Pavyzdžiui, kiekvienas namuose gali patikrinti, ar neiškrypęs vaiko stuburas. Netaisyklinga laikysena ir iškrypęs stuburas – rimtos bėdos ir delsti negalima. Kuo greičiau bus pastebėtos, tuo lengviau gydytojai galės padėti.
Santaros klinikų vaikų ortopedijos ir traumatologijos skyriaus vedėjas Giedrius Bernotavičius „Delfi dienoje“ įspėjo, kad pakitusi vaiko laikysena gali signalizuoti ir apie skoliozę – ligą, kuriai gali prireikti ir labai sudėtingos operacijos. „Skoliozė yra stuburo iškrypimas į šoną su slankstelių rotacija“, – paaiškino gydytojas.
Nors ligą matant pakitusią vaiko laikyseną galima įtarti, vis tik specialistas nuramino, kad tai įtakos jai neturi – dėl to, kad vaikas netaisyklingai sėdi, daug laiko praleidžia prie kompiuterio, skoliozė neatsiras.
„Dažniausiai pasitaiko idiopatinė paauglių skoliozė – kai pasireiškia dėl nežinomų priežasčių. Atrodo, kad vaikai yra visiškai sveiki, jie neturi jokios ligos, jų stuburas visiškai susiformavęs, – kalbėjo G. Bernotavičius. – Skoliozė atsiranda todėl, kad tai yra genetiškai nulemtas dalykas – keletas genų atsakingi, kad priekinė stuburo dalis auga intensyviau nei užpakalinė ir tokiu būdu atsiranda iškrypimas. Kita grupė yra neuroraumeninė skoliozė – tai visi genetiniai sindromai, tokie kaip cerebrinis paralyžius ir kt., kai pats žmogus negali laikyti tiesios nugaros ir ilgainiui stuburui augant jis pradeda krypti. Na ir dar viena grupė – tai įgimta stuburo deformacija, kai netaisyklingai susiformavę patys slanksteliai.“
Žiūrint į sergančiųjų procentą galima konstatuoti, kad tai yra mergaičių liga, sakė gydytojas. „Santykis – 3:1 arba 4:1. Pirmą kartą liga nustatoma arba pastebimas ženklus jos progresavimas paauglystėje, kai intensyviai augama. Mergaitėms taip būna metai prieš mėnesines arba metai po, 12–14 m. Berniukams – 13–15 m., kai paaugama 6–10 cm“, – laidoje dalijosi specialistas.
Paklaustas, kokių būdų reiktų imtis norint sustabdyti ligą arba užkirsti kelią jos atsiradimui, G. Bernotavičius rekomendavo pasidomėti veiksmingomis priemonėmis: „Moksliškai įrodyta, kad geriausiai veikia kineziterapija, Schroth metodas. Jeigu turime stuburo iškrypimą 20–25 laipsnius ir matom, kad vaikas dar intensyviai augs, tai mes rekomenduojame nešioti korsetą, jis pristabdo skoliozės progresavimą.“
Deja, kartais skoliozės progresavimas pareikalauja ir sunkaus operacinio gydymo. Gydytojas paaiškino: „Operacinis gydymas rekomenduojamas nustačius 45–50 laipsnių stuburo iškrypimą, nes tokį pasiekus, jis progresuoja po 1–2 laipsnius kiekvienais metais. Tai viena sudėtingiausių operacijų – tiek fiziškai pacientui, tiek chirurgine prasme, nes dirbame prie nugaros smegenų, operacija gali trukti 4–10 valandų ir ilgiau. Operacijos metu sukami specialūs sraigtai, dedami strypai, didelis pjūvis. Reikalinga visa komanda, kad ir gydymas, ir pooperacinis gijimas būtų sklandesnis.“
Sunkiausios, anot jo, būna 5 pirmos paros po operacijos, tačiau po savaitės vaikai jau šypsosi. Pirmą mėnesį ribojamas sėdėjimas, judesiai, bet po mėnesio jau leidžiama viskas. Po pusmečio jau galima grįžti ir į sportą.
Galiausiai paprašytas G. Bernotavičius pamokė, kaip namų sąlygomis pasitikrinti, ar vaiko nugara dar nėra iškrypusi ir ar nereikia suskubti pas specialistus. Viskas paprasta – tereikia nurengti vaiką iki pusės, sudėti ištiestas rankas ir paprašyti pasilenkti į priekį. „Jeigu matome šonkaulinę kuprą arba raumenų volelį juosmeninėje dalyje, tai yra koliozės požymis. Tuomet reikia kreiptis į gydytoją ir daryti stuburo nuotrauką“, – laidoje kalbėjo gydytojas.
Viso pokalbio su gydytoju kviečiame pasiklausyti „Delfi dienoje“ nuo 11.25 min.