„Pati mokykla problemą supranta ir mokytojų, kurių trūksta, ieško. Žinome, kad tokia situacija yra ne tik mūsų mokykloje, bet ir kitose. Pedagogų administracija ieško ir universitetuose, tarp studentų, ir per pažįstamus. Vis dėlto jauni žmonės nebenori eiti dirbti į mokyklas“, – sako moksleivio mama.

Moteris teigia suprantanti, kad tai – ne mokyklos, o švietimo sistemos, vykdomų reformų ir mokytojų neskatinimo problema.

„Siūlomi uždarbiai – juokingi, o darbas reikalauja aukštos kvalifikacijos, patirties, išsilavinimo. Normalu, kad jaunimas renkasi kitokius darbus arba renkasi mokyti privačiai“, – sako mama.

Ji baiminasi, kad vaikui atsiras mokymosi spragų, kils sunkumų, kai visą penktos ar šeštos klasės programą teks išmokti per gerokai trumpesnį laiką.

„Kas bus atsakingas už jų atsilikimą?“ – nerimauja moteris.

Vilniaus rajono savivaldybė: problemą žinome, trūksta jaunų pedagogų

Delfi komentaro kreipėsi į Vilniaus rajono savivaldybės atstovus. Šie patikino, kad situacija jiems žinoma, o kai kurių dalykų specialistų trūksta visoje šalyje.

„Iš tiesų, viena iš Vilniaus rajone esančių mokyklų, kaip ir kai kurios kitos šalies mokyklos, susiduria su matematikos mokytojų trūkumu. Mokykla sparčiai plečiasi, mokinių skaičius auga, o kartu didėja ir poreikis kvalifikuotiems pedagogams. Deja, mokytojų specialistų, ypač matematikos, fizikos bei lietuvių kalbos, paruošiama vis mažiau, ir šį trūkumą jaučia ne tik mūsų rajonas, bet ir visas švietimo sektorius.

Suprantame tėvų ir mokinių nerimą dėl galimų mokymosi spragų ir siekiame kuo greičiau rasti tinkamus sprendimus. Mokyklos administracija deda visas pastangas, kad kuo greičiau galėtų išspręsti šią nedėkingai susiklosčiusią situaciją. Direktorius aktyviai ieško naujų mokytojų, ir pati mokyklos bendruomenė prisideda prie paieškų, ieškoma ir laikinų sprendimų, kad mokiniams būtų galima užtikrinti tinkamą ugdymo procesą. Vis dėlto tai nėra lengva užduotis, kai mokytojų darbo rinkoje yra mažai, jaučiamas didelis jų trūkumas.“

Matematikos pamokos nevyksta jau visą mėnesį

Vilniaus rajono savivaldybės atstovai teigia, kad pedagogines studijas renkasi vis mažiau jaunimo.

„Savivaldybė taip pat stengiasi prisidėti prie mokytojų trūkumo problemos sprendimo taikant motyvacines priemones. Švietimo srities specialybių studentams, gyvenamąją vietą deklaravusiems Vilniaus rajone, yra siūlomos 250 Eur/mėn. stipendijos. Pabaigus studijas, studentas Vilniaus rajono savivaldybės paskirtoje įstaigoje įsipareigoja atidirbti ne trumpiau kaip 3 metus per 5 metų laikotarpį. 2023 metais pasirašytos sutartys su 7 studentais. Taip pat nuo 2019 metų Vilniaus rajono savivaldybės švietimo įstaigose dirbantiems mokytojams ir pagalbos mokiniui specialistams kelionės išlaidos į darbą ir atgal yra kur kas mažesnės, nes dalį išlaidų kompensuoja savivaldybė. 2023 m. tam buvo skirta apie 506 tūkst. Eur.

Savivaldybės tikslas yra užtikrinti kokybišką ugdymo procesą visiems rajono mokiniams bei pritraukti ir išlaikyti aukštos kvalifikacijos mokytojus rajono mokyklose. Vis dėlto mokytojų trūkumas yra sudėtinga situacija. Tėvams ir mokiniams dėkojame už supratingumą ir kantrybę. Tikimės, kad greitu metu ši situacija bus išspręsta“, – kalba atstovai.

ŠMSM:

Dėl tėvus neraminančios situacijos Delfi kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM). Atstovai tikina – tokia situacija mokykloje yra netoleruotina.

„Mokyklos vadovas turi pasirūpinti, kad matematikos pamokos mokykloje būtų vedamos. Jeigu iki mokslo metų pradžios nepavyko surasti matematikos mokytojo, mokyklos vadovas, tardamasis su savivaldybe ar kitu mokyklos steigėju, turi ieškoti išeičių, kas laikinai galėtų jį pakeisti.

Suprantant mokytojų trūkumą, sudaryta teisinė galimybė mokyklos vadovui priimti ne pedagogikos studijas baigusį to dalyko specialistą. Nustatyta: jeigu mokykloje nėra reikiamos kvalifikacijos mokytojo, mokinius gali ugdyti asmenys, turintys reikiamą išsilavinimą, įgiję ne mažiau kaip 30 procentų (18 studijų kreditų) atitinkamo dalyko modulio studijų kreditų apimties kompetencijas. Toks specialistas mokykloje gali dirbti ne ilgiau kaip 3 metus, o pedagogo kvalifikaciją įgyti per 2 metus nuo darbo mokytoju pradžios“, – sako ŠMSM atstovai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (16)