Epidurinis gimdymo skausmo malšinimas – koks tai metodas?

Tai pats sudėtingiausias, bet efektyviausias skausmo malšinimo būdas, kurį atlieka gydytojas anesteziologas, rašoma pranešime žiniasklaidai. Taikant šį metodą, juosmeninėje stuburo dalyje į kelių milimetrų pločio epidurinį tarpelį yra įvedamas kateteris. Kai atliekama ši procedūra, moteris turėtų ramiai sėdėti ir gydytojui anesteziologui pasakyti, kada prasideda sąrėmis, o kada baigiasi. Tarpelio paieška ir kateterio įvedimas vyksta tarp sąrėmių.

Kaip atliekama epidurinė analgezija? Ar tai skausminga procedūra?

Pirmiausiai moteris turi atsisėsti, išriesti nugarą ir pasistengti nejudėti. Tuomet gydytojas anesteziologas pateps nugarą dezinfekuojančiu tirpalu ir numatomoje dūrio vietoje plona adata suleis vaistų, kurie tolimesnę procedūrą padarys neskausmingą. Adatėlės įdūrimo metu moteris gali pajusti skausmą, kuris prilygs uodo įgėlimui. Tada specialios adatos pagalba į epidurinį tarpelį įvedamas kateteris ir jis paliekamas gimdymo metu. Kateteris priklijuojamas prie nugaros, todėl gimdyvė gali gulėti ant nugaros ir ji kateterio nejaus.

Per kiek laiko suveikia epidurinė analgezija? Kiek laiko tęsiasi?

Kateterio įvedimo procedūra užtrunka apie 15 minučių, tuomet suleidžiami vaistai ir po 15 minučių skausmas turėtų būti numalšintas. Tačiau būna atvejų, kai techniškai procedūrą atlikti sudėtinga, pavyzdžiui, yra labai didelis gimdyvės svoris arba sąrėmiai per dažnai kartojasi, todėl per tarpelius nespėjama atlikti procedūros. Galbūt yra kažkokios stuburo patologijos, todėl procedūra gali užtrukti ilgiau.

Ar visada galima taikyti epidurinį gimdymo skausmo malšinimą?

Taikyti šį skausmo malšinimo metodą galima ne visada. Kartais gimdymas jau būna tokioje stadijoje, kai nebespėjama įvesti kateterio. Kartais taikyti epidurinės analgezijos negalime dėl medicininių priežasčių, pavyzdžiui, kai yra kraujo krešėjimo sistemos sutrikimai arba pacientė vartoja kraują skystinančius vaistus. Procedūros atlikti negalima ir tais atvejais, jei dūrio vietoje yra infekcija arba atlikta tatuiruotė. Jei moteris serga infekcinėmis ligomis arba progresuojančiomis nervų sistemos ligomis, ši procedūra taip pat netaikoma.

Dažnai kyla klausimų, ką daryti, jei stuburas buvo operuotas ar yra stuburo išvarža. Kiekvienu atveju sprendžiama individualiai. Moteriai rekomenduojame su savimi turėti visą reikiamą informaciją apie atliktas operacijas ar išvaržas, kuri padėtų gydytojui nuspręsti, kaip elgtis konkrečiu atveju.

Ar yra tikimybė patirti stuburo traumą šios procedūros metu?

Stuburo traumos patirti neįmanoma, tačiau galimos infekcinės komplikacijos ar netiesioginis nervinės šaknelės pažeidimas, kuris įvyksta labai retais atvejais.

Ar galima suleisti vaistų nuo skausmo į raumenis ar veną?

Žinoma, kad galima. Vaistus į raumenis įprastai leidžia akušeriai arba slaugytojai. Dažniausiai tai opioidų grupės vaistas nuo skausmo – petidinas, kuris nežymiai palengvina skausmą ir įtakos gimdymo eigai neturi. Baigiantis gimdymui šis vaistas neskiriamas.

Į veną leidžiamas kitas tos pačios grupės vaistas – remifentanilis. Jis suveikia greitai, o nutraukus jo skyrimą, poveikis praeina per kelias minutes. Skausmą jis malšina efektyviau nei petidinas, tačiau jo šalutinis poveikis yra didesnis. Suleidus šių vaistų, svarbu nuolatos stebėti moters gyvybines funkcijas. Šis skausmo malšinimo būdas nėra toks efektyvus kaip epidurinė analgezija.

Ar Kauno klinikose skiriamos linksminančios dujos? Kada jos skiriamos ir kaip jos veikia?

Kauno klinikose yra skiriamos linksminančios dujos, kurios teikiamos aparatu ir kvėpuojamos pro specialią kaukę. Šis skausmo malšinimo metodas taikomas, kai dėl medicininių ar kitų priežasčių negalima pasiūlyti efektyvesnių skausmo malšinimo metodų. Linksminančios dujos skiriamos ir tais atvejais, kai iki vaikelio gimimo nebėra pakankamai laiko efektyviai numalšinti skausmą kitais metodais.

Šis skausmo malšinimo metodas nėra sudėtingas ir pradeda veikti labai greitai. Nutraukus inhaliacijas, poveikis baigiasi per kelias minutes. Daliai moterų gimdymo skausmas itin palengvinamas. Kai kuriais atvejais jos gali jausti lengvą svaigimą ar bendrą silpnumą, tačiau poveikio gimdymo eigai ar vaisiui nėra.

Ar reikia skausmo malšinimo būdus nurodyti gimdymo plane?

Juos pasirinkti galima, tačiau gimdymo eigoje juos galėsite keisti arba išvis jų atsisakyti.
Kiekvienos moters gimdymas yra individualus, todėl siūlyčiau nesusikoncentruoti į draugių ar pažįstamų patirtį. Tai, kad jūsų draugei tiko ir padėjo tam tikras skausmo malšinimo metodas, nereiškia, kad ir jums jis tiks. Galbūt jums tiks kitas metodas arba išvis nereikės jokio. Mūsų tikslas – kiekvieno gimdymo metu atsižvelgti į moters situaciją ir parinkti tinkamiausią, saugiausią ir efektyviausią skausmo malšinimo būdą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)