„TikTok“ socialiniame tinkle pasidalytame vaizdo įraše Jessica Klick papasakojo, kaip jos 11-metė dukra Sienna kartu su drauge nusprendė prisiklijuoti dirbtinius nagus, kuriuos bičiulė gavo dovanų. Klijuojant vieną jų, keli lašai specialių klijų netyčia nukrito ant Siennos medvilninės kojinės, rašo „The Independent“.
„Matyt, nagų klijai sureagavo su medžiaga – mano dukra patyrė stiprų antro laipsnio nudegimą“, – vaizdo įraše pasakojo mergaitės mama. Socialiniame tinkle ji pasidalijo dukros sužeistos kojos nuotrauka.
Laimei, netoliese buvo minėtos draugės mama, kuri greitai ėmėsi veiksmų, numovė kojinę ir ėmė plauti nudegintą vietą, kol atvyko J. Klick. Jos apvyniojo nudegimą tvarsčiu.
„TikTok“ vaizdo įrašas sulaukė daugiau nei 140 tūkst. peržiūrų ir net 600 komentarų. J. Klick savo vaizdo įrašu siekė atkreipti dėmesį į tai, kaip svarbu prižiūrėti vaikus, eksperimentuojančius su grožio produktais.
„Man atvipo žandikaulis, kai pamačiau, koks stiprus tas nudegimas, – komentavo vienas naudotojas. – Tikiuosi, kad jūsų dukrai viskas gerai!“
„Net neįsivaizdavau, kad taip gali nutikti. Džiaugiuosi, kad draugės mama buvo šalia ir padėjo jūsų dukrai“, – rašė kitas naudotojas.
Kalbėdama su „People“, Klick atskleidė, kad buvo duše, kai kita mama paskambino jai „beveik iš karto“ po dukters sužalojimo.
„Išgirdau, kad mano telefonas suskambo, atsiliepė mano devynerių metų sūnus, – prisiminė ji. – Jis man papasakojo, kas nutiko. Vėliau supratau, kad tai daugiau nei paviršinis sužalojimas. Iškart nuvykau pas draugės mamą į namus. Laimei, ji gyvena vos už kelių minučių kelio.“ Atvykusi į dukros draugės namus, J. Klick rado Sienną verkiančią.
Žmonėms ji pasakojo, kad incidentas, įvykęs daugiau nei prieš mėnesį, buvo išties rimtas – skausmą dukra jautė apie dvi savaites. Nors didžioji nudegimo dalis sugijo, dalis šios vietos liko itin jautri.
„Daugelis jos amžiaus mergaičių pradeda eksperimentuoti su įvairiais grožio produktais, o dauguma tėvų nesupranta, kad gali kilti įvairių reakcijų“, – pridūrė mama.
Ji pažymėjo: „Noriu, kad tėvai žinotų, jog jei jie nusprendžia leisti savo vaikams išbandyti dirbtinius nagus, jie turėtų atidžiai prižiūrėti, kad padėtų išvengti to, kas nutiko mano dukrai.“
Dar visai neseniai Delfi rašė apie tai, kad 8–12 metų mergaitės ir kitos jaunos paauglės stebi influencerių gyvenimą socialiniuose tinkluose, o vėliau jį kopijuoja. Pavyzdžiui, ima ant savo veido odos tepti suaugusiems skirtas aktyvias, stiprias rūgštines priemones, tokias kaip retinolis. Gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė tuomet pasakojo, kad tai gali išsivystyti į rimtas alergijas.
– Ar į paauglio dienos rutiną įtraukiamos suaugusiems skirtos kosmetikos priemonės gali būti pavojingos?
– Taip. Rinktis kosmetikos produktus reikia labai atsakingai. Didelis įvairių aktyvių medžiagų turinčios kosmetikos vartojimas sutrikdo apsauginį odos balansą.
Naudojant rūgštines priemones, retinolį, nusluoksniuojame odą, suplonėja viršutinis raginis odos sluoksnis. Pagrindinis raginio odos sluoksnio darbas – apsauga. Jis sulaiko išorėje esančias įvairias medžiagas, galinčias pakenkti mūsų odai, pavyzdžiui, bakterijas ar alergenus. Kai viršutinis sluoksnis plonesnis, jiems lengviau pro jį praeiti.
Taip pat raginis sluoksnis sulaiko vandenį odoje, kad jis iš odos „neiškeliautų“, oda būtų elastinga. Kai oda netenka vandens, pradeda rausti, šerpetoti. Kad būtų lengviau suprasti, įsivaizduokime, jog sausa oda panaši į išsausėjusią dykumos žemę. Joje atsiranda nedidelių plyšelių, pro kuriuos aplinkoje esančios medžiagos lengviau patenka į odą.
Mūsų oda taip pat turi specifinį pH, naudojant kosmetikos priemones jis keičiasi, todėl ne tik pablogėja odos apsauginės savybės, bet ir gali atsirasti dermatito tipo bėrimų.
Apibendrinant, aktyvios medžiagos skirtos tam tikrai problemai spręsti, ar jos tinka paauglio odai, būtina pasikonsultuoti su odos specialistu.
– Kuo aktyvių medžiagų naudojimas ypač jauname amžiuje gali būti pavojingas „ilgalaikėje perspektyvoje“?
– Anksti pradėję naudoti priemones, savo sudėtyje turinčias daug cheminių junginių, didėja rizika, kad tapsime toms medžiagoms alergiški.
Mokslu įrodyta, kad naudojantys didelį kiekį cheminių medžiagų, naudojantys jas ilgą laiką turi didesnę tikimybę tapti toms medžiagoms alergiški. O dar jei turime polinkį į alergijas ar atopiją... Nepamirškime, vaikų amžiuje atopinės ligos yra dažnesnės nei suaugusių.
Visą interviu galite skaityti čia.