Sostinės klube daugiau nei metus su vartininkais dirba – perspektyvus specialistas vartininkų treneris Mantas Tamulionis.
Jis džiaugiasi, jog dėl klube ne tik vyksta puiki konkurencija dėl 1 numerio pozicijos, bet ir auginama pamaina specializuotoje vartininkų akademijoje.
Vartininku svajojo būti nuo mažens
M. Tamulionis sako, kad jo idealas nuo mažens buvo vartininkas: „Vienų vaikų idealas buvo Ronaldo, o mano idealas buvo kiek kitoks. Nuo pat tada, kai save atsimenu žiūrintį futbolo rungtynes, mane labiausiai žavėjo vartininkų darbas. „Manchester United“ vartininkas Peteris Schmeichelis buvo tas futbolininkas, dėl kurio nutariau eiti vartininko keliu. Mane tai įkvėpė.“
Per savo žaidėjo karjerą 31 metų M. Tamulionis atstovavo įvairiems sostinės futbolo klubams. Dar žaisdamas jis jau pradėjo ruoštis kitai karjerai – vartininkų trenerio.
„Visada domėjausi ir futbolininkų ugdymu, todėl baigęs karjerą net nedvejodamas pradėjau dirbti su vartininkais, Rygoje baigiau trenerių kursus. Pradėjau treniruoti 10–17 metų vartininkus, vėliau dirbau su jaunimo (U-21) vaikinų rinktine, moterų, merginų rinktinėmis“, – pasakojo specialistas.
Pernai jį pakvietė „Panevėžio“ klubas, tačiau šioje M. Tamulionis neužsibuvo, nes atėjo viliojantis pasiūlymas iš gimtojo miesto. „Kvietimas į „Žalgirį“ buvo labai džiugi žinia. šiandien galiu dirbti su aukščiausio lygio sportininkais ir kartu prisidėti prie jaunųjų vartininkų rengimo ir ugdymo“, – tikino treneris.
Profesionalumo pavyzdys
„Žalgirio“ pagrindinės komandos vartininkų gretose – trys vartų sargai. 31 metų čekas Martinas Berkovecas ir iš Šilalės kilęs 24 metų Edvinas Gertmonas konkuruoja ir vienas kitą keičia pagrindinio vartininko vaidmenyje, o su jais taip pat dirba ir 19 metų Gaudentas Ralys. „Turime fantastišką vartininkų grupę. Bet kuris vartininkų treneris tokią turėdamas būtų laimingas“, – auklėtiniais džiaugėsi M. Tamulionis.
Pastaraisiais metais „Žalgirio“ vartų sargo pozicija dažniausiai tenka M. Berkovecui. Pasak jo trenerio, šis futbolininkas demonstruoja profesionalumo pavyzdį.
„Visada valandą prieš treniruotę jį pamatysi treniruočių salėje. Visada jis nori padaryti daugiau, geriau. Kaip treneris net turiu balansuoti ties užduotimis, kad vartininkas nepersistengtų. Rungtynių dieną jis turi būti aukščiausioje formoje, nebūti pervargęs ar perkrautas informacija“, – atskleidė vartininkų specialistas.
Stiprios vartininkų tradicijos
Lietuvos futbole vartininko pozicija dažniausiai yra viena stipriausių, mūsų šalies futbolą nuolat garsino vartų sargai. M. Tamulionio nuomone, nemažai lemia tradicijos, geri pavyzdžiai.
„Daugelis trenerių Lietuvoje turi bent minimalias žinias apie vartininkų rengimą, todėl ir jų rengimas yra pakankamai geras“, – konstatavo specialistas.
Jis tikisi, kad ateitis šioje srityje taip pat šviesi, nes šalyje atsiranda vis daugiau specializuotų vartininkų akademijų.
„Kai 2015-ais metais pradėjome dirbti su „Žalgiriečio“ akademija, buvome pirmieji sukūrę tik vartininkų rengimo grupę. Tokias tendencijas matome ir kituose klubuose. Jei tai taps sistemiška veikla, ateityje vartininkų rengimo sistema gerės ir galime turėti dar daugiau aukštos klasės vartininkų“, – vylėsi M. Tamulionis.
