Su T. Ražanausku sutartis buvo pasirašytas dvejiems metams, o per savo karjerą vilkėdamas nacionalinės ekipos marškinėlius ant žaliosios vejos jis lipo 47 kartus ir įmušė 7 įvarčius.

Sekančią dieną po naujienų paskelbimų federacijos surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavęs ir su žiniasklaida noriai bendravęs T. Ražanauskas pirmiausia atskleidė, kokius tikslus bei viltis kelia visai komandai.

Tomas Ražanauskas

„Norėtųsi kuo greičiau susipažinti su rinktinės narėmis, kai kurias žinau iš rungtynių stebėjimo. Nėra taip, kad būčiau visai nutolęs, nes ir su Danieliu dažnai bendraudavome, – patikino treneris. – Lūkesčiai – eiti į kiekvieną susitikimą norint laimėti ir įnešti į rinktinę kažko naujo, kad atsirastų pasitikėjimas, nes merginos tikrai gali žaisti, yra ne viena gabi mergaitė. Kas liečia vyrų ir moterų futbolą – nelabai sureikšminu, tas pats žaidimas, su vienu kamuoliu, viskas čia turėtų būti gerai.“

Praėjusią vasarą pasibaigusioje atrankoje į 2025 metų pasaulio čempionatą, lietuvaitės per 6 rungtynes iškovojo 2 pergales, sykį sužaidė lygiosiomis ir finišavo trečioje savo grupės vietoje su 7 taškais. Joms daug kainavo du nesužaisti mačai su Baltarusijos ekipa – už abu gavo techninius pralaimėjus 0:3 ir prarado šansus žengti į pagrindinį varžybų etapą.

Nuo vasario pabaigos mūsiškės pradės batalijas UEFA Tautų lygos C divizione, kur sutiks Juodkalnijos ir Azerbaidžiano futbolininkes.

Tiesa, T. Ražanauskas baiminasi, kad dėl konkurencijos neturinčios Lietuvos futbolo moterų lygos formato gali nukentėti jo žaidėjų forma.

„Čempionatas (Moterų A lyga – „Delfi“) prasideda balandžio mėnesį, o pirmas oficialias rungtynes žaisime vasario 25 dieną. Čia ir bus didžiausias iššūkis – kokios formos merginos atvažiuos. Tikiuosi, kad visos jau pradėjo treniruotis, – žinutę auklėtinėms perdavė strategas. – Kalbu apie vietines futbolininkes, kurios Lietuvoje daugiau žaidžia. Vis tiek čempionatas baigiasi anksti ir prasideda pakankamai vėlai, labai ilgas laiko tarpas.

Tomas Ražanauskas

Pagrindiniai (iššūkiai) turbūt tokie, dar gero lygio rungtynių trūkumas, kai pirmenybėse varžosi tik 6-ios komandos. Pasižiūri į lentelę ir matai tokius rezultatus, kur 15:0 baigiasi, o to nesinorėtų. Reiškia nėra viduje stiprios konkurencijos, yra 2-3 komandos, kovojančios dėl aukščiausių tikslų, kol kitos tik dalyvauja. Norėtųsi, kad bendras lygis būtų aukštesnis. Iš užsienyje žaidžiančių moterų tikimės, jog bus geriausios formos, nes tada visiems lengviau.“

LFF spaudos konferencijoje prezidentas Edgaras Stankevičius minėjo, kad siūlė šį darbą vienintelei mūsų šalyje UEFA PRO trenerio licenziją turinčiai Kotrynai Kulbytei, tačiau ji pasirinko užsienio perspektyvą.

Daugiau nė viena lietuvaitė negalėtų treniruoti moterų rinktinės, nes tokiam postui būtinas PRO laipsnis. Kaip reikia pritraukti daugiau merginų į treniravimą?

„Mano komandoje ir bus moterys trenerės, be abejo, viena iš asistenčių tikrai bus moteris. Galbūt reikia profesionalesnės aplinkos moterų futbolui, kad jos matytų tęstinumą, kas bus toliau, ne tik kaip žaidėjoms, o gal iš to galima gyventi. Jos tikriausiai turi paskirti savo geriausius metus futbolui, bet tai nėra lengva, žinome, kad ne kiekviena moteris ar mergaitė nori savo atetį sieti su futbolu. Kol mokinasi mokykloje ar studijuoja yra vienaip, paskui gyvenime atsiranda vyrai bei vaikai ir vėl būna kitaip. Jei pas mus būtų pakankamai profesionali lyga, joms gal būtų lengviau integruotis į trenerio darbą.

Potencialas labai didelis, matote, jog visame pasaulyje yra daug investicijų į moterų futbolą. Jei pasižiūrėti pasaulio ar Europos čempionatus, jie yra tikrai gero lygio, daug žmonių ateina, – pasakojo T. Ražanauskas. – Pas mus, deja, to dar nėra, tačiau tikiuosi, kad palaipsniui gerės situacija.

Tomas Ražanauskas

Dabar visur yra kursai, integruojame moteris, pats irgi dalyvauju, jos tikrai ateina. Linkiu visoms nebijoti ateiti į treniruotes. Kaip iš užsienio atvažiavę UEFA lektoriai deklaruoja – yra PRO treneris, nėra svarbu, treniruoji vyrus ar moteris. Tokia žinutė turėtų būti joms visoms – drąsiau ir nieko nebijoti.“

Ne kartą apie prastą šalies pirmenybių kokybę užsiminęs naujas rinktinės treneris nori, kad į moterų futbolą bendruomenė žiūrėtų iš platesnės prizmės – nuo akademijų iki verslininkų.

„Lyga turėtų būti stipresnė, bet tai turi prasidėti nuo klubų bei akademijų. Jauno amžiaus mergaitei turi įskiepyti, kad gali toliau žaisti. Yra pavyzdžių, kurios išvykta į užsienį ir žaidžia – reiškia, kad galima iš čia išvažiuoti, tik reikia nebijoti. Tačiau privalu sukurti terpę, kurioje jos augtų bei tobulėtų. Visoms keliai atviri, bet tai turi prasidėti nuo akademijų, nuo jauno amžiaus reikia skiepyti meilę futbolui, kad baigus mokyklą tu taip pat gali studijuoti, žaisti ir net dirbti.

Taip, šiai dienai neišgyvensi Lietuvoje vien tik iš moterų futbolo. Pati ekonominė situacija jei būtų geresnė, gal pritrauktų jas žaisti, mokintis, gauti išsilavinimą ir dar pinigėlius pragyvenimui. Reikia palinkėti, kad verslininkai, federacija ir visi susiję su futbolu integruotų bei padėtų moterims išsilaikyti, suteiktų finansinę paramą“, – pareiškė T. Ražanauskas.

Pabaigai pašnekovas įvertino legedinio Lietuvos saugo Sauliaus Mikoliūno perėjimą į moterų futbolą. 2023 metais profesionalo karjerą Vilniaus „Žalgiryje“ baigęs vyras šiuo metu užima sporto direktoriaus pareigas MFA „Žalgiris“ klube.

„Tai duoda impulsą pačiai aplinkai, žmonės pradeda skaityti bei matyti. Sveikintinas dalykas, jis buvo geras žaidėjas, profesionalas, o dabar nori perduoti savo patirtį moterims, – teigė T. Ražanauskas. – Tas pats ir su manim – galėjau sakyti, kad ne, nedirbsiu, neįdomu, bet man tikrai įdomu. Kodėl negaliu joms perduoti tai, ką patyriau būdamas profesionaliu žaidėju ir treneriu? Kuo daugiau bus tokių žmonių, tuo geriau.“