Baidarininkai Mindaugas Maldonis, Simonas Maldonis ir Artūras Seja nustebo, kai atvertę minėtą kalendorių išvydo save, nors dėl jų atvaizdo panaudojimo „Emsi“ į juos nesikreipė.
„Gal viskas ir būtų gerai, jeigu olimpiečiai būtų žinoję, kad atsidurs šiame kalendoriuje ir jų atvaizdai bus panaudoti.
Kai kurie gavo skambučius, pavyzdžiui Viktorija Senkutė kalbėjo telefonu, bet atsisakė. Buvo siūloma už dyką atiduoti nuotraukas, tai buvo traktuojama kaip reklama sportininkui. Sudarytas įspūdis, kad tiražas bus didelis ir reklama bus didelė“, – teigė M. Maldonis.
Jis išdėstė visą įvykių chronologiją – rugsėjį „Emsi“ atstovai kreipėsi į Lietuvos tautinį olimpinį komitetą (LTOK), kuris perdavė sportininkų kontaktus dėl tolimesnio bendravimo. Bet kaip ir minėjo olimpietis, susisiekta nebuvo.
Išvydęs save ir kolegas, jis dėl neteisėto atvaizdo panaudojimo iš karto kreipėsi į „Emsi“, tačiau sulaukė paprasto siūlymo.
„Parašiau „Emsi“, tą pačią dieną gavau atsakymą, atsiprašymą, bet manau, kad nenuoširdų. Nepasiūlė jokio sprendimo būdo, išskyrus vieną – jeigu manote, kad esame kalti, bauskite. Manau, kad viešumas yra pirma vieta“, – prisiminė M. Maldonis.
Kalendoriuje – krūva ryškiausių sportininkų, pradedant krepšininkais, baigiant lengvaatlečiais, imtynininkais ir kitais, tad su visais M. Maldoniui dar nepavyko susisiekti ir pasikalbėti, bet jau dabar jis skaičiuoja bent 17 atletų, kurių atvaizdas panaudotas neteisėtai.
„Kyla klausimas ar olimpiečiai tikrai yra mylimi, svarbūs ir išskirtiniai, jeigu nesiteikiame susisiekti, informuoti ir pažeidžiama jų teisė į atvaizdą“, – kalendoriaus užrašą pirmame puslapyje šalia degalinės logotipo ironizavo jis.
„Pirmiausia yra teisinis pažeidimas – fizinio asmens atvaizdas gali būti naudojamas tik gaunant sutikimą, „Emsi“ to netaikė, – tęsė jis. – Mano žiniomis šie kalendoriai dalinti nemokamai. Nežinau, ar reikėjo piltis degalų ar kažką pirkti, kad jį gautum, nes „Emsi“ degalinėse nesilankau. Komercinis naudojimas teismų praktikoje apima ir nemokamai platinimus dalykus. Tai rinkodaros priemonė, matome degalinės ženklą kalendoriaus priekyje. Kalendoriuje net matome Lietuvos himno žodžius.
Tai nepagarba sportininkams. Jie nežinodami gali padaryti didesnę žalą sportininkams nei tik atvaizdo panaudojimas. Ne vienas jų turi sutartis su rėmėjais. Dažniausiai rėmėjai nenori turėti konkurentų ir nori, kad tu reklamuotum tik vieną įmonę. Yra šansas, kad „Emsi“ pažeidė tokius susitarimus, kuriuos sportininkai turi su rėmėjais.“
Viešumas – pirmasis olimpiečių žingsnis, kuriuo tikisi atkreipti dėmesį į šią problemą, sulaukti viešo „Emsi“ atsiprašymo. Apie galimas finansines kompensacijas jie garsiai kalbėti dar nenori, bet tikina, kad su sportininkais šį dalyką jau aptarė.
„Daugumos sutarimu visi iš „Emsi“ gauti pinigai būtų paaukoti kiekvieno žmogaus nuožiūra. Nes pinigų pasiėmimas būtų pritarimas buvimui kalendoriuje. Norėtume, kad „Emsi“ klaida pasitarnautų visuomenei ir pasauliui“, – pabrėžė M. Maldonis.
LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė patvirtino, kad degalinių tinklo atstovai po olimpinių žaidynių kreipėsi į juos dėl nuotraukų pirkimo.
„Į mus kreipėsi įmonė, domėjosi labai daug nuotraukų, vėliau sužinojusi, kad jos yra komercinės, nusipirko dvi nuotraukas, bet kalendoriuje atsirado trys“, – šyptelėjo ji.
Nors taip pat buvo apvogti, LTOK nežada kilti į kovą su degalinių tinklu. Tą diktuoja ir trylikos metų senumo istorija, vis dar įstrigusi D. Gudzinevičiūtei į galvą. Tada degalinėse žmones pasitikdavo milžiniškas Virgilijaus Aleknos plakatas, nors niekas tam nedavė sutikimo.
„Tada jie padarė daug didesnį pažeidimą, bet mums atsakė tokio mandagumo laišku, kad kito tokio niekada nesu skaičiusi. Chamišką labai. Suprantu, kad nelabai derėtų su jais prasidėti. Skeptiškai vertinu teismų galimybes. Geriau yra kalbėti apie tai, nes iki šiol intelektinė nuosavybė pas mus yra nevertinama“, – pripažino ji.
Pasak prezidentės, tada ir pats V. Alekna nerodė didelio noro kilti į teisinę kovą, todėl nuspręsta to ir nedaryti. Ji ketina imtis iniciatyvos, kad tokie atvejai nepasikartotų ir būtų vertinami kaip administraciniai nusižengimai.
Patys sportininkai pripažįsta, kad jų karjeroje toks atvejis – pirmas.
„Pirmas. Arba nematėme ir nežinojome“, – pusiau juokais, pusiau rimtai pastebėjo Mindaugo brolis Simonas.
Delfi susisiekė su „Emsi“ įmone dėl šios situacijos. Sulaukus atsakymo, tekstas bus papildytas.
„Emsi“ įsivelia jau ne į pirmą skandalingą istoriją. Anksčiau degalinė pagarsėjo vulgariomis žinutėmis ir tuo, kad jau prasidėjus didelio masto Rusijos invazijai į Ukrainą, prekiavo šokoladiniais kiaušiniais su rusų kario atvaizdu.