Po pusvalandžio sėdėjimo pavaikščiojus vos tris minutes, pagerėja cukraus kiekio kraujyje lygis, rodo vienas tyrimas.

Tai reiškia, kad sergantieji pirmojo tipo diabetu gali geriau kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, o tai savo ruožtu gali sumažinti tikimybę patirti tokias su šia liga susijusias komplikacijas, kaip širdies infarktas ar insultas, teigia Sanderlando universiteto mokslininkai.

Šio tyrimo rezultatai, kuriuos dar turi peržiūrėti recenzentai, buvo pristatyti per 2023 metų Didžiosios Britanijos organizacijos „Diabetes UK“ profesinę konferenciją. Tyrime dalyvavo 32 žmonės, kurių rodikliai buvo vertinami dvi savaites, rašo mirror.co.uk.

„Šie rezultatai yra pirmieji įrodymai, kad ilgą sėdėjimą tiesiog pertraukus lengvo intensyvumo veikla, galima prailginti laiką, kuris išbūnamas tiksliniame cukraus rodiklių intervale“, – sakė Sanderlando universiteto kardiovaskulinės bei medžiagų apykaitos medicinos vyriausiasis tyrinėtojas, daktaras Matthew Campbellas.

„Svarbu tai, kad ši strategija nedidina rizikos, jog gliukozės kiekis kraujyje pavojingai sumažės, kaip dažnai būna tradicinio fizinio aktyvumo ir sporto atveju.“

Pirmojo tipo diabetu susergama tuomet, kai organizmo imuninė sistema pradeda pulti insuliną gaminančias kasos ląsteles ir dėl to kraujyje padidėja cukraus kiekis.

Tyrimo metu dalyviai turėjo dalyvauti dviejose septynių valandų trukmės sėdėjimo sesijose – per vieną iš jų jie turėjo sėdėti visas septynias valandas, o per kitą – kas 30 minučių sėdėjimo tris minutes neintensyviai pavaikščioti.

Kiekvienos sesijos metu buvo stebimi cukraus kiekio kraujyje rodikliai.
Tyrimo dalyviams buvo duodami pusryčiai ir pietūs, ir visą tyrimo laikotarpį jų buvo prašoma laikytis įprastos mitybos, įprasto aktyvumo lygio bei leistis insuliną įprastu grafiku.

Rezultatai parodė, kad reguliariai darant vaikščiojimo pertraukėles, vidutinis cukraus kiekis kraujyje per 48 valandas buvo mažesnis (6,9 mmol/l), negu ištisai sėdint (8,2 mmol/l).

Pasak tyrėjų, vaikščiojimo pertraukėlės laiką, kai cukraus rodikliai laikėsi tiksliniame intervale, prailgino 14 proc. ir nenumušė cukraus kiekio kraujyje iki pavojingai žemo lygio.

Šį tyrimą finansavusios organizacijos „Diabetes UK“ tyrimų direktorė, daktarė Elizabeth Robertson sakė: „Sėdėjimo laiką pertraukiant trumpais fizinio aktyvumo protrūkiais, galima padėti 1 tipo diabetu sergantiems žmonėms kontroliuoti savo cukraus kiekį kraujyje ir potencialiai sumažinti būsimų komplikacijų riziką.“

„Tikimės, kad ateityje papildomi tyrimai padės suprasti ilgalaikę tokios metodikos naudą. “

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją