„Kremu nuo saulės ištepiau du savo vaikus ir vieną išbėrė. Beje, tas, kurio neišbėrė, kaip tik yra jautrios ir į bėrimus linkusios odos, – pasakojo moteris. – Taigi išbėrė mūsų ketverių metukų dukrą. Ji neverkė, bet kasėsi. Tas bėrimas buvo pakankamai stambus. Kadangi tepėm ir veidą, tai vaizdelis buvo nekoks.“
Kaip pasakojo moteris, vaiką išbėrė praėjus parai, o pirmąją bėrimo dieną dukrai buvo pakilusi 36.9 laipsnių temperatūra – kaip spėja mergaitės mama, matyt, dėl to, kad išbertos vietos buvo karštos, kaip nudegusios saulėje.
„Antrą parą bėrimai pradėjo niežėti, po poros dozių priešalerginių tablečių situacijai nesikeičiant ir norint užsitikrinti tinkamą gydymą apsilankėme pas gydytoją. Kraujo tyrimas uždegimo nerodė, nustatyta alerginė reakcija ir skirtas 7 dienų gydymas vaistais nuo alergijos. Jau po pirmos dozės gydytojos skirtų vaistų situacija tapo žymiai geresnė“, – pasakojo moteris.
Kadangi išbėrė tik vieną moters vaiką, ji sakė negalinti produkto laikyti blogu, bet juo jau nepasitikėtų ir kitiems rekomenduoti negalėtų. „Taip pat patarčiau kitiems tėvams nepadaryti mano klaidos ir nauju produktu pirmiau patepti tik dalį odos, o ne iškart tepti dideliais plotais. Šiuo patarimu ant pakuotės galėtų dalintis ir gamintojas“, – siūlė ji.
Situaciją pakomentuoti paprašyta „Lidl Lietuva“ ryšiams su visuomene vadovė Lina Skersytė sakė, kad saulės kremai yra sezoninės prekės, kurios prekyboje pasirodo prieš vasaros sezoną. „Visos asortimente turimos saulės kosmetikos prekės turi reikalingus dokumentus, kurie užtikrina, kad prekė yra saugi naudoti. Apgailestaujame dėl šios situacijos, labai atsakingai žiūrime į mūsų siūlomų produktų kokybę, – patikino ji. – Pirkėja kreipėsi į mus, o mes visą informaciją perdavėme tiekėjui. Tiekėjas patvirtino, kad visi produktai yra dermatologiškai ištirti, produkte naudojamos tik sertifikuotos medžiagos. Visą gautą informaciją perdavėme pirkėjai, taip pat paprašėme užpildyti tiekėjo pateiktą klausimyną, kad būtų galima atlikti dar išsamesnį šio atvejo tyrimą. Dar kartą apgailestaujame dėl šios situacijos.“
Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė prof. Skaidra Valiukevičienė primena, kad jei planuojate gryname ore praleisti bent valandą ir tuo metu negalite naudotis kitomis nuo saulės apsaugančiomis priemonėmis, pavyzdžiui, skrybėle ar skėčiu, tuomet naudoti apsauginį kremą būtina.
