Pagiriuose sovietinių daugiabučių apsuptas darželis „Pelėdžiukas“ buvo išplėstas pastatant šiuolaikinės architektūros priestatus. Naująją darželio dalį sudaro 4-ių lopšelio ir 2-ų darželio grupių korpusai, prijungti prie čia jau veikiančio darželio pastato. Senąjį ir naująjį pastatus jungia bendrosios erdvės ir uždaras kiemelis.
„Pagrindinis pokytis po atnaujinimo – uždaras kiemas. Į jį vaikai išeina savarankiškai, čia vyksta kasdieniniai žaidimai, darželio renginiai. Kiemas tampa pagrindinio įėjimo erdve – jame susitinka tėvai, vaikai, mokytojai, buriasi bendruomenė. Kiemą supa tik bendros erdvės – iš vidaus vaikai visada mato, kas vyksta lauke, iš lauko – kas vyksta valgykloje, hole, renginių zonoje. Taip vyksta natūrali socializacija, ugdomas smalsumas ir bendruomenės jausmas“, – sako architektė ir projekto vadovė, „DO Architects“ partnerė Gilma Teodora Gylytė.
„Švietimas Vilniaus rajono savivaldybei yra prioritetinė sritis, todėl didelį dėmesį skiriame švietimo kokybei ir prieinamumui. Labai džiaugiamės, kad Pagirių darželis „Pelėdžiukas“ priims daugiau vaikų, čia sudarytos puikios, jaukios, šiuolaikiškos sąlygos ugdytis ir smagiai leisti laiką. Darželis vaikams – tarsi antri namai, todėl turime sudaryti visas būtinas sąlygas, kad jame vaikas jaustųsi saugus ir laimingas. Nekyla abejonių, kad naujas darželio priestatas ir bus ta vieta, kurioje vaikai pasisems daug žinių. Modernios ir šiuolaikiškos darželio erdvės skatins vaikų kūrybiškumą ir smalsumą“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės merė Marija Rekst.
Nuo pat pradžių architektai siekė pastatyti medžiu kvepiantį darželį: natūraliai pilkėjančiu mediniu fasadu, medinėmis vidaus sienomis, grindimis, ant kurių būtų smagu ir šilta sėdėti, mediniais laiptais, ant kurių galima žaisti. Medinė visuomeninės paskirties architektūra Lietuvoje nėra įprasta dėl itin griežtų gaisrinių reikalavimų, tad įgyvendinant projektą buvo itin daug konsultuojamasi tiek su tikrinančiomis institucijomis, tiek su medžiagų tiekėjais.
„Čia, naujajame darželyje, visos erdvės universalios ir kiekviena turi bent po kelias funkcijas – šviesūs lopšelio holai skirti ir žaidimams, ir muzikai, ir mankštai, ir susitikimams; kiemelis yra ir įėjimų, ir žaidimų, ir koncertų vieta. Žaidimų terasa ant stogo kartu yra ir evakuacinis praėjimas, jungiantis dvi laiptines, o fasadinėje sienoje integruotas suoliukas yra potenciali vieta lauko pamokai“, – sako darželio direktorė Edita Gujienė.
Lopšelio grupės taip pat kitokios – kiekviena turi du įėjimus iš bendros lopšelinukams skirtos erdvės, čia galima judėti ratu. Grupėje yra bendra erdvė žaidimams šlaitinėmis lubomis – vaikai gali stebėti per stoglangius krintančią šviesą, susipažinti su skirtingais erdvės masteliais. Bendroje žaidimų erdvėje visi langai projektuoti iki pat žemės. Numatyti du išėjimai į už lango esančią medinę terasą su stogeliu ir privatų žalią saugiai aptvertą kiemelį.
Antrame aukšte suprojektuotos darželio grupės su išėjimais ant stogo terasos. Kambario centre patalpintos visos reikalingos erdvės – grupės virtuvėlė, spintelės, tualeto kambarys, aplink judama ratu. Pagrindinėje erdvėje įrengtas amfiteatras, ant kurio vyksta pamokos ir žaidimai, o atėjus laikui iš jo ištraukiamos lovos ir erdvė tampa miegamuoju.
Darželyje visos „pagalbinės“ patalpos suprojektuotos atviros. Kasdienė buitis yra įdomi vaikams ir ji neslepiama – valytojo patalpa po laiptais turi stiklines duris, pro jas vaikai mato, kur pastatytas siurblys ir kur sudėti švarūs rankšluosčiai. Valgomajame yra didelis langas į virtuvę – darželinukai mato maisto ruošimą, pasilipę ant prie lango suprojektuoto laiptelio gali pamojuoti virėjui.
Išorėse sienose integruota viskas, ko reikia lauko veikloms – nišos su durelėmis žaislams, lentynos sodininko priemonėms, nedidelis lauko kambarys žoliapjovei.
Projektuojant ir statant darželį ypač didelis dėmesys skirtas ir čia augantiems medžiams. „Pačioje projektavimo pradžioje, darželio išplėtimą architektai buvo numatę visai kitoje vietoje, tačiau atvažiavę pamatė, kad numatytoje vietoje auga nuostabi eglė. Eglė net turi legendą – po Kalėdų į sniegą eglę įsmeigęs ūkvedys vėlyvą pavasarį ją rado įsišaknijusią. Šiandien ji beveik 20 metrų aukščio. Pakeitę pastato konfigūraciją, eglę ir kitus medžius architektai maksimaliai saugojo ir kitais būdais – neleido jų kirsti nei statybų, nei projektavimo metu. Vienas ąžuolas netgi buvo persodintas į uždaro kiemelio centrą, aplink kurį jau vyksta visas darželio gyvenimas“, – pasakojo darželio direktorė Edita Gujienė.
Darželio rekonstrukcijos projektavimo darbai pradėti dar 2017 metai. Pagal parengtą projektą rangos konkursą laimėjo ir statybas vykdė UAB VT Statyba. Statybos truko ~ 20 mėnesių. Naujojo priestato plotas – 1035 kv.m. Po rekonstrukcijos darželyje numatyta priimti papildomai 100 vaikų.