Po įspūdingo pirmo kėlinio, kuriame įvarčius mušė Fedoras Černychas ir Pijus Širvys, Lietuva pirmavo 2:0 prieš varžovus, kurie Kaune turėjo galimybę užsitikrinti bilietą į Europos čempionatą.
Po pertraukos svečiai jungė aukščiausią pavarą, išlygino rezultatą, tačiau išplėšti lemiamos pergalės nepavyko.
E. Jankauskas po rungtynių atskleidė esminę lietuvių prolemą, neleidusią pasiekti pergalės prieš elitinę Europos rinktinę. Kartu rinktinės strategas džiaugėsi komandos progresu šiame atrankos cikle.
Pergalės atveju prieš lietuvius vengrai būtų užsitikrinę kelialapį į 2024 metų Europos čempionatą, kuris vyks Vokietijoje.
Dabar tą vengrai galės padaryti lapkritį likusiose atrankos kovose. Jų dar laukia akistata su bulgarais ir namuose su Juodkalnija.
Lietuva atranką į Europos čempionatą užbaigs lapkričio 16-ą dvikova su Juodkalnija.
– Lietuva pirmavo 2:0, galiausiai sužaista lygiosiomis. Ar esate patenkintas rezultatu?, – spaudos konferencijoje buvo paklaustas E. Jankauskas.
– Žinoma, taip. Mes žaidėme prieš stipriausią grupės komandą. Taip, mes pirmavome, tačiau antrame kėlinyje pamatėme, koks varžovų potencialas.
Vengrija galiausiai išlygino rezultatą. Tačiau aš esu labai patenkintas, kaip kovojo mūsų komanda.
– Puikus pirmas kėlinys, kokios korekcijos atliktos besirengiant šioms rungtynėms?
– Mūsų pasiruošime daug pakitimų nebuvo, norėjome išlaikyti tą patį braižą, branginti kamuolį, ieškoti laisvų erdvių.
Esminis faktorius, neleidęs pasiekti pergalės – jėgų trūkumas. Paprasčiausiai antrame kėlinyje stigo energijos ir vengrai perėmė iniciatyvą.
Grįžtant prie klausimo, pasiruošimas buvo lygiai toks pat kaip ir prieš akistatą su bulgarais.
Vyrai labai gerai vykdė mūsų susitarimus.
Nesuklysiu pasakęs, jog pirmasis kėlinys – geriausias šiame cikle. Pelnėme du įvarčius komandai, kuri iki tol per visą ciklą buvo praleidusi tik du įvarčius.
Net antrame kėlinyje turėjome galimybių. Mūsų problema – tas fizinis, aerobinis pasirengimas.
– Kokius nurodymus davėte komandai po pirmo kėlinio: saugoti įgytą persvarą ar tęsti sėkmingą, drąsų žaidimą ir antrame kėlinyje?
– Labai paprastas instruktažas – išlaikyti tą patį ritmą, negalėjome atsitraukti, kitu atveju rizikavome nusvilti. Nieko nekeitėme, norėjome žaisti aukštai, neleisti varžovams įžaisti kamuolį.
Bet vėlgi, tie fiziniai dalykai turėjo įtakos. Mūsų žaidėjai pradėjo prarasti jėgas, komanda atsitraukė, o vengrai atliko labai sėkmingus keitimus.
Jei jie liko nustebinti mūsų aktyvumu pirmame kėlinyje, tai antrame kėlinyje matėsi, jog vengrai į aikštę žengė visais įjungtais cilindrais. Nenorėčiau skambėti liūdnai, nes pasiekėme kokybišką tašką prieš elitinę komandą.
Kažkur pasąmonėje žinai, kad pirmavome 2:0 ir turėjai galimybę laimėti, tačiau šiame lygyje prieš tokį oponentą du įvarčius gali praleisti per 2-3 minutes.
Mano nuomone, ši stovykla – iš tiesų sėkminga ir žaidėjai gali tuo didžiuotis, ką jie nuveikė per šį atrankos langą.
