„Rugpjūtį dauguma tėvų pasirūpina mokyklinėmis priemonėmis savo vaikams, nes šiuo laikotarpiu prekių asortimentas yra pats gausiausias, kainų pasiūlymai – vieni geriausių. Tad dabar į parduotuvę atėjus su reikmenų sąrašu, galima sutaupyti laiko ir pinigų. O neseniai mūsų atliktas tyrimas parodė, kad kuprinė atsiduria kas trečiame mokyklinių prekių sąraše“, – atsiųstame pranešime sako prekybos tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė, siūlanti tėvams į parduotuves atvykti kartu su atžalomis ir išbandyti ne vieną variantą, kol bus išsirinkta tinkamiausia kuprinė, kurią teks nešioti maždaug 160–180 dienų per mokslo metus.
E. Dapkienė teigia, kad vaikai naujų mokslo metų laukia skirtingai – vieni su didžiausiu nekantrumu, kiti – su šiokiu tokiu nerimu. „Nerimo bus mažiau, jeigu į naują mokslo metų pradžią pažvelgsite kaip į naują bendrą nuotykį – kuprinę ir jos turinį rinkitės kartu. Skirkite laiko išmėginti skirtingoms kuprinėms, leiskite moksleiviams patiems nuspręsti, kokio dizaino norisi“, – pataria pašnekovė.
4 pamokos apie kuprinę
Prieš renkantis visus mokslo metus tarnausiančią kuprinę, svarbu įvertinti, ar ji atitinka visus poreikius, įpročius ir nekenkia laikysenai. Savo ruožtu kineziterapeutas Eldoras Rimša atkreipia dėmesį į kelias svarbias taisykles, kurios padės saugoti kuprinę nešiojančio vaiko sveikatą.
Kuprinės dydis. Pasak E. Rimšos, tėvai neretai klysta, kai nuperka vaikui per didelę kuprinę, planuodami, kad jos užtektų ilgam. „Išaugimui“ nupirkta kuprinė trukdo vaikui judėti, neigiamai veikia laikyseną.
Stovint kuprinė neturėtų kaboti žemiau juosmens linijos. Kai vaikas sėdi, kuprinė neturėtų pakilti virš pečių.
Specialistas pastebi, kad, skirtingų tyrimų duomenimis, nuo trečdalio iki dviejų trečdalių vaikų pasaulyje būdinga netaisyklinga laikysena. Kita vertus, E. Rimša atkreipia dėmesį, kad pasaulyje vis dar tiriamas laikysenos poveikis sveikatai ir svarstoma, ką tiksliai galime vadinti netaisyklinga laikysena. Tai tik parodo, kad apie laikyseną žinome ne viską.
„Nors netaisyklinga laikysena savaime nėra sveikatos sutrikimas, yra įrodyta, kad ji gali turėti įtakos mūsų savijautai, raumenų–skeleto sistemai ir organizmo sistemų veiklai. Todėl svarbu laiku pastebėti laikysenos pokyčius ir konsultuotis su specialistais“, – nurodo kineziterapeutas.
Kuprinės svoris. Dauguma gamintojų žino, kad mokyklinės kuprinės per metus turi atlaikyti ne vieną išbandymą – turi būti atsparios ir patogios. Kokybiškų kuprinių medžiaga nepraleidžia vandens, būna antibakterinė ir apsaugota nuo ultravioletinių saulės spindulių.
„Tačiau svarbiausia, kad atspari ir kokybiška medžiaga nebūtų sunki tarsi šarvinė liemenė. Kuprinės su daiktais svoris neturėtų viršyti 10–15 proc. nešiotojo kūno svorio. Taigi, jeigu moksleivis sveria, tarkim, 40 kilogramų, kuprinės su turiniu svoris neturėtų viršyti 4–6 kilogramų“, – dėsto E. Rimša. Tuščia pradinuko kuprinė neturėtų sverti daugiau kaip 700 gramų, o vyresniųjų klasių moksleivio – iki 1 kilogramo.
Kuprinės petnešos ir dirželiai. Pasak kineziterapeuto, pačios geriausios petnešos yra plačios, nes leidžia geriau paskirstyti krūvį pečiams ir nugarai. Taip pat geriau rinktis kuprinę su dviem petnešomis, o ne su viena. „Kuprinę nešioti derėtų ant abiejų pečių, o ne vieno“, – primena E. Rimša.
Sveikatos specialistas priduria, kad vertėtų atkreipti dėmesį ir į kuprinėse esančius dirželius, kurie užsisega ties juosmeniu ar krūtine. Jie padeda tolygiau paskirstyti kuprinės svorį ant kūno.
Kuprinės nugarėlė. Jeigu kuprinė priglunda prie kūno, bet jos medžiaga nepraleidžia oro, nugara ima labiau prakaituoti – tarsi būtų uždėtas šiltas kompresas. Tai gali tapti įvairių negalavimų priežastimi.
Todėl tiek renkant kuprinę pirmokui, tiek septintokui vertėtų atsižvelgti, kad jos nugarėlė būtų orui pralaidi ortopedinė. „Ant kuprinės esančios minkštos pagalvėlės padeda nugarai prisitaikyti prie kuprinės ir suteikia komforto jausmą“, – sako kineziterapeutas.
Pasak specialisto, jeigu vaikui, paaugliui pasireiškia nugaros, pečių skausmai ar kiti neįprasti simptomai, pavyzdžiui, sumažėjęs kvėpavimo pajėgumas, viršutinių galūnių tirpimas, vertėtų dar kartą peržvelgti kuprinės nešiojimo taisykles ir atsižvelgti į kuprinės svorį. Simptomams nepraeinant, rekomenduotina pasikonsultuoti su gydytoju ar kineziterapeutu.
Ragina daugiau judėti
Vis dėlto E. Rimša pataria nepervertinti kuprinės įtakos moksleivio savijautai. Jis atkreipia dėmesį į kitus rizikos veiksnius, tokius kaip nutukimas ir antsvoris, mažas fizinis aktyvumas, prasta psichoemocinė būklė, augimo spurtas ar ilgas naudojimasis mobiliaisiais įrenginiais. Tad rengiantis naujiems mokslo metams tėvams kartu su vaikais verta pasvarstyti ir aptarti, kaip tinkamai maitintis ir daugiau judėti.
Pagal naujausias Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, vaikai ir paaugliai nuo 5 iki 17 metų, turėtų užsiimti vidutinio–didelio intensyvumo fizine veikla bent vieną valandą per dieną. Tinka važiavimas dviračiu, sportiniai žaidimai, plaukimas ir t. t.
Taip pat kineziterapeutas vaikams rekomenduoja atlikti stiprinimo pratimus kaulams ir raumenims bent 3 kartus per savaitę. Tinka įvairūs pasipriešinimo pratimai atliekant bazinius žmogaus judesius kaip pritūpimas, įtūpstas, atsispaudimas ir t. t. Reikėtų nepamiršti ir šuolių.
„Svarbu, kad vaikai būtų kuo mažiau sėslūs ir mažintų laiką, praleistą prie ekranų: televizorių, telefonų ir planšečių. Remiantis tyrimų duomenimis, tik 1 iš 5 vaikų nuo 11 iki 17 metų laikosi šių rekomendacijų. Yra kur pasitempti!“ – akcentuoja kineziterapeutas E. Rimša.