Vartininkas – ne tik vartų sargas
M. Tamulionis svarsto, kad daugelis vartininko poziciją įsivaizduoja neteisingai. Anot jo, vartininkas yra ne tik vartų sargas – jis atsakingas ir už vadovavimą visai komandos gynybai.
„Daug kas galvoja, kad vartininko pozicija yra pati nuobodžiausia ir turbūt mažiausiai vertinama. Vis dėlto šiandieniniame futbole vartininkų reikšmė labai didelė. Žiūrint į didžiausius pasaulio klubus vartininkų svarba ir kaina jau vis mažiau nusileidžia saugams ar gynėjams. Be to, pati pozicija stipriai pasikeitė – vartininkas šiandien turi ne tik gerai žaisti ties vartų linija, bet ir gerai numatyti žaidimą, gerai žaisti kojomis ir prisitaikyti prie nuolat besikeičiančių situacijų“, – dėstė M. Tamulionis.
Vartininkų treneris atkreipia dėmesį, kad geras vartininkas yra ne tik tas, kurio greita reakcija ir geri fiziniai duomenys, bet ir yra šaltų nervų, susitvarko su jauduliu: „Likus dienai iki rungtynių vartininko techninis ir fizinis pasirengimas baigiasi ir prasideda psichologiniai dalykai – tada jau daug kas priklauso nuo to, kaip vartininkas gali psichologiškai pasiruošti rungtynėms, susikaupti ir visiškai atsiriboti nuo neigiamų minčių ir susikoncentruoti į rungtynes.“
Pradžia – kartu su visais
M. Tamulionis – ne tik muštruoja „Žalgirio“ vartininkus, bet ir prisideda ugdant jaunuosius vartininkų akademijos talentus. Pasak vartininkų trenerio, vaikai, svajojantys apie vartininko poziciją, turėtų pradėti nuo įprastų futbolo treniruočių. Specializacija į pozicijas prasideda vėliau, maždaug nuo 11–12 metų.
„Treniruojantis iki 10 metų visiems reikalingi vienodi įgūdžiai. Vėliau po truputį pradedame skirstyti pagal sugebėjimus – kai pastebime pozicijai tinkamus fizinius duomenis ar kad vaikui labiau sekasi žaisti būtent šioje pozicijoje. Jaunesni vartininkai 12-15 metų vartininkai daugiau treniruojasi su komanda, o vyresniems vartininkams individualaus darbo daugėja“, – aiškino M. Tamulionis.
Orientuojasi į kokybę
„Žalgirio“ globojama vartininkų akademija jau gali pasigirti ne vienu žaidėju, kuris papildė pagrindinę komandą. Naujausias pavyzdys – G. Ralys, kuris pratybose dabar bando atmušti geriausių A lygos žaidėjų smūgius, o varžybose atstovauja B komandai Pirmoje lygoje.
„Pirmą kartą į futbolo treniruotes atėjau 5-6 metų. Rinkausi tarp krepšinio ir futbolo, bet futbolas traukė labiau. Iš pradžių, kol mažas, buvau panašus žaidėjas kaip ir visi. Iki 13 metų žaisdavau gynyboje, – pasakojo G. Ralys – Vėliau ūgtelėjau, pabandžiau pažaisti vartininko pozicijoje, patiko. Tai neįprasta pozicija. Matai visą aikštę, veiksmą. Vartininko žaidimas traukė, nes tu išskirtinis, toks vienas aikštėje.“
Jis džiaugėsi, jog jauniesiems akademijos auklėtiniams sudarytos vis geresnės sąlygos: „Akademija vis sparčiau tobulėja. Visos technologijos ir sąlygos suteikiamos. Čia geros sąlygos pretenduoti į pirmą komandą.“
Vartininkų akademijos grupėse įprastai dirba iki 25 vartininkų. Anot M. Tamulionio, didesnio skaičiaus akademijoje nesiekiama, nes orientuojamasi ne į kiekybę, o į treniruočių kokybę. Vis dėlto durys į akademiją atviros – pabandyti tapti jos nariu gali kiekvienas, skirtingo amžiaus jaunasis žaidėjas.
„Labai norėčiau pakviesti jaunimą į futbolo treniruotes ir išmėginti savo jėgas. Galite prisijungti bet kada. Pradžioje siūlome 1-2 savaites pabandyti, pasižiūrėti, ar patinka, įsivertinti savo galimybes“, – kvietė M. Tamulionis.