Nors egzaminus laiko vaikai, tačiau egzaminų įtampą, baimę išgyvena ir tėvai. Iškyla jaunystės prisiminimai, atgyja asmeninis patyrimas laikant egzaminus. Be to prisideda nerimas dėl vaiko galimų sunkumų ir savo bejėgiškumo suteikti reikiamą pagalbą. Gali taip atsitikti, kad tėvų baimės savo stiprumu netgi pranoks vaiko išgyvenimus. Tėvai labai atvirai reikšdami savo jausmus, gali sustiprinti vaikų neigiamas emocijas, kas trikdo pasiruošimą, blaško vaikų dėmesį mokantis. Gali kilti netgi nereikalingi konfliktai.
Patarimai tėvams
Pasiruošimo planas
Tikriausiai kiekvienam besirengiančiam egzaminams kyla klausimas, nuo ko pradėti. Tačiau svarbesnis klausimas: kada pradėti. Kaip jau minėjome, moksleivių mokymosi stilius skirtingas ir dėl to pasiruošimo pradžia taip pat bus skirtinga. Jeigu gebate susikaupti įvairiose situacijose, suvokiate medžiagą nedarydami užrašų, turite gerą atmintį, nepriklausote nuo kartojimo, – jums laiko reikės mažiau. Tuo tarpu daugeliui pavojinga nukelti pasiruošimą egzaminams į paskutines dienas.
Pasiruošimo planas tampa labiau aiškus likus maždaug dviems mėnesiams iki egzaminų laikymo. Tada galima numatyti, kiek ir kokios medžiagos reikia paruošti kiekvieną savaitę. Taip pat svarbu palikti laiko kartojimui.
Rinkdamiesi, kokius ir kiek egzaminų laikysite, iš anksto gerai apgalvokite ir venkite keisti sprendimą. Labai svarbu atsižvelgti į egzaminų skaičių, sunkumą ir svarbą jūsų ateities perspektyvoms. Jeigu egzaminų keletas, apgalvokite jų rezultatų pasekmes. Savaime suprantama, svarbesniems ir sunkesniems egzaminams pasiruošti reikės skirti daugiau laiko ir dėmesio. Sukurkite gerą dienotvarkę. Suraskite tinkamiausią mokymosi laiką. Mokydamiesi darykite pertraukėles. Po ilgesnio mokymosi vieną temą ar dalyką keiskite kitu. Vienu metu geriausia mokytis dviejų kontrastingų dalykų (pvz., matematikos ir istorijos). Darykite konspektus, santraukas, tezes, planus.
Pasižymėkite svarbiausią informaciją. Nepamirškite, kad galite konsultuotis su įvairiais žmonėmis: tėvais, mokytojais, draugais ar pažįstamais. Ypač gerai rasti žmogų, kurio patyrimas jums gali būti naudingas. Gerai išanalizuokite savo galimybes ir bus aiškiau, kaip galite pasiruošti. Nevenkite sunkių klausimų ir temų atidėliodami jų mokymąsi ateičiai – geriau prie jų padirbėkite ilgiau. Nekartokite medžiagos, jeigu nesuprantate jos, geriau pasiaiškinkite. Pradėkite ruoštis iš anksto, nes per trumpą laiką išmokta medžiaga, greitai užsimiršta. Sukurkite pasirengimo planą. Jums gali padėti mokytojai ir tėvai. Kartokite medžiagą remdamiesi planais.
Venkite mokytis prieš pat egzaminą. Medžiaga, kurią kartosite prieš egzaminą, užgoš anksčiau išmoktą. Netgi geriau, jeigu spėjate palikti medžiagai „susigulėti“ dvi dienas.
Po egzaminų
Bet kokie, net ir patys sunkiausi egzaminai kada nors baigiasi. Ne visiems jų rezultatai sukelia džiaugsmą. Tiek po nesėkmingų, tiek po sėkmingų egzaminų gali užplūsti tuštumos jausmas. Tai požymis, kad reikalingas poilsis, veiklos pakeitimas. Geriausia po egzaminų praleisti laiką su artimais žmonėmis, veikti kas patinka, pramogauti ir džiaugtis gyvenimu.
Jei per egzaminą nepasisekė, negalvokite apie jo nesėkmes. Pakeisti galite tik savo mokymosi stilių ir nekartoti senų klaidų. Prisiminkite: gyvenimas po egzaminų eina toliau.