– Ar nustebino lyderio, saugo Dominik Szoboszlai pozicija, kuomet jis atsitraukdavo kone iki gynėjų linijos ir nuo ten kurdavo žaidimą?
– Matėme, jog jis turi taip vadinamo laisvojo dailininko vaidmenį, nusileisdavo žemyn ir nuo ten pradėdavo organizuoti atakas. Jau praėjusiose rungtynėse jis atsitraukdavo kone iki vartininko, ten pasiimdavo kamuolį ir kurdavo atakas.
Matyt, jis neturi kažkokios konkrečios pozicijos.
Fantastiškas žaidėjas. Po rungtynių aikštėje persimetėme keliais žodžiais, man sakė, jog jam neleidome žaisti, nesuteikėme erdvės kurti, judėti. Nors tokio plano nė nebuvo gintis prieš jį asmeniškai. Manau, nė vienas atakuojančios erdvės žaidėjas neturėjo laisvės.
Iš dalies su Dominiku susitvarkėme, nors jį visiškai uždengti, ko gero, nepavyks nė vienai komandai.
– 8 pelnyti įvarčiai per šį atrankos ciklą, tokio rezultatyvumo nebuvo nuo XX a. paskutiniojo dešimtmečio, kaip pavyko atgaivinti puolimą?
– Rinktinės lygyje niekada nebus daug laiko pasirengimui. Mūsų žinutė žaidėjams paprasta – nebijoti rizikuoti ir klysti. Jie pajautė palaikymą, pasitikėjimą, dingo klaidos baimė. Kai žaidėjai yra laisvi, atsirado drąsa.
Turime susitarimą, jei yra bent kokia galimybė kurti grėsmę varžovų vartams, nebijotų iniciatyvos ir klaidos. Tai galbūt ir viena priežasčių.
Mane labiausiai džiugina tai, kad žaidėjai nori čia būti. Tai joks ne piknikas, čia rimta disciplina, bet tai yra ženklas, jog einame geru keliu. Žaidėjai atsiskleidžia, nes jaučia pasitikėjimą.
Geri žmogiški santykiai su rinktinės nariais – mūsų bendravimo pagrindas.
2024-ųjų pirmenybės vyks Vokietijoje. Iš kiekvienos grupės tiesiai į čempionatą pateks po dvi pirmas vietas užėmusias komandas, taip pat šeimininkė Vokietija, o likusios trys paaiškės po atkrintamųjų, kuriose komandos galės dalyvauti UEFA tautų lygos keliu.
Į atkritamąsias pateks po keturias geriausias A, B ir C divizionų komandas, kurios į čempionatą nepateks atrankos keliu. Jos susidurs savo diviziono akrintamosiose, iš kur į čempionatą iškops po vieną komandą.
Jei į čempionatą kažkuri iš keturių geriausių diviziono komandų pateks tiesiogiai, vieta atkrintamosiose atiteks žemiau bendrame diviziono reitinge esančiai komandai.
Lietuvos rinktinės tvarkaraštis ir rezultatai Europos čempionato atrankos varžybose:
Kovo 24 diena (penktadienis), 21.45 val. Serbija – Lietuva 2:0
Birželio 17 diena (šeštadienis), 16.00 val. Lietuva – Bulgarija 1:1
Birželio 20 diena (antradienis), 21.45 val. Vengrija – Lietuva 2:0
Rugsėjo 7 diena (ketvirtadienis), 21.45 val. Lietuva – Juodkalnija 2:2
Rugsėjo 10 diena (sekmadienis), 21.45 val. Lietuva – Serbija 1:3
Spalio 14 diena (šeštadienis), 19.00 val. Bulgarija – Lietuva 0:2
Spalio 17 diena (antradienis), 21.45 val. Lietuva – Vengrija 2:2
Lapkričio 16 diena (ketvirtadienis), 21.45 val. Juodkalnija – Lietuva;