Darvydo Šerno, Roberto Šuškevič ir Tomo Staniūno įkurta futbolo akademija šiais metais tapo pirmąja Vilniaus mieste veiklą vykdančia futbolininkų ugdymo įstaiga, turinčia tarptautinius UEFA standartus atitinkantį stadioną, jos treniruotėse pluša daugiau nei tūkstantis jaunųjų futbolininkų ir futbolininkių, darbuojasi keturios dešimtys licencijuotų futbolo specialistų, o VFA komandos vis ryškiau žiba Lietuvos vaikų ir jaunimo futbolo čempionatuose.

VFA vadovo D. Šerno teigimu, nuo pirmos akademijos veiklos dienos buvo siekiama turėti nuosavą stadioną ir treniruočių bazę. „Galima sakyti, kad tai buvo mūsų visų svajonė. Privatus stadionas yra tikri akademijos namai, kuriuose kiekvienas akademijos narys – darbuotojas, treneris ar žaidėjas turi savo vietą. Kelias nuo minties apie naują stadioną iki jos įgyvendinimo buvo ilgas ir sunkus, tačiau mums pavyko įveikti visas kliūtis ir dabar šis stadionas įprasmina pamatinę akademijos idėją, suteikia tvirtą ir stabilų pagrindą tolesniam augimui ir plėtrai“, – pastebėjo D. Šernas.

Su nekilnojamojo turto plėtros kompanijos „Hanner“ pagalba per pirmą šių metų pusmetį iš esmės atnaujintas ir akademijos auklėtinių bei Vilniaus futbolo bendruomenės reikmėms pritaikytas „VFA-Hanner“ futbolo stadionas duris atvėrė rugsėjo 10 dieną. Bukčių gatvėje esančiame stadione įrengta tarptautinius standartus atitinkanti futbolo aikštė su dirbtine danga ir moderniu apšvietimu, taip pat renovuota pagrindinė tribūna, sutvarkytos sėdimos vietos ir įrengtas stogas. Moduliniame pastate įrengti futbolininkų persirengimo kambariai ir dušai, sporto salė ir administracinės VFA patalpos, o žiūrovų ir stadiono lankytojų poreikiams skirtas specialus modulinis kavinės pastatas.

VFA auklėtinių, trenerių ir Lietuvos futbolo legendų rungtynėmis paženklinta stadiono atidarymo šventė suteikė stiprų impulsą akademijos plėtrai. VFA Vystymo direktoriaus Roberto Šuškevič teigimu, per kelis paskutinius mėnesius treniruotes akademijoje lankančių vaikų skaičius išaugo nuo 800 iki 1050-ies, o treniruočių procese dalyvauja 40 trenerių ir specialistų. „Naujas stadionas Lazdynuose tapo tikru traukos centru, be to, mūsų akademijos auklėtiniai treniruojasi ir Kalnėnuose, taip pat Baltupių, Šnipiškių ir Žirmūnų mikrorajonuose, nuo 2023 metų nuomos pagrindais naudojasi „Fanų“ stadionu, atletinio rengimo ir gimnastikos salėmis, o šaltuoju metų laiku treniruotes rengiame ir Pilaitės bei „Sportimos“ maniežuose. Svarbiu akademijos plėtros akcentu šiais metais tapo Armino Narbekovo futbolo akademijos prisijungimas. Į mūsų gretas įsiliejo ne tik būrys perspektyvių jaunųjų futbolininkų, bet ir pats Arminas tapo VFA nariu, akademijos ambasadoriumi. Neabejojame, kad jo patirtis, įgūdžiai ir ryšiai futbolo pasaulyje prisidės prie tolesnio akademijos kokybinio augimo“, – konstatavo R. Šuškevič.

Infrastruktūros plėtra ir treniruotes lankančių vaikų skaičiaus didėjimas sudaro tinkamas sąlygas VFA komandų dalyvavimui Lietuvos vaikų ir jaunimo futbolo čempionatuose. 2024-2025 m. futbolo sezonas buvo paženklintas jaunųjų VFA futbolininkų startais „Samsung Galaxy Watch Lietuvos vaikų lygos“ U8-U12 Pro ir Apskričių lygmens varžybose, VFA komandos taip pat žaidžia visuose Elitinės Jaunių Lygos divizionuose bei LVJUFA Pirmos lygos varžybose.

„Kalbant apie Lietuvoje rengiamas jaunių didžiojo futbolo varžybas, VFA savo atstovų neturi tik Pirmos lygos U-16 divizione, visur kitur akademijos komandos ne tik dalyvauja, bet ir demonstruoja gan neblogus rezultatus. Po pirmos sezono dalies EJL U18 divizione VFA komanda užima 4 vietą, EJL U16 divizione žengia 6-oje pozicijoje, o VFA U15 komanda užtikrintai pirmauja savo divzione. Šiek tiek sunkiau sekasi U14 ekipai, kuri vasarą triumfavo Lietuvos jaunučių Pirmos lygos U-13 divizione, o šį sezoną pradėjo aukščiausiame U14 divizione ir šiuo metu užima 9 vietą.

Tuo metu visuose žemesnių lygų divizionuose VFA komandos kaunasi dėl medalių. Vis dėlto, aš noriu priminti, kad komandinės pergalės ir titulai nėra mūsų siekiamybė, – pastebėjo VFA techninis direktorius T. Staniūnas. – Visų pirma, akademijoje mes siekiame ugdyti aukščiausio lygio futbolininkus, kurie turėtų būtinas savybes, leisiančias jiems ateityje praverti duris į profesionalų futbolą. O tai priklauso ir nuo trenerių kvalifikacijos. Norime, kad akademijoje dirbtų geriausi savo srities specialistai, motyvuoti, žingeidūs, norintys tobulėti.

