2023 metų JAV statistikos duomenimis, skubios pagalbos skyriuose dėl fejerverkų sužalojimų buvo gydyti 9700 asmenys, 8 iš jų patyrė mirtinus kūno sužalojimus. Daugiau nei 40% visų fejerverkų traumų sudarė nudegimai. Pagrindinės nudegimų vietos yra rankos ir pirštai, galva, veidas, ausys, akys, rečiau – krūtinė, kojos. Dažniausiai susižaloja 15–19 metų amžiaus vaikinai, patys degindami fejerverkus.

Gydytojas B. Jonuška prieš pat Nnaujuosius apžvelgia dažniausias fejerverkų sukeliamas traumas pataria, kaip nuo jų efektyviai apsisaugoti.

Dažniausios fejerverkų sukeliamos traumos:

  1. Nudegimai. Nudegimai gali būti įvairaus laipsnio, priklausomai nuo fejerverkų tipo, gausos ir atstumo nuo jų. Gilūs nudegimai gali palikti ryškius randus.

  2. Akių sužalojimai. Fejerverkai sukelia rimtus akių sužalojimus nuo ragenos iki akies obuolio pažeidimo – šios traumos gali komplikuotis aklumu visam gyvenimui. Dūmai ir degimo dalelės, susidarančios fejerverkų naudojimo metu, taip pat gali sukelti trumpalaikį akių sudirginimą, pasireiškiantį skausmu, perštėjimu, prastesniu regėjimu.

  3. Kvėpavimo takų sudirginimas. Fejerverkų dūmai dirgina kvėpavimo takus ir gali sukelti astmos paūmėjimą, ūminį kosulį.

  4. Rankų ir pirštų sužalojimai. Fejerverkų laikymas rankose ir netinkamas fejerverko naudojimas gali sukelti pirštų ar rankų sužalojimus. Traumos gali būti nuo smulkių įpjovimų iki rimtų lūžių ar amputacijų.

  5. Klausos sutrikimas. Garsūs fejerverkų sprogimai gali sukelti laikiną klausos sutrikimą, jei asmuo yra per arti šaltinio.

  6. Traumos kūnui. Dėl fejerverkų iššovimo ar atsitiktinio sprogimo žmonės gali patirti įvairias viso kūno traumas, įskaitant hematomas, sumušimus, lūžius ar vidaus organų sužalojimus.

  7. Psichologinės traumos. Dideli fejerverkų garsai gali sukelti baimę ir stresą, ypač mažiems vaikams arba asmenims, turintiems potrauminio streso sutrikimą. Fejerverkų sukeliamam triukšmui ypač jautrūs gyvūnai, kurie dėl patiriamo išgąsčio gali pabėgti nuo šeimininkų, pasiklysti.

Fejerverkų traumos gali būti rimtos – sužeistas žmogus patiria tiek fizinę, tiek emocinę traumas

Apsaugos priemonės:

  • Laikytis saugaus atstumo. Naudojant fejerverkus, svarbu laikytis rekomenduojamo atstumo.

  • Ne visi vienu metu. Turi būti numatyta fejerverkų paleidimo vieta, į kurią gali eiti tik fejerverkus uždegantys suaugę asmenys. Rekomenduojama vienu metu nedegti visų turimų fejerverkų.

  • Apsaugos priemonės. Fejerverkus degantiems asmenims rekomenduojama naudoti tinkamas apsaugos priemones, tokias kaip apsauginiai akiniai, ausų apsaugos, specialios pirštinės. Degant fejerverką, negalima stovėti virš fejerverko; uždegus – kaip įmanoma greičiau nuo jo nueiti iki saugaus atstumo. Rekomenduojama šalia turėti vandens ar vandens šaltinį – užsidegimo atveju, tai yra gelbstinti pirmosios pagalbos priemonė. Negalima imti ar bandyti pakartotinai uždegti fejerverko, kuris tinkamai neužsidegė. Draudžiama mesti ar nutaikyti uždegtą fejerverką į kitą žmogų. Draudžiama naudotis fejerverkais apsvaigus nuo alkoholio ar kitų medžiagų.

  • Specialistų priežiūra. Fejerverkus turėtų leisti tik kvalifikuoti specialistai, kad būtų užtikrinta sauga ir sumažinta nelaimingų atsitikimų tikimybė.

  • Vaikų priežiūra. Vaikams negalima naudoti fejerverkų (įskaitant šaltąsias ugneles).

  • Saugūs fejerverkai. Rekomenduojama pirkti tik saugius fejerverkus iš legalių pardavimo vietų.

Patyrus traumą, būtina suteikti pirmąją pagalbą ir kreiptis į gydytojus – vykti į gydymo įstaigą patiems ar skambinti 112. \

Vaikams negalima naudoti fejerverkų (įskaitant šaltąsias ugneles)

Būtina paminėti, kad Lietuvoje turime nemažai karo pabėgėlių iš Ukrainos, todėl sprogimo garsas fejerverkų metu jiems gali sukelti blogus prisiminimus. Taip pat nepamirškite pasirūpinti ir savo augintiniais, nesiveskite jų kartu jei lauke bus šaudomi fejerverkai ir užtikrinkite komfortišką aplinką jiems.

Bengališka arba šaltoji ugnelė

Dažnai manoma, kad šaltoji ugnelė yra nepavojingas atributas, leidžiantis saugiai mėgautis švente. Vis dėlto, uždegta ugnelė gali pasiekti 20 kartų didesnę nei vandens virimo temperatūrą ir sukelti stiprius nudegimus.

Laikyti uždegtą šaltąją ugnelę nerekomenduojama jaunesniems nei 5 metų amžiaus vaikams. Vyresniems rekomenduojama dėvėti pirštines, laikyti ugnelę ištiesta ranka ir visada šalia turėti vandens talpą, į kurią panardinamos jau užgesusios, bet vis dar karštos ugnelės.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją