būdu, vaikas nėra atskiriamas nuo įvykių ir jis nemanys, kad jį kažkas pakeis.

Ką daryti, kai verkia abu?

Dar vienas svarbus klausimas dviejų vaikų tėvams – kurį raminti pirma, kai jie pradeda verkti vienu metu? Anot I. Keliauskienės, visuomet reikia atsižvelgti individualiai į kiekvieną situaciją, bet kol naujagimis namie dar neseniai, o vyresnėlis dar nepripratęs prie broliuko ar sesutės – geriau daugiau dėmesio skirti jam: „Vis tik dažniausiai kūdikėliai verkia dėl to, kad nori valgyti, laikas keisti sauskelnes ar panašiai, o vyresnėlis jau turi kitokių išgyvenimų – išsigando, nerimauja, nedrįsta. Tad tuo jautriu laikotarpiu – geriau pirmas kelias sekundes skirti pirmagimio nuraminimui, o po to į rankas paimti ir naujagimį.“

Atskirti vaikus

Dažnai gimus antram vaikui mėgstama palyginti, kaip buvo gimus pirmagimiui, o kaip yra dabar. Gerai, jei tai baigiasi greitai ir vaikas nustojamas lyginti, bet jei tai vyks nuolat, vaikai taip pat gali pradėti konkuruoti. „Vaikus geriausia vertinti atskirai kaip individus. Ir dar labai svarbus dalykas – reiktų vengti vadinti vaikus tokiais pat mažybiniais žodeliais. Tarkime, jei pirmagimį vadinate zuikeliu, tai antragimiui priskirkite kitą gražų žodį“, – sako psichologė.

Be to, ji pataria visuomet skirstyti dėmesį abiem vaikams, o ne būti abiem tėvams prie vieno vaiko: „Dar labai svarbu turėti savo atskirą laiką su vienu vaiku. Mamos ir sūnaus, tėčio ir dukters. Svarbu pabūti ne tik visiems kartu šeimoje, bet ir atskirai po du. Turėti savo tradicijas, kurių vaikas laukia. Tai stiprina ryšį.“

Kada leisti į darželį?

Kai moteris pastoja antrąkart ir pradeda galvoje dėlioti vaizdus, kaip atrodys šeima ir jos gyvenimas po antrojo vaiko gimimo, dažnai užduoda klausimą – o gal laikas pirmagimį leisti į darželį? Tai palengvins buitį ir leis daugiau dėmesio skirti gimsiančiam mažyliui, o gal ir vyresnėliui bus įdomiau su bendraamžiais. „Jei vyresnėlis pradės lankyti darželį iškart gimus mažyliui – jis gali pasijusti nuskriaustas, nereikalingas, jog jo vietą užėmė kitas. Kai į mus kreipiasi tėveliai, kurie jau laukia antros atžalos ir nori vyresnėlį pradėti leisti į darželį, visada klausiame, kada turėtų gimti mažylis ir kada nori pradėti leisti didesnį vaiką į darželį. Visada patariame tai daryti prieš gerus kelis mėnesius iki gimdymo. Arba po gimimo praėjus bent pusmečiui“, – dėsto mintis darželių tinklo „Išminčiukai“ vadovė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)