Diskusiją apie tai, kokį palikimą šis FIFA turnyras duos Lietuvai, praėjusios savaitės pabaigoje viešu laišku vėl įžiebė Vilniaus regiono futbolo sąjunga (VRFS). Anot jos, šis turnyras galėtų tapti postūmiu futsalui Lietuvoje, tačiau itin svarbu, kad po turnyro salės futbolo bendruomenei liktų galimybė naudotis mažiausiai keturiomis salėmis.
Kalbama apie kapitalinio remonto prašančią „Alsos“ salę, „Tauro“ salę, į kurią futsalo atstovai neįleidžiami, o treniruojasi tinklininkai ir rankininkai, Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos (buvusio Lietuvos edukologijos universiteto) salę, kurios likimas po šio universiteto pertvarkos lieka neaiškus, bei Vilniaus Gedimino technikos universiteto sporto salę, kuri yra tinkama nebent treniruotėms. Kai Vilniaus miesto savivaldybė teigia, kad šios salės, išskyrus „Alsos“, yra ne jų nuosavybė ir klausimus adresuoja salių savininkams, LFF tvirtina, jog sieks dialogo su visomis pusėmis.
„VRFS savo laiške pamini, jog miesto savivaldybė ir Lietuvos vyriausybė yra pirminės institucijos, kurios yra atsakingos už sporto infrastruktūros plėtrą. LFF viena savo jėgomis negali įgyvendinti šių prašymų, tačiau darysime viską, jog tai įvyktų – kalbėsimės su infrastruktūros objektų valdytojais, savivaldybių merais ir kitomis institucijomis dėl salių išlaikymo. Norime, jog pasaulio futsalo čempionatas Lietuvoje ne tik sėkmingai įvyktų, bet ir turėtų kokybišką palikimą ir platformą toliau vystytis šalies salės futbolui, todėl reikiamos infrastruktūros išlaikymas ir jos tobulinimas yra vienas mūsų prioritetų“, – LRT.lt teigia LFF generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius.
Jis pripažįsta, kad FIFA pateiktoje paraiškoje dėl 2020 metų pasaulio futsalo čempionato organizavimo iš tiesų yra nurodytos treniruočių vietos miestuose, kuriuose vyks turnyro dvikovos. Tačiau ruoštis joms komandos, panašu, turės ne tose arenose, kuriose vyks rungtynės.
„Mūsų paraiškoje organizuoti čempionatą taip pat buvo nurodytos ir treniruočių salės, kurias turėtų naudoti atvykstančios rinktinės. Kartu su valstybės ir savivaldybės institucijomis mes ieškosime būdų, jog miestų sporto salės, infrastruktūros atžvilgiu, būtų pasirengusios priimti čempionato dalyves treniruotėms“, – teigia E. Stankevičius.
Tačiau Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento Sporto skyriaus vadovas Evaldas Martinka tvirtina, kad jokio prašymo dėl pagalbos iš LFF nesulaukė ir dėl visų organizacinių niuansų beda pirštu būtent į šią organizaciją.
„Pasaulio salės futbolo čempionatą 2020 metais organizuoja Lietuvos futbolo federacija, kuri 2016 m. pateikusi paraišką žadėjo prisiimti visus finansinius su projektu kylančius įsipareigojimus. Sulaukus FIFA sprendimo, kad 2020 m. pasaulio salės futbolo čempionatas vyks Lietuvoje, LFF į Vilniaus miesto savivaldybę nesikreipė“, – tvirtina E. Martinka.
Viena iš esminių priežasčių, kodėl dar neįvyko kontaktas su Vilniaus miesto savivaldybe, anot LFF, atliekami namų darbai – rengiama vietinio organizacinio komiteto struktūra ir pareigos, ruošiamas turnyro biudžetas, kurio šaltiniai ir skaičiai taip pat neaiškūs, infrastruktūros techninės gairės. O jau po to žadama susitikti su savivaldybių vadovais. Kiek jų bus galutiniame variante – taip pat neaišku. Kai čempionato paraiškoje buvo paminėti vos trys Lietuvos miestai – Vilnius, Kaunas ir Klaipėda, tai dabar prie jų norima prijungti ir Panevėžį, Šiaulius bei Alytų. 6 miestai, 6 grupės, tačiau galutinį žodį tars FIFA. Šiuos miestus ir jų galimybes priimti turnyro rungtynes jau įvertino lapkričio pabaigoje Lietuvoje viešėjęs FIFA salės ir paplūdimio futbolo varžybų organizavimo vadovas Kasrai Haghighas, kuris pakeitė dėl ligos skubiai planus atšaukti turėjusį FIFA turnyrų vadovą Jaime`ą Yarzą.
