Abiem komandoms – mačo svarba didelė: kosoviečiai dar tikisi triumfuoti grupėje ir kilti į aukštesnį B divizioną, o lietuviai viliasi išsigelbėti ir nenukristi į žemiausią D divizioną. Tiesa, tiek vieniems, tiek kitiems reikia ir pagalbos iš išorės.
Jau 5 minutę šeimininkus, sulaukusius gausaus ir įspūdingo palaikymo, į priekį išvedė tikslus Muharremo Jashari smūgis – 1:0.
Tiesa, Kosovo atstovus gali pradžiuginti tik palankus UEFA sprendimas, o Lietuvos vyrus – ne tik pačių pergalė, bet ir palankūs rezultatai poroje kitų stadionų.
Kosoviečiai laukia UEFA, kuri šiuo metu tiria, kas gi nutiko skandalingo susirėmimo Bukarešto pabaigoje bei kieno tai kaltė.
Savo poziciją apie akibrokštą Rumunijoje išreiškė ir aktyviausieji Kosovo rinktinės fanai. Jie akistatos su lietuviai metu ta tema iškėlė du plakatus.
„Kas lieka, kai prarandama garbė? Mes kartu – prieš rasizmą“, – skelbė vienas jų.
„Kosovas stovi išdidžiai ir nepalaužtas“, – buvo parašyta antrame.
Beje, iniciatyvą ir aikštėje toliau priklausė kosoviečiams, kurie kėlė kelis kampinius paeiliui.
Teoriškai rumunams arba kosoviečiams gali būti skirtas pralaimėjimas techniniu rezultatu 0:3, o gal ir užfiksuotos lygiosios 0:0 – būtent toks rezultatas degė švieslentėje per pridėtą teisėjo laiką, kuris dėl kilusių aistrų ir neramumų taip ir nebuvo iki galo sužaistas, nes Kosovo žaidėjai, nesulaukę finalinio švilpuko, paliko aikštę ir į ją nebegrįžo.
1953-iaisiais atidarytas Prištinos miesto stadionas, talpinantis beveik 14 tūkstančių žiūrovų, kelis kartus buvo renovuotas, o 2018-aisiais pervadintas Anapilin išėjusio buvusio žaidėjo ir Kosovo futbolo federacijos prezidento Fadilo Vokrri vardu. Įspūdinga jo statula stovi prie pat pagrindinio įėjimo.
Apskritai prieš susitikimą su lietuviais prie stadiono rikiavosi pakankamai gausios policijos pajėgos.
Kad ir koks bus UEFA verdiktas, principingai pasielgę Kosovo futbolininkai nesigaili galimų padarinių ir sankcijų.
„Mums šiuo metu nėra taip svarbu, kokį sprendimą priims UEFA, nes mes norėjome ištransliuoti aiškią žinutę, kad futbole nėra vietos rasizmui. Taip nusprendė visa komanda ir trenerių štabas, taip pat federacijos atstovai. Futbole nėra vietos rasizmui ar ksenofobijai. Tai mums labai svarbu. Ir mes taip pat elgsimės visose rungtynėse, kuriose su tokia situacija susidursime.
UEFA verdiktas mums nėra svarbus, nes mes turėjome apginti Kosovo garbę ir identitetą. Mes tai ir padarėme, apgynėme Kosovo žmonių orumą“, – pareiškė treneris Franco Foda.
„Žinau, su kokiu noru jie grįžta į savo šalį ir nori atstovauti savo tautai bei herbui. Tas jų tautiškumas ir pasimatė ir praėjusiose rungtynėse, nes išeiti iš aikštės – čia jau, taip sakant, reikia turėti tvirtą charakterį“, – varžovų poelgį pakomentavo ir Edgaras Jankauskas.
Primename, kad tiksint paskutinėms akistatos Bukarešte minutėms tarp žaidėjų įsižiebė konfliktas ir susistumdymas, o tribūnose, kuriose plazdėjo vėliava su Serbijos ir Rumunijos spalvomis, sujungtomis serbų stačiatikių kryžius, vietos sirgaliai skandavo Serbijos vardą.
Kosovo futbolininkai, kuriems buvo reikalinga pergalė ne mažesniu nei trijų įvarčių skirtumu, atsisakė tęsti dvikovą tokioje atmosferoje ir anksčiau laiko patraukė rūbinės link bei ant vejos taip ir nebesugrįžo.
„Rungtynėse visą šį laiką žmonės mus vadino Serbijos provincija... Šiandien sužinojome, kad tikroji Serbijos provincija yra Rumunija“, – po mačo parašė Kosovo futbolo federacija (KFF). Vėliau ji išplatino ir viešą laišką, ragindama UEFA imtis veiksmų.
„Viso mačo metu skambėjo tokios skanduotės kaip „Kosovas yra Serbija“ ir „Serbija, Serbija“, buvo švilpiama per Kosovo himną, į aikštę mėtomi įvairūs daiktai, atliekami kiti įžeidžiantys bei provokuojantys veiksmai, sukūrę nepriimtiną ir nesaugią atmosferą mūsų žaidėjams.
KFF daugiau nei du kartus raštu įspėjo atitinkamas UEFA institucijas apie tokių veiksmų galimybę – vieną kartą likus kelioms dienoms iki rungtynių, o vėliau likus kelioms minutėms iki jų pradžios. Nepaisant šių įspėjimų, Rumunijos sirgaliai ir toliau elgėsi neatsakingai ir diskriminuojančiai, priversdami Kosovo rinktinę palikti aikštę dėl saugumo stokos. Tokioje situacijoje žaidėjai pagrįstai pasirinko gerbti UEFA antirasizmo taisykles ir ginti Kosovo valstybės, kaip lygiavertės UEFA ir FIFA narės, orumą.
Dėl visų šių rimtų pažeidimų KFF nedelsdama pranešė apie incidentus rungtynių delegatui ir parengė išsamų skundą su faktais ir įrodymais, kurie bus pateikti UEFA drausmės institucijoms. Manome, kad UEFA veiks pagal savo pagrindines vertybes ir griežtai pasmerks rasistines kalbas ir kitus nepriimtinus veiksmus, kurie įvyko per šias rungtynes.
FFK dar kartą patvirtina savo įsipareigojimą saugoti Kosovo nacionalinės komandos orumą ir futbolo vertybes, taip pat UEFA ir FIFA principus futbolui be politikos ir pagarbos sąžiningam žaidimui, kaip žaidimui, kuris turi vienyti, o ne skaldyti. Rasizmas ir diskriminacija neturi vietos nei sporte, nei mūsų visuomenėje“, – tvirtino Kosovo futbolo federacija.
Laukiant UEFA sprendimo Tautų lygos C diviziono II grupėje Rumunija turi 12, Kosovas – 9, Kipras – 6, o Lietuva – 0 taškų.
Mūsiškiams, siekiantiems išvengti automatinio iškritimo į žemiausią turnyro divizioną, yra būtina ne tik pačių pergalė, bet ir dar pora palankių rezultatų kituose stadionuose.
2008-ųjų vasarį Kosovas vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos ir yra de facto savarankiška šalis. Ją, kaip nepriklausoma Kosovo Respubliką, pripažįsta 104 JT narės, įskaitant ir Lietuvą, bet ne Rumuniją. Tuo metu Serbija Kosovą apskritai laiko savo dalimi Kosovu ir Metohija.