Šiais metais į akademijos trenerių licencijavimo kursus investavome apie 18 tūkstančių eurų, turime specialistus su visomis UEFA A, B ir C kategorijų trenerio licencijomis, o akademijos Vystymo direktorius R. Šuškevič rudenį pradėjo mokslus UEFA PRO trenerių licencijos kursuose. Taip pat formuojame profesionalius trenerių štabus, kiekvienoje EJL komandoje darbuojasi ne tik vyriausias treneris ir asistentas, bet ir atletinio rengimo specialistas, kineziterapeutas, vartininkų treneris. Tai neabejotinai prisideda prie spartesnio futbolininkų tobulėjimo, leidžia jiems atskleisti geriausias savo savybes, pademonstruoti sugebėjimus ir talentą, atkreipti Lietuvos rinktinių trenerių dėmesį ir konkuruoti tarptautinėje arenoje“.

Nuoseklus ir kryptingas VFA vadovų ir trenerių darbas jau neša pirmuosius vaisius. Šiais metais Lietuvos jaunimo U17 rinktinėje žaidė VFA auklėtiniai Simas Grabauskas, Norbert Diugevič ir Aleksandr Tkačuk, kvietimų į Lietuvos U16 rinktinę sulaukė Lukas Klasauskas ir Ignas Ivaška, nacionalinių ir regioninių rinktinių trenerių radaruose yra ir jaunesni akademijos futbolininkai. Be to, S. Grabauskas ir N. Diugevič dalyvavo Italijos „Serie A“ čempionate žaidžiančios FC „Venezia“ ekipos peržiūroje.

Pripažinimo sulaukė ir pati „Vilnius Football Academy“ organizacija. LFF rengiamuose futbolo ugdymo įstaigų sertifikavimo projekte, 2023-2024 m. sezono sertifikavimo etape VFA buvo įvertinta 3 žvaigždutėmis ir pateko tarp šešių geriausių Lietuvos futbolo akademijų. Vilniaus regiono futbolo sąjunga „Vilnius Football Academy“ išrinko geriausia 2024 m. Vilniaus regiono organizacija, o Lietuvos sporto žurnalistų federacija akademijos vadovams įteikė apdovanojimą už geriausią metų sporto iniciatyvą – „VFA-Hanner“ stadioną.

O kokie bus 2025-ieji akademijai ir jos bendruomenei?

„Faktas, kad kiti metai nebus lengvesni. Spartus kiekybinis augimas – ne tik dovana, bet ir papildomi iššūkiai, tad kitais metais dar sunkiau dirbsime siekdami gerinti treniruočių proceso kokybę ir valdymą. 2025-2026 m. sezone norime visuose Lietuvos vaikų ir jaunių čempionatuose turėti savo komandas, taip pat kitais metais mūsų U15 komanda debiutuos Baltijos jaunių lygos varžybose. Be to, kitais metais turėsime ir pagrindinę akademijos komandą, kurioje geriausi akademijos auklėtiniai galės išbandyti jėgas suaugusiųjų futbole Antroje Lietuvos futbolo lygoje. Taip pat tęsime anksčiau pradėtus darbus – toliau diegsime periodizacijos modelį, tobulinsime VFA žaidimo modelio akcentus, dar daugiau lėšų skirsime trenerių kvalifikacijos kėlimui“, – vardijo VFA techninis direktorius T. Staniūnas.

„Kalbant apie kitų metų norus ir tikslus, manau, kad reikia ir mums patiems nepamiršti mėgautis procesu, neužsisukti kasdienių darbų rutinoje. Futbolas yra žaidimas, kuris turi teikti malonumą. Ir ne tik vaikams, bet ir treneriams, vadovams, darbuotojams. Mes per penkerius metus padarėme daug puikių dalykų, faktiškai nuo nulio sukūrėme šiuolaikinius vakarietiškus vadybos standartus atinkančią futbolo akademiją. Akivaizdu, kad ateityje mūsų laukia dar daug iššūkių, bet norėdami eiti į priekį turime mokėti džiaugtis savo ligšioliniais pasiekimais“, – pastebėjo akademijos Vystymo direktorius R. Šuškevič.

„Šie metai buvo sunkūs, kupini iššūkių, bet taip pat ir labai sėkmingi. Praėjusių metų pabaigoje mes išsikėlėme sau rimtus tikslus – ir visus juos pasiekėme. Per metus labai stipriai paaugome visomis prasmėmis, patobulėjome ne tik kaip organizacija, bet ir kiekvienas atskirai įgavome daugiau patirties, žinių ir gebėjimų. Tačiau negalime sau leisti užmigti ant laurų. Turime ir toliau kryptingai darbuotis, visi drauge tobulėti, kad galėtume kuo efektyviau padėti vaikams siekti savo svajonių. Man asmeniškai taip pat labai svarbu, kad ir mūsų bendruomenės nariai būtų aktyvūs, ne tik palaikytų savo vaikus rungtynėse, bet ir dalyvautų įvairiose šventinėse iniciatyvose, šeimų turnyruose, specialiose treniruotėse ir renginiuose. Naujas stadionas ir treniruočių erdvės yra akademijos struktūros pagrindas, tačiau tik žmonės, jų tikėjimas, palaikymas ir dalyvavimas suteikia šiai struktūrai gyvybę“, – konstatavo VFA vadovas D. Šernas.