Jis ima elgtis nenuspėjamai: nusiperka sportinį automobilį, motociklą arba kompiuterinių žaidimų konsolę, nepasitaręs su jumis, nors anksčiau visas išlaidas aptardavote kartu. Vyras dažnai būna susimąstęs, liūdnas. Jo seksualiniai poreikiai arba padidėja arba sumažėja. Taip pat gali sakyti „mečiau tą reikalą“ arba žvalgytis į kiekvieną trumpesnį sijoną. Žmona tampa dėl visko kalta, nieko nesugebanti padaryti „gerai“ pagal vyro standartus.

Vyrai vidurio amžiaus krizės metu susimąsto, ką jau pasiekė gyvenime, ką dar norėtų pasiekti ir kas jam padeda, o kas trukdo. Kadangi žmonės yra labiau linkę kaltinti kitus žmones ar aplinką, o ne save pačius, tai žmona tampa kalta, kad vyras mažai pasiekė gyvenime, arba daug pasiekė, bet būtų galėjęs dar daugiau pasiekti.

Taigi kaip žmona gali elgtis, kai vyras išgyvena vidurio amžiaus krizę?

Visų pirma turėtumėte įvertinti savo šeimos gyvenimo kokybę ir kiek turite jėgų ir noro stengtis, kad išlaikytumėte santuoką/partnerystę. Jei atsakymas norite būti kartu iki kol mirtis jus išskirs, tai jums tiks šie patarimai:

  • Skirkite dėmesio SAU ir savo fizinei išvaizdai. Labai dažnai moteris, pasinėrusi į mėgstamą darbą, spėja pasirūpinti vaikais ir būtiniausiais buities ruošos darbais, bet užmiršta save. Taigi reiktų peržvelgti savo dienotvarkę ir pažiūrėti, o kiek iš tiesų skiriate laiko sau, savo malonumui? Kaip dažnai nueinate į spektaklį, į koncertą ar į kavinę susitikti paplepėti su drauge? Ar turite savų pomėgių? Kas tai bebūtų labdaringa veikla, meno būrelis, partija, bažnyčia ar seminarai įvairiausiomis temomis. Kiek laiko skiriate savo išvaizdai? Nebijokite ekspermentuoti su šukuosena, plaukų spalva, o gal tatuiruote? Kada paskutinį kartą darėte mankštą ar buvote sporto klube ar jogos studijoje? Mokslininkų įrodyta, kad nuolatinis sportas gerina ne tik fizinę, bet ir psichologinę savijautą. Mylėkite save, būkite įdomi sau ir nepasiduokite puikybės nuodėmei – padaryti viską už visus šeimos narius.
  • Namie „nebambėkite“, o viešumoje girkite savo vyrą/partnerį. Konsultacijų metu moterys labai dažnai priekaištauja vyrams, kad jie nieko nepadaro: „reikia prašyti ir prašyti, kad sutvarkytų grindis ar pakabintų paveikslą''. O vyrai atsako, „o kam daryti, jei vis tiek bus blogai. Pakabini paveikslą, tai kreivai. Vis negerai ir negerai.“ Šeimoje natūraliai susidėlioja darbai ir atsakomybės, kas ką daro ir už ką atsako. Tačiau jei kyla įtampa dėl darbų, reikia juos persidėlioti. O svarbiausia nepamiršti nuoširdžiai padėkoti partneriui už atliktą, kad ir „netobulai“ darbą. Galima pasidžiaugti draugų ar giminių rate, kaip jūs vertinate savo vyro sugebėjimus.
  • Įsitraukite į vyro pomėgius. Gerbkite, o ne smerkite, nebent tai būtų alkoholizmas, azartiniai lošimai ir t.t. Džiaukitės, kad vyro pomėgis – poledinė žūklė, o ne naktinių plaštakių medžioklė. Vidurio amžiaus krizės metu vyrai dažnai susidomi kuo nors nauju. Tai gali būti sportas, mašinos, motociklai, jachtos, žaliavalgystė ar vegetarizmas. Vieni vyrai susirūpina savo fizine forma ir kaip ją išlaikyti ar sportu ar maistu. Kiti vyrai užsidega įvairiomis aistromis – žvejyba, medžiokle, monetų ar mašinų kolekcionavimu. Jei vyro pomėgis nėra draudžiamas įstatymais ir tai nėra „moterų medžioklė“, drąsiai prisijunkite prie naujos veiklos. Jei bijote ar ši veikla visai jūsų nedomina, tai bent klauskite, kaip sekasi. Domėkitės ir įsiminkite, ką pasakoja vyras, nes kitu atveju imsite klausinėti vis to paties, kas baigsis eiliniu barniu. Oi jei vyro hobis – moterų medžioklė – įsitraukite į jo hobį, tapkite patraukliu grobiu.
  • Paleiskite, bet kontroliuokite. Kartais labai mylinčios moterys sako: „Aš taip myliu, kad jam viską atleisčiau net ir neištikimybę“. O tokiais žodžiais vyrą ir pastūmėjame link neištikimybės. Kontroliavimas nereiškia, kad turite skambinti kas 5 minutes ir klausti, kur yra, ką veikia, ką dirba. Galima susitarti, kaip dažnai susiskambinate per dieną ir kas skambina.
Vidurio amžiaus krizė
  • Padėkite išgyventi neigiamas emocijas – liūdesį, nerimą ir baimę. Vyrai, išgyvenantys vidurio amžiaus krizę, gali jaustis liūdni, kad jų svajonės neišsipildė. Jie gali bijoti, kad jau viskas, kas gero, jau įvyko praeityje. Vyrai pastebi, kad jų kūnas keičiasi – reikia įdėti daugiau pastangų, kad atrodytų ir jaustųsi gerai. Atsirandantys skausmai gali būt susiję su prasidėjusiomis lėtinėmis ligomis, nesveika mityba ir mažu fiziniu krūviu. Vyrai pasilygina save su kitais bendraamžiais, ką pasiekė kiti, o ką – jis pats. Nerimą kelia artėjanti pensija, galimi finansiniai nesklandumai. Dažnai vyrų neigiami jausmai pasireiškia nuolatine žmonos kritika, bambėjimu, gal net balso pakėlimu, kantriai klauskite vyro, kas jį iš tikrųjų neramina ir ramiai išklausykite. Klausykitės, nors vyras kalbės ir nereikšmingus dalykus. Svarbiausia pralaužti tylos sieną ir kalbėtis. Jei kalbėsitės apie buitines problemas ramiai, padidės tikimybė, kad vyras papasakos, kas iš tikrųjų jį neramina.
  • Nueikite pas šeimos (porų) psichologą. Jeigu vyras atsisakys eiti kartu, galite drąsiai eiti viena. Taip gausite profesionalaus specialisto palaikymą, išgyvenant šeimos krizę.


Vis dėl to jei ir labai stengsitės gali ir nepavykti išsaugoti šeimos, bet nekaltinkite tik savęs, nors vyras ir sakys: „Tai tavo kaltė, nes tu visada viską kontroliuoji!“ Tiek kuriant šeimą, tiek ir ją ardant reikia dviejų asmenų. Moterys irgi išgyvena vidurio amžiaus krizę, tik ši nėra tokia žymi, kaip vyrų. Tiek vyro, tiek moters išgyvenama vidurio amžiaus krizė yra išbandymas šeimai.