Trūkt už vadžių – vėl iš pradžių
Patys save į kampą įspraudę Rusijos sporto veikėjai atsisako kelti baltą vėliavą, nors nuo jų desperatiškai į Londono olimpines žaidynes stumiamos D. Rimšaitės nusisuko net Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) prezidentas Jacques'as Rogge'as.
Rusijos šiuolaikinės penkiakovės federacija (RFSP) savo internetinėje svetainėje penktadienį paskelbė WOA vadovo J. Bouzou laišką, adresuotą LTOK prezidentui Artūrui Poviliūnui. Buvęs penkiakovininkas iš Prancūzijos, dabar vadovaujantis tik simbolinę reikšmę turinčiai olimpiečių asociacijai, ragina lietuvius suteikti į Rusiją pabėgusiai D. Rimšaitei išimtinę teisę startuoti šių metų olimpinėse žaidynėse.
J. Bouzou savo laiške vėl primena jau ne kartą girdėtą argumentą apie mistines D. Rimšaitės ir neįvardijamo Rusijos piliečio tuoktuves bei prideda porciją patoso, turinčio suminkštinti LTOK vadovų širdis.
„Rašau, nes esu įsitikinęs, kad neleisti D. Rimšaitei dalyvauti Londono olimpinėse žaidynėse būtų neteisinga. Žinau, kad ji išmainė jūsų nuostabią šalį į kitą, nemažiau nuostabią, dėl asmeninių priežasčių, norėdama vesti ir sukurti šeimą Rusijoje. Nemanau, kad sprendimas užkirsti kelią jos svajonei ir dalyvavimui Londono žaidynėse vien dėl to, kad ji įsimylėjo ir nusprendė pakeisti savo gyvenimą, būtų teisingas“, – dėsto J. Bouzou.
Tikrieji autoriai – iš Maskvos?
Nors prancūzas laišką pasirašo kaip WOA prezidentas, šios J. Bouzou pareigos gali būti tik nevykusi priedanga. Centrinė WOA būstinė įsikūrusi Peru sostinėje Limoje, tuo tarpu RFSP tinklapyje publikuojamas laiškas parašytas Monake.
Būtent ten prieglobstį rado Tarptautinė šiuolaikinės penkiakovės federacija (UIPM), kurios generalinis sekretorius – ne kas kitas, o dėl užgautų rusų ambicijų verkšlenantis J. Bouzou.
Primename, kad UIPM dar praėjusį pavasarį leido D. Rimšaitei tarptautinėse varžybose atstovauti Rusijai, net nesulaukusi, kol penkiakovininkė priims šios šalies pilietybę.
Sporto užkulisiuose kalbama, kad Rusijos įtaka UIPM yra ypač didelė. Praėjusiais metais RFSP išgelbėjo kolegas Monake, sutikusi perimti pasaulio čempionato organizavimą iš politinės krizės apimto Egipto. Neoficialiai teigta, kad sprendimas perkelti pirmenybes į Maskvą rusams atsiėjo 6 mln. JAV dolerių.
Sutapimas ar ne, bet netrukus po šio reveranso RFSP prezidentas Viačeslavas Aminovas buvo išrinktas UIPM viceprezidentu.
Atsakys iš mandagumo
LTOK atstovai penktadienį DELFI informavo atsakydami į J. Bouzou laišką mandagiai paaiškinsiantys prancūzui situaciją, bet tikrai nekeisiantys sausį LTOK generalinės asamblėjos priimto verdikto.
„Greičiausiai J. Bouzou nežino tikrosios padėties. Informuosime jį apie LTOK generalinės asamblėjos sprendimą ir praėjusios savaitės IOC vykdomojo komiteto posėdį.
Dėl D. Rimšaitės apsisprendė aukščiausias LTOK valdymo organas, ir nieko pakeisti čia nebeįmanoma. Būtų ji mažiau melavusi ir apgaudinėjusi, gal ir LTOK būtų nusprendęs kitaip, bet yra kaip yra. Man išvis nesuvokiamas dėl Donatos keliamas ažiotažas – turbūt tiek dėmesio dar nėra sulaukęs nė vienas olimpietis. O juk ji dar net nėra iškovojusi kelialapio į Londoną”, – kalbėjo LTOK generalinis sekretorius Vytautas Zubernis.
Išbandė visus kelius
Dairytis užtarėjų užsienyje Rusijos olimpinio komiteto ir RFSP vadovams prisireikė po praėjusią savaitę Lozanoje vykusio IOC vykdomojo komiteto posėdžio, kuriame buvo atmestas rusų prašymas leisti D. Rimšaitei išimties tvarka startuoti Londone nepaisant neigiamos LTOK pozicijos.
„IOC vykdomasis komitetas konstatavo, kad, bent jau šiuo metu, D. Rimšaitės statusas neatitinka Olimpinės chartijos reikalavimų. Žinoma, jūs galite nuspręsti toliau tęsti diskusijas su LTOK šiuo klausimu“, – rašoma J. Rogge'o laiške Rusijos olimpinio komiteto prezidentui Aleksandrui Žukovui.
Panašu, kad Rusijos sporto vadovai nutarė pasinaudoti IOC prezidento patarimu ir mėginti pramušti Olimpinės chartijos ginamo LTOK šarvus diplomatinėmis priemonėmis.
Primename, kad praėjusį sausį LTOK generalinė asamblėja beveik vienbalsiai nutarė neleisti D. Rimšaitei jau 2012 metų olimpinėse žaidynėse atstovauti Rusijai.
Pagal Olimpinę chartiją, kitos valstybės pasiūlymą priėmę sportininkai dalyvauti olimpiadoje gali ne anksčiau kaip praėjus trejų metų laikotarpiui, nebent sulaukia specialaus gimtosios šalies olimpinio komiteto sutikimo.
D. Rimšaitė netikėtai išvyko gyventi į Rusiją 2010 metų gruodį esą dėl geresnių finansinių ir treniruočių sąlygų bei asmeninių priežasčių, o pernai priėmė šios šalies pilietybę.
Visas J. Bouzou laiškas A. Poviliūnui
Brangus prezidente Poviliūnai, brangus drauge,
Kaip jau seniai žinote, visą savo gyvenimą esu pašventęs žmogaus teisių, teisingumo ir taikos principų įtvirtinimui. Visada buvau įsitikinęs, kad sportas yra puiki priemonė šiems tikslams pasiekti, kadangi būtent sportas gali pralaužti visas rasines, religines ar socialines barikadas. Tuo kasdien ir užsiimu būdamas organizacijos „Taika ir sportas“ prezidentu.
Šiandien aš rašau jums kaip Pasaulinės olimpiečių asociacijos prezidentas, norėdamas pasikalbėti apie Donatą Rimšaitę. Esu įsitikinęs, kad neleisti jai dalyvauti Londono olimpinėse žaidynėse būtų neteisinga. Žinau, kad ji išmainė jūsų nuostabią šalį į kitą, nemažiau nuostabią, dėl asmeninių priežasčių, norėdama vesti ir sukurti šeimą Rusijoje.
Nemanau, kad sprendimas užkirsti kelią jos svajonei ir dalyvavimui Londono žaidynėse vien dėl to, kad ji įsimylėjo ir nusprendė pakeisti savo gyvenimą, būtų teisingas.
Maldauju jūsų persvarstyti savo poziciją ir atverti širdį sportininkės svajonei. Žinau, kad IOC tam neprieštarautų, todėl sprendimas – jūsų rankose.
WOA prezidento J. Bouzou laiško originalo kopija anglų kalba: