Kodėl Lietuvos šachmatų čempionė į sostinę važiuoja traukiniu? „Studentams taikoma 50 proc. nuolaida, – nusijuokė D. Daulytė. – Be to, traukiniu važiuoti man itin patogu.“
Kiek neįprastomis sąlygomis vykęs interviu (šalia D. Daulytės „ilsėjosi“ nepažįstamosios šuo, o tarp mudviejų vaikščiojo kiti vagone buvę keleiviai) buvo nuotaikingas. Dundant traukiniui sportininkės paprašiau kalbėti šiek tiek garsiau. „Nenoriu šaukti ant viso vagono“, – juokdamasi atkirto šachmatininkė.
Lietuvos čempione tapo penktą kartą
„Žaisti šachmatais išmokė tėtis, kai man buvo septyneri metai, – pasakojo dabar 24-erių D.Daulytė. – Gana atsitiktinai radau šachmatų lentą namuose ir prašiau, kad išmokytų žaisti. Iškart patiko tas žaidimas, ir netrukus pradėjau lankyti šachmatų būrelį Šiauliuose.“
Metai, praleisti prie šachmatų lentos, davė vaisių: sportininkė penkis kartus tapo Lietuvos čempione. Pastarąjį titulą laimėjo paskutinėmis balandžio dienomis vykusiame čempionate, kur iškovojo septynias pergales, dvi partijas sužaidė lygiosiomis bei surinko aštuonis taškus iš devynių galimų.
„Čempionatas susiklostė gana sėkmingai. Pakėliau reitingą, iškovojau titulą, todėl varžybas vertinu labai teigiamai“, – pasirodymą komentavo šachmatininkė.
Sportininkė prisipažįsta, jog čempionate kova dėl čempionės vardo vyko tik tarp trijų šachmatininkių. Nedalyvaujant Europos čempionei Viktorijai Čmilytei, vos trys žaidėjos (D. Daulytė, Salomėja Zaksaitė ir Vesta Kasputė) turėjo tarptautinį titulą.
„Lietuvoje nėra daug profesionalių šachmatininkų. Galbūt galime išskirti tik keletą: V.Čmilytę, Eduardą Rozentalį ir Šarūną Šulskį, – teigė Lietuvos čempionė. – Tai, ko gero, yra gana normalu, kadangi šachmatai nėra populiarūs Lietuvoje. Profesionalių šachmatininkų nėra labai daug, todėl ir pats lygis nėra itin aukštas. Vaikų rezultatai yra neblogi, tačiau baigiant mokyklą susidomėjimas žaidimu dingsta.“
Įveikė pasaulio čempionę
D. Daulytė – viena iš ne itin gausaus būrio šachmatininkių, galinčių pasigirti, jog įveikė dabartinę pasaulio čempionę ukrainietę Aną Ušeniną. 2008 metų pabaigoje vykusioje šachmatų olimpiadoje Lietuvos rinktinė kovojo prieš Ukrainą, o D. Daulytės oponente buvo būtent A. Ušenina. Baltosiomis figūromis žaidusi lietuvė kiek netikėtai įveikė beveik 300 taškų didesnį reitingą turėjusią ukrainietę.
„Pamenu, kad partijai su A. Ušenina labai ilgai ruošiamės su rinktinės treneriu tarptautiniu meistru Gediminu Rasteniu, – apie vieną svarbiausių pergalių karjeroje pasakojo lietuvė. – Ilgai galvojome, kaip nustebinti varžovę. Atsitiko taip, kad A. Ušenina pirmoji mane nustebino, pasirinkusi gana retą tęsinį Karo Kano gynyboje juodosiomis figūromis. Olimpiadoje Drezdene aš žaidžiau labai gerai, turėjau surinkusi nemažai taškų, tad labai pasitikėjau savo jėgomis, nors varžovės reitingas ir buvo žymiai didesnis nei mano. Taigi, partijos metu nepasimečiau net ir po nematyto ėjimo (šypsosi – SportIN). Sužaidžiau puikią partiją, kurią vėliau buvau paprašyta išanalizuoti ir pateikti savo komentarus po Olimpiados išėjusiai knygai. Į ją buvo sudėtos įsimintiniausios Drezdeno Olimpiados partijos, tarp kurių buvo ir mano pergalė prieš ukrainietę. Labiausiai džiugino tai, kad laimėjau ne atsitiktinumo dėka, o geresniu žaidimu. Tuomet ji dar nebuvo pasaulio čempionė, tačiau ukrainietės iškovojo auksą 2006 metų Turino olimpiadoje, tad šioje komandoje silpnų žaidėjų niekada nebūna.“
Įvertinimų už nuopelnus nelaukia
Šachmatai nėra olimpinė sporto šaka, todėl valstybės paramos gali tikėtis tik išskirtinai daug pasižymėję sportininkai. Ar galima Lietuvoje pragyventi vien žaidžiant šachmatais? „Galima, – mano D. Daulytė. – Tačiau turi būti itin aukšto lygio šachmatininkas. Moterims reikia turėti apie 2400 reitingo taškų, o vyrams – 2600.“
Šiuo metu lietuvės ELO reitingas yra 2330, tačiau ne visi iškovoti taškai yra priskaičiuoti, todėl liepos mėnesį sudarytame reitinge D. Daulytė turės daugiausiai taškų karjeroje.
„Iki 2400 man nedaug trūksta, tikiuosi, jog pavyks pakelti. Iš tiesų, tai padaryti nėra taip lengva, – teigė šachmatininkė. – Be to, norėčiau iškovoti tarptautinio vyrų meistro (IM) titulą.“
Pasiteiravus, ar jaučiasi įvertinta valstybės ir gimtojo Šiaulių miesto, sportininkė atsakė, kad jokių įvertinimų nelaukia ir džiaugiasi tuo, jog keletą kartų pavyko iškovoti Lietuvos čempionės titulą.
Tiek D. Daulytė, tiek V. Čmilytė kilusios iš Šiaulių, tačiau kartu jos niekada nesitreniravo. „Su ja (Viktorija – SportIN) labai retai susitinkame, dažniausiai per šachmatų olimpiadą arba Europos komandines pirmenybes. Tikiuosi, jog ateityje drauge dalyvausime rinktinės stovykloje.“
Galbūt daugybę apdovanojimų iškovojusi V. Čmilytė, bendraudama su kolegomis, yra arogantiška? „Ne ne ne, – nusišypsojo D. Daulytė. – Viktorija labai draugiška.“
Dalyvavimas pasaulio čempionate – misija įmanoma
Artimiausiu metu šachmatininkė planuoja dalyvauti Rygoje (Latvija) vyksiančiose studentų žaidynėse, kuriose atstovaus Mykolo Romerio universitetui. Šiame universitete D. Daulytė studijuoja Europos Sąjungos politiką ir administravimą.
Vis dėlto svarbiausios metų varžybos laukia vasarą. Liepos 22 – rugpjūčio 4 dienomis Belgrade (Serbija) vyks Europos moterų šachmatų čempionatas, kuriame bus dalijami kelialapiai į pasaulio čempionatą. „Europos čempionate reikia patekti tarp 14 pajėgiausių šachmatininkių, – pasakojo D. Daulytė. – Ar save įsivaizduoju dalyvaujančią pasaulio čempionate? Kodėl gi ne (juokėsi – SportIN). Jeigu gerai pavyktų sudalyvauti Europos pirmenybėse, kelialapį iškovočiau, tačiau konkurencija labai didelė.“