Gydytoja pritaria savo patirtimi pasidalijusiai mamai ir taip pat rekomenduoja pasirinkus naują produktą pirmiausia išbandyti jį ant mažo odos lopinėlio: „Mūsų oda yra stora, tad kol ta medžiaga paveikia mūsų imunines ląsteles, paprastai praeina 2–3 dienos, tuomet dažniausiai ir pasimato bėrimai. Tiems, kas turi jautrią odą, pirmiausia patarčiau priemonę išsitestuoti ant dilbio – su nenuplaunama rašymo priemone pasižymėkite langelį ir tą vietą kasdien patepkite nauju kremu. Po trijų dienų galėsite įvertinti, ar jis jums tinkamas.“
S. Valiukevičienės manymu, kremus nuo saulės reiktų pirkti tik iš vaistinių. „Žinoma, ir vaistinėse pardavinėjami kai kurie produktai gali sukelti tą pačią reakciją, bet bent jau žinoma, kad šie produktai prieš tai buvo patikrinti klinikiniais tyrimais. Tuo metu kalbant apie kitus produktus, kurie kaip kosmetika pardavinėjami ne vaistinėse, manau, kad jie ne visada yra ištestuoti, o jei ir būna parašyta, kad patikrinta dermatologų, tai ne visuomet taip ir yra. Todėl gydytojai linkę žmonėms rekomenduoti pasirinkti produktus tokių kompanijų, kurios yra gerai žinomos. Žinoma, toks kremas nuo saulės gali būti brangesnis, bet į gerai žinomą vardą verta investuoti, nes tokios kompanijos atlieka didžiulius klinikinius tyrimus, skiria daug dėmesio kokybei, atsakingai prižiūri gamybos procesą ir todėl gali pasiūlyti žymiai geresnę kokybę, – aiškina specialistė. – Aš pati esu pasirinkusi vos keletą ženklų, kuriuos puikiai žinau ir matau jų atliktus mokslinius tyrimus. Iš jų ir renkuosi, kai prireikia sau, šeimos nariams ar bičiuliams. Jei žmonėms reikia pagalbos, jie gali registruotis ir nuotolinei dermatologo konsultacijai arba kreiptis į šeimos gydytojus, galiausiai – tiesiog nueiti į vaistines, kuriose dirba tikrai daug gerų konsultantų, perėjusių specialius farmacijos kursus ir galinčių parinkti kremą pagal atitinkamą odos tipą.“
Pagal sudėtį gydytoja kremus nuo saulės skirsto į kelias atskiras kategorijas. „Pirmiausia yra vaikų kremai, į jų sudėtį dedamos natūralios apsauginės medžiagos, atspindinčios šviesą, pavyzdžiui, cinkas. Kita kategorija kremų skirta žmonėms, turintiems jautrią odą. Tokiuose kremuose nebūna jokių kvapiklių. Trečia kategorija – kremai nuo saulės, skirti riebiai veido odai. Jie pagaminti ne riebalų, o vandens pagrindu. Na ir dar galima paminėti, kad dabar kremų nuo saulės gamyba stipriai pažengusi į priekį ir jau yra kremų, kurie skirti senstančiai odai. Į tokius kremus dedama hialurono ir jie ne tik apsaugo nuo saulės, bet kartu ir drėkina odą. Yra ir kremų žmonėms, kenčiantiems nuo fotodermatozės. Tai yra lėtinė odos liga, kuri atsiranda nuo šviesos ir saulės, – vardija S. Valiukevičienė ir pamini dar vieną naujovę: – Neseniai pamačiau, kad atsirado ir rankų kremų nuo saulės. Kaip daktarė esu įpratusi matyti, kad paprastai mes saugome veidą, o kartais žmogaus amžių atskleidžia ne tiek veidas, kiek rankos, kurios irgi veikiamos saulės, todėl ant jų su metais atsiranda pigmentinių dėmių. Manau, tai puiki profilaktinė priemonė.“
Paklausta, į ką renkantis kremus nuo saulės pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį, specialistė išskiria tris dalykus, kuriuos verta įsiminti kiekvienam: „Aš vengčiau parfumų, konservantų, kurie sudėtyje aiškiai matomi pažymėti E raide, taip pat – parabenų. Jei pamatome, kad kreme yra tokių sudėtinių dalių, padėkite jį į šoną.“
Gydytoja sako, kad dabar rekomenduojama, jog ir vaikams, ir suaugusiesiems saulės apsaugos faktorius SPF būtų 50+. Taip pat labai svarbu, kad kremas būtų atsparus vandeniui. Renkantis kremą vaikams S. Valiukevičienė pataria atkreipti dėmesį ne tik į ant pakuotės nurodytus SPF skaičius, bet ir į sudėtines dalis – vaikams skirtas kremas turėtų pagamintas iš natūralių medžiagų, dažniausiai cinko oksido. „Dėl to tas kremas dažniausiai būna tirštas ir baltas, tokios lyg košės pavidalu, jį net sunku ištepti ir jis sunkiai nusiplauna. Į vaikams skirtus kremus dedama daugiau UV spindulius atspindinčių, o į suaugusiųjų – daugiau sugeriančių medžiagų“, – skirtumus apibendrina ji.
Atskirus kremus, skirtus vaikams, reiktų naudoti iki 14–16 metų, o vėliau, jei šeimos narių odos tipas panašus ir nėra kokių nors odos ligų, visa šeima gali teptis ir tuo pačiu kremu, sako gydytoja.