Lietuvos MMA federacija taip pagerbs ne tik du legendinius kovotojus – Egidijų Gikarą bei Valentiną Golubovskį, bet ir verslininką Antaną Bosą bei Ričardą Baiką, suorganizavusį vieną pirmųjų MMA turnyrų Lietuvoje.
Keturi vyrai į šlovės muziejų bus įtraukti „Fight Night 7“ turnyro metu, kuriame žiūrovus kovomis džiugins Laurynas Urbonavičius, Mindaugas Mizgaitis, Herkus Lukošiūnas ir kiti.
Visiems dabartiniams turnyrams ir kovotojams pradžią davė dar 1996 metais surengtas pirmasis oficialus MMA turnyras Lietuvoje „Knights of the Ring“, kuriame įspūdingu stiliumi triumfavo E. Gikaras.
„Man tai – naujiena iš giedro dangaus. Galiu tik pasidžiaugti. Net ne už savo nuopelnus, o dėl to, jog išlaikoma pagarba sportui ir istorijai. Tai labai malonu ir sveikintina. Žmonės, sugalvoję tokį įvertinimą, yra tikri šaunuoliai.
Turnyras nepadaromas vien tam, kad kovotų. Nustebau ir buvo keista, kad kažkas dar prisimena tuos laikus, juk viskas vyko seniai“, – sužinojęs apie pagerbimą sakė E. Gikaras.
Vėliau jis diržą perdavė legendiniam MMA kovotojui Valentinui Golubovskiui, laimėjusiam antrą „Knights of the Ring“ turnyrą.
„Tikrai labai malonu, kad nuopelnai nėra pamirštami“, – sutiko ir jis, kartu prisiminęs kuriozinę situaciją.
Diržas tuo metu buvo pereinamasis. E. Gikaras, perduodamas jį V. Golubovskiui, išsiderėjo ir gavo masyvų auksinį žiedą. Tuo tarpu V. Golubovskis nebuvo linkęs atsisveikinti su trofėjumi ir jį turi iki šiol.
R. Baika buvo atvažiavęs pas Valentiną ir norėjo pasiimti diržą, tačiau vyrai kompromiso tada taip ir nerado.
„Nežinau, ar dar jį pažinsiu po tiek metų, – nusijuokė sūnų Eriką „Fight Night 7“ turnyrui ruošiantis V. Golubovskis, paklaustas apie laukiantį susitikimą su senu pažįstamu. – Tegu tada bent auksinį žiedą duoda“.
V. Golubovskį į šlovės muziejų inauguruos jo treneris, padėjęs pasiekti sportinių aukštumų – Aleksandras Valdaicevas.
Tuo tarpu diržo taip ir neatgavęs R. Baika dabar turnyrų nebeorganizuoja, o ir pačiu MMA užsiima tiek, kad neaugtų pilvas. Vis tik prisiminęs norą organizuoti turnyrą jis pripažįsta, kad būdamas paaugliu buvo pakerėtas sporto magija.
„Tai nebuvo visiška naujiena, viskas prasidėjo JAV, Rusijoje, norėjome tą padaryti ir Lietuvoje. Į kovinius menus atėjau dėl filosofijos – kai man buvo šešiolika metų, atrodė magija, kaip vienas japonas įveikia dešimt amerikiečių. Buvo mistika“, – prisiminė jis.
Tada, R. Baikos teigimu, sunkiausia buvo rasti finansų ir rėmėjų turnyrui. Vis tik, jo nugalėtojui atiteko tuo metu įspūdinga tūkstančio dolerių suma. Vienas to kaltininkų – pagrindiniu turnyro rėmėju tapęs verslininkas, politikas Antanas Bosas.
„Jis mokėjo įtikinti, kad tai perspektyvu. Jeigu tos pradžios nebūtų buvę, kažin ar MMA dabar būtų pasiekusios tokį lygį Lietuvoje“, – įsitikinęs A. Bosas.
Sprendimą palengvino ir tai, kad pats verslininkas visą gyvenimą buvo neabejingas kovos menams, padėjusiems išgyventi.
„Aš augau internate, nuo 70-ųjų metų pačiam teko kumščiuotis gatvėje, dar kažkur. Tada būdavo iš reikalo, kad išgyvenčiau. Taip ir liko tai įdomu. R. Baika atsirado laiku, prie gerų sąlygų, sūnus dar lankė kikboksą, tokių niuansų ir sutapimų buvo. Nebuvau abejingas tada vadintoms gatvės muštynėms, dabar jau vadinasi MMA“, – šypsojosi jis.
Spalio 6-ąją A. Bosas kalendoriuje jau apsibraukė – pasiims sūnų ir vyks į Vilniaus „Ryto“ areną stebėti, kaip per tuos dvidešimt metų ūgtelėjo MMA lygis Lietuvoje.
„Aš jau maniau, kad esu pamirštas šiame sporte. Labai malonu, kai žmonės pamena gerus darbus“, – džiaugėsi jis.