Kas tai?

Konteinerio sindromas (angl. Container baby syndrome (CBS) apibrėžia daugelį kūdikio sveikatos ir raidos pakitimo požymių, kuriems įtaką padarė tai, kad kūdikis per daug laiko praleidžia „konteinerio“ tipo kūdikių priežiūrai skirtoje įrangoje. Tokiai įrangai priskiriama nemažai kasdien naudojamų produktų, kurių išvaizda primena dėžę arba konteinerį, pvz.:

• Automobilinės kėdutės
• Sėdimos padėties vežimėliai
• Bumbo ir panašaus tipo kėdutės
• Supynės
• Vibrokėdutės
• Gultukai
• Nėščiosioms skirtos pagalvės ir kt.

Visa ši įranga, skirta kūdikio kelionėms ir priežiūrai, naudojama užtikrinti kūdikio saugumą bei palengvinti tėvams tenkančią priežiūros naštą. Tačiau visos šios priemonės turi bendrą bruožą – „surakina“ kūdikį vienoje padėtyje ir neleidžia jam laisvai judėti. „Konteinerio“ tipo įranga labai stipriai arba visiškai apriboja laisvus kūdikio kaklo, stuburo ir kūno judesius.

Gultukas kūdikiui

Tėvai yra įpratę girdėti, kad kūdikių priežiūrai skirtos įrangos naudojimas yra saugus kūdikiui, padeda jam vystytis ir tobulėti, jį linksmina, tačiau ilgalaikis kūdikio judesių suvaržymas gali ne tik pavėlinti raidą, pvz.: vartymąsi, ropojimą ir vaikščiojimą, bet ir sukelti ilgalaikių problemų:

• Galvos formos ir veido deformacijas (plokščios galvos sindromą – plagiocefaliją arba brachicefaliją)
• Sumažėjęs raumenų tonusas ir koordinacija
• Kalbos, regos, klausos ir mąstymo problemos
• Autizmo spektro sutrikimai
• Nutukimas

Pastebėta, kad kūdikiai, kurie mažai laiko praleidžia ant pilvuko, turi daugiau sunkumų su pagrindiniais raidos etapais pirmaisiais metais: ropojimu, vartymusi, sėdėjimu, bėgiojimu, kalbėjimu. Kai kurie tėvai pripažįsta, kad kūdikio laikymas įrangoje yra patogus jiems, kūdikio priežiūra tampa lengviau suderinama su tėvų kasdieniais poreikiais ir buitimi. Daugelis kūdikių, praleidžiantys nemažai laiko įrangoje, verkia paguldyti ant pilvuko, kadangi tai reikalauja didelių pastangų. Tėvai priima tai kaip faktą, kad kūdikiui tiesiog nepatinka būti šioje padėtyje.

Kokie požymiai?

– Tėvai gali pastebėti, kad kūdikio galvytė pasidarė „keistos“ formos: plokštesnė vienoje pusėje arba plokščias pakaušis.

– Tėvai gali pastebėti, kad kūdikis laiko pakreipęs galvytę į vieną pusę dėl įtemptų raumenų. Kūdikiui sunkiau pasukti galvytę į vieną pusę, arba sunku išlaikyti kaklą ir galvytę tiesiai.

– Kūdikis pagal savo amžių negeba verstis, sėdėti, ropoti ar laikyti galvą pakeltą.

– Kūdikiui sunku sekti judančius objektus, koordinuotai paimti daiktus, reaguoti į aplinkos garsus.

Kaip išvengti?

– Ribokite kūdikio laiką įrangoje. Rekomenduojama ne daugiau 2 val. per parą kartu paėmus. Automobilinę kėdutę naudokite tik automobilyje.

– Nenaudokite miegui gultukų, supynių, automobilinių kėdučių.

– Užtikrinkite, kad kūdikis pakankamai laiko praleistų ant pilvuko.

– Nešiokite savo kūdikį vietoje įrangos naudojimo, kai tik galite.

– Įrenkite saugią žaidimų erdvę ant grindų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją