Praėjusi rinktinių pertrauka anglų futbolui buvo itin turininga. Laikinojo trenerio Lee Carsley vadovaujama rinktinė sensacingai namie 1:2 suklupo prieš Graikiją, o britų spauda krapštė galvą mėsinėdama stratego taktinius sprendimus.
Iš karto po nesėkmės L. Carsley pareiškė norą sugrįžti prie U21 rinktinės vairo, tačiau dar vieną langą vyrų sudėčiai turės vadovauti, mat T. Tuchelio pusantrų metų kontraktas įsigalios tik nuo kitų metų sausio.
Naujojo vairininko paieškos užtruko – federacija darbo skelbimą internete patalpino dar liepos mėnesį, kai tapo aišku, kad Garethas Southgate’as po pralaimėto Euro 2024 finalo nebetęs darbo įkaitusioje kėdėje.
Tarp kandidatų britų spaudoje buvo minimi visi pastarųjų metų Anglijos „Premier“ ryškiausi vardai: tiek „Liverpool“ neseniai palikęs Jurgenas Kloppas, tiek ir „Manchester City“ vadovaujantis Pepas Guardiola.
Vietiniai specialistai dėmesio sulaukė taip pat, o garsiausiai buvo aptarinėjamos „Newcastle United“ stratego Eddie Howe ir buvusio Londono „Chelsea“ vedlio Grahamo Potterio pavardės.
Galiausiai, rinktinė iš bene 10 svarstytų kandidatų apsistojo ties T. Tucheliu, kuris tapo trečiuoju užsieniečiu, paskirtu į vieną iš ryškiausių pozicijų pasaulio futbole, po švedo Sveno-Gorano Erikssono ir italo Fabio Capello.
Nesėkmių subrandintas sprendimas
Ar anglas, ar atvykėlis – visi Anglijos rinktinės treneriai per pastarąjį pusę amžiaus išgyveno tokį patį scenarijų: atvyksti vedamas didelių lūkesčių, išvyksti nuleidęs galvą ir nusimušęs tiek vardą, tiek ir vertę futbolo rinkoje.
Užtenka pažvelgti, kur vėliau dirbo du minėtieji užsieniečiai, po eilės nesėkmingų pirmenybių atsisveikinę su rinktine.
Prieš tai Italijoje visus klubinius trofėjus nuskynęs S. Erikssonas vėliau treniravo futbolui egzotiškose šalyse ir dusyk nesėkmingai bandė sugrįžti į Angliją su tuo metu kukliais „Man City“ bei „Leicester“ klubais.
„AC Milan“ ir Madrido „Real“ klubų vairą ilgus metus laikęs F. Capello po etapo britų salyne nusirito iki Rusijos rinktinės bei vėliau sekusio darbo Kinijoje.
Vargu, ar didelį pasitikėjimo kreditą turėjęs G. Southgate’as taip pat dar sykį atsidurs panašaus kalibro poste. Avansu darbą rinktinėje gavęs strategas ekipą išvedė į tris pusfinalius per keturis paskutinius turnyrus, tačiau veikiau tai buvo įspūdingo talento sudėties, o ne pačio stratego nuopelnas.
Iki tol dirbusį „Middlesbrough“ klube ir Anglijos jaunimo rinktinėse, G. Southgate’ą rinktinės futbolininkai labiau vertino dėl sukuriamos puikios atmosferos komandoje, kol 54-erių specialisto taktinis bagažas neprilygdavo jo varžovams ant gretimo suolo.
Paskutinį ir vienintelį stambų trofėjų iškovoję vos 1966 m. – pasaulio čempionato taurę – anglai per pastarąjį dešimtmetį grįžo į futbolo elitą rinktinių žemėlapyje, tačiau įspūdingą kartą užsiauginusiai šaliai pusfinalis – ne rezultatas.
Klubiniame futbole trofėjus šluojantys talentai Jude Bellinghamas ir Philas Fodenas bei savųjų pergalių dar laukiantys Cole’as Palmeris ir Bukayo Saka nusipelnė kur kas solidesnės rankos rinktinėje ir ją šią savaitę gavo.