Šalies vadovas lapkričio 18 d. susitiko su A. L. Reed ir aptarė jos sportinę karjerą ir laimėjimus atstovaujant Lietuvos valstybei, ryšius su Lietuva, pasiryžimą toliau garsinti Lietuvos vardą.
„Allison Reed ir Sauliaus Ambrulevičiaus pora per septynerius metus dailiajame čiuožime pasiekė aukštų rezultatų, kurių žymiausias – šiemet Europos dailiojo čiuožimo čempionate laimėtas bronzos medalis. Atstovaudama Lietuvos valstybei A. Reed garsina Lietuvos vardą pasaulyje, prisideda prie mūsų šalies autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo“, – sakė Prezidentas.
Apie jai suteiktą pilietybę sužinojo treniruotės metu
Allison Reed teigia, jog sužinojusi prezidento Gitano Nausėdos sprendimą suteikti jai Lietuvos pilietybę išimties tvarka ji apsiverkė iš laimės. Pasak jos, šalies vadovas dekretą pasirašė treniruotės metu, tad apie sprendimą ji sužinojo tik nulipusi nuo ledo.
„Aš labai laiminga. Tai didžiulė garbė ir didžiuojuosi tapdama Lietuvos piliete. Noriu padėkoti prezidentui Nausėdai už suteiktą garbę“, – Eltai teigė A. Reed.
„Mes buvome ant ledo ir po treniruotės pamatėme visus praleistus skambučius ir žinutes. Aš neturėjau žodžių ir tada apsiverkiau. Bet tai buvo laimės ašaros“, – akcentavo ji.
Išimties tvarka suteikti A. L. Reed Lietuvos Respublikos pilietybę už ypatingus nuopelnus Lietuvos valstybei – veiklą, kuria asmuo ypač reikšmingai prisideda prie Lietuvos valstybingumo stiprinimo, Lietuvos galios ir autoriteto tarptautinėje bendruomenėje didinimo, – rekomendavo Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Lietuvos čiuožimo federacija, Lietuvos Respublikos ambasada Kanadoje, Kanados lietuvių bendruomenės pirmininkė.
Rekomendacijose taip pat pabrėžtas A. L. Reed dalyvavimas Kanados lietuvių bendruomenės veikloje, ryšys su Lietuva, pažanga mokantis lietuvių kalbos.
LTOK vadovė džiaugėsi sprendimu
Sprendimu džiaugiasi Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
„Labai noriu pasidžiaugti jo ekscelencijos, Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos sprendimu suteikti Lietuvos pilietybę Allison Reed.
Jau nuo 2017 metų poroje ji kartu su Sauliumi Ambrulevičiumi savo atsidavimu ir nuoširdžiu darbu garsina Lietuvos vardą ryškiausiose scenose, ir judviejų pasiekimai tik parodo, kad yra geriausi iš geriausių.
Bronzos medaliai, šiais metais suspindę ant jų kaklo Kaune vykusiame Europos čempionate, tikiu, kad yra tik visa ko pradžia. Net neabejoju, kad Allison kartu su Sauliumi pagaliau išpildys savo svajonę kartu čiuožti ant olimpinio ledo – dabar jiems iškovojus olimpinį kelialapį atsivertų galimybė dalyvauti Milano-Kortinos žiemos olimpinėse žaidynėse 2026-ais metais.
Labai norėtųsi pasidžiaugti dėl Sauliaus – tai didelis laimėjimas ir jam, nes partnerės gauta Lietuvos pilietybė atveria kelią jiems kartu siekti olimpinės svajonės. Laimėjimas ir visam Lietuvos sportui. Dailusis čiuožimas – žiūrimiausia žiemos olimpinių žaidynių sporto šaka ir dabar turime realius šansus svarbiausioje arenoje turėti net dvi Lietuvos šokių ant ledo poras“, – po čiuožėjų apsilankymo sakė olimpinė čempionė, LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
Geriausia Lietuvos šokių ant ledo pora A. Reed ir S. Ambrulevičius lankėsi Lietuvos tautinio olimpinio komiteto būstinėje po to, kai čiuožėja susitiko su Pilietybės reikalų komisija spalio pabaigoje. Su dailiojo čiuožimo atstovais tąkart susitiko ir olimpinis vicečempionas, LTOK generalinis sekretorius Mindaugas Griškonis.
30-metė A. Reed jau yra startavusi žiemos olimpinėse žaidynėse 2010 metais, kai atstovavo Sakartvelui, ant ledo šokdama su Otaru Japaridze. S. Ambrulevičius dar savo olimpinio debiuto nebuvo sulaukęs, nors jis kartu su A. Reed buvo iškovojęs kelialapį 2022 metų žiemos olimpinėms žaidynėms, bet į Pekiną neišvyko, nes 2021 metais Pilietybės reikalų komisija ir Prezidentūra dukart tarė „ne“ amerikietės prašymui dėl pilietybės.
Pasaulio dailiojo čiuožimo čempionatas, kuriame bus kovojama dėl olimpinių kelialapių, vyks 2025 metų kovo 24-30 dienomis Bostone. Milano-Kortinos žiemos olimpinės žaidynės vyks 2026 m. vasarį.
Trečias kartas nemelavo
A. Reed trečią kartą kreipėsi dėl Lietuvos pilietybės suteikimo ir šįkart tiek ji, tiek jos šokių partneris S. Ambrulevičius liko išgirsti bei suprasti.
Dar birželio pabaigoje Pilietybės reikalų komisija ėmėsi svarstyti, ar reikėtų A. Reed išimties tvarka suteikti Lietuvos pilietybę. Tiesa, tuomet nuspręsta klausimą atidėti ir surinkti papildomos informacijos.
Apsvarsčiusi klausimą, Pilietybės reikalų komisija teikė savo rekomendaciją šalies vadovui, kuris ir turi priimti galutinį sprendimą dėl pilietybės suteikimo JAV gimusiai sportininkei.
ELTA primena, kad A. Reed jau du kartus yra prašiusi prezidento Gitano Nausėdos išimties tvarka suteikti jai Lietuvos pilietybę. Pastarąjį kartą lietuviško paso neturėjimas užkirto kelią A. Reed ir jos partneriui Sauliui Ambrulevičiui dalyvauti 2022 m. Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse.
Prezidentas G. Nausėda po šiais metais poros iškovotų laimėjimų pozityviai vertino galimybes A. Reed suteikti Lietuvos pilietybę. Anksčiau kelis kartus čiuožėjos prašymą gauti Lietuvos pilietybę atmetęs šalies vadovas tikina dabar, dėl poros demonstruojamų pasiekimų, į šį klausimą žiūrintis kitaip.
Sausio viduryje Kaune vykusiame Europos dailiojo čiuožimo čempionate A. Reed ir S. Ambrulevičius iškovojo bronzos medalius bei pagerino asmeninius rekordus. Paskutinį kartą šiame čempionate apdovanojimus pelnė Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas, 2006-aisiais iškovoję bronzos medalius.