„Viską vasario pabaigoje pristatysime Ciuriche vyksiančiame susitikime su FIFA turnyrų organizavimo atstovais. Išklausiusi mūsų pageidavimus ir siūlymus, FIFA priims galutinius sprendimus. Po susirinkimo turėtų paaiškėti daugiau informacijos ir tolimesnis veiklos planas, kurį, atėjus laikui, pristatysime futbolo bendruomenei“, – LRT.lt teigia E. Stankevičius.
Tačiau apie tikslesnę datą jis neužsimena. Kaip ir apie tai, kada bus pristatytas nacionalinės futbolo rinktinės treneris. Tai, panašu, taip pat neleidžia koncentruotis į 2020 metais įvyksiantį turnyrą.
Spaudoje pasirodė pranešimai, kad galimybę imtis nacionalinės komandos vairininko pareigų atmetė Lenkijoje Sosnoveco „Zaglebie“ klube dirbantis Valdas Ivanauskas, kuris dar lapkričio pabaigoje interviu LRT.lt miglotai kalbėjo apie galimybes imtis tokio iššūkio. Darbo atsisakė ir Rygos RFS klube dirbantis Valdas Dambrauskas. Tuo metu Vilniaus „Žalgirio“ vadžias praėjusių metų viduryje į savo rankas perėmusio Valdo Urbono tiesiog neišleidžia klubas. Kritikos LFF negailintis ir vienu iš realiausių kandidatų laikytas Aurelijus Skarbalius sukirto rankomis su „Trakų“ klubu.
Tiek nacionalinė, tiek jaunimo rinktinės trenerių neturi jau nuo gruodžio, kuomet iš pareigų buvo atleistas Edgaras Jankauskas, o nepatenkintas esama situacija ir nežinomybe U-21 rinktinės strategas danas Caritas Falchas pats pasitraukė iš užimamų pareigų. Gruodį baigėsi ir U-19 bei U-17 rinktinių trenerių kontraktai.
Ketvirtadienį pagaliau paskelbta, kad U-18 (2002 m. gimimo ir jaunesni) rinktinei laikinai vadovaus pastaruosius dvejus metus U-21 rinktinės vyr. trenerio asistentu dirbęs Andrius Skerla. Jis vadovaus jau sausio 20-ai dienai Minske prasidėsiančiam tarptautiniam „Development Cup“ turnyrui.
Anot laikiną išeitį pastarajai situacijai radusi LFF teigia, kad padėtis nėra dramatiška ir visos jaunimo rinktinės trenerius turės tada, kai bus paskirtas nacionalinės rinktinės strategas.
„Sulaukėme ne vieno kandidato, norinčio treniruoti rinktines, bet mūsų prioritetas yra Lietuvos vyrų rinktinės vyriausiojo trenerio išrinkimas. Norime, kad vyrų rinktinės treneris formuotų aplink save jaunimo rinktinių trenerius ir turėtume vientisą sistemą, jog Lietuvos futbolo rinktinės galėtų dirbti pagal vieningą ir kryptingą filosofiją“, – padėties nesureikšmina E. Stankevičius.
Tačiau jaunimo ir nacionalinė rinktinės atrankas į Europos čempionatus pradės jau kovo pabaigoje. O ir Lietuvos futbolo veidrodžiu esančios nacionalinės komandos priešininkės vairininkus turi. LFF ramu tik dėl salės futbolo rinktinės vadovo – ją ir toliau treniruos Jevgenijus Ryvkinas. Ukrainiečio sutartis galioja iki šių metų pabaigos, tačiau jau aišku, kad sutartis su 51-erių specialistu bus pratęsta ir pasaulio čempionatui. O naujai suformuotai Lietuvos U-19 vaikinų futsalo rinktinei diriguos kitas specialistas iš Ukrainos Aleksandras Danilenka.
Dar vienas aiškus dalykas – 2020 metų pasaulio pirmenybes transliuos LRT. O daugiau atsakymų, panašu, bus jau už pusantro mėnesio – iki čempionato pradžios likus pusantrų metų.