Kodėl svarbu stiprinti raumenis žiemą?
„Atvėsus orams bėgikai susiduria su didesniais išbandymais: šaltis, sniegas ir ledas gali sutrikdyti natūralią bėgimo biomechaniką, todėl padidėja traumų rizika. Stipresni raumenys ne tik sumažina šią riziką, bet ir pagerina bendrą savijautą, leidžia efektyviau judėti sudėtingomis sąlygomis. Žiema taip pat yra puikus metas daugiau dėmesio skirti raumenų balansui ir stabilumui, nes tai kartu padeda pasiruošti pavasario bei vasaros varžybų sezonui“ – sako bėgimo trenerė G. Briedytė.
Top 5 pratimai bėgikams:
Pasilenkimai ant vienos kojos su svareliu rankoje.
Atsistokite ant vienos kojos, priešingoje rankoje laikydami svarelį (apie 5-8 kg). Lėtai palenkite viršutinę kūno dalį į priekį, dubenį stumdami atgal, išlaikydami tiesią nugarą, ir leiskite svarelį žemyn palei koją. Grįžkite į pradinę padėtį. Atlikite po 10-12 kartų kiekvienai kojai. Šis pratimas lavina balansą ir mažina riziką slysti bei prarasti pusiausvyrą bėgant slidžiais paviršiais.
Šuoliukai ant vienos kojos į šonus
Atsistokite ant vienos kojos ir atlikite trumpus, bet greitus šuoliukus į šonus, išlaikydami pusiausvyrą kiekvieną kartą nusileidus ant žemės. Pakartokite po 15 kartų kiekvienai kojai. Norėdami pasunkinti pratimą, galite daryti šuoliukus keturiomis kryptimis: pirmyn, atgal ir į šonus. Šis pratimas lavina raumenis, kurie atsakingi už judesio stabilizavimą, reakciją, reikalingą greitai keisti kryptį ant slidžių paviršių, taip pat stiprina pėdas, čiurnas.
Lenta su rankos ir kojos pakėlimu
Priimkite lentos („planko“) padėtį. Atkelkite kairę ranką bei dešinę koją nuo žemės, akimirkai užfiksuokite pakėlimą, tuomet lėtai grįžkite į pradinę padėtį. Toliau pratimą atlikite su kita puse. Viso pakaks 12-15 pakartojimų abiems pusėms, stengiantis išlaikyti kūną stabilų ir tvirtą viso pratimo atlikimo metu. Šis pratimas stiprina pilvo, nugaros raumenis, kurie padeda išlaikyti stabilumą bėgimo metu, ypač kai slidus kelias verčia netikėtai keisti judesio kryptį.
Pasistiebimai blauzdoms
Atsistokite ant laiptelio ar kito pakilimo, stovėdami ant pusės pėdos (kulnai ore). Iš lėto leiskite kulnus žemyn, kol pilnai ištempiate blauzdą, tuomet sparčiau pasistiebkite, įtempdami blauzdas ir sulaikydami pasistiebimą 1-2 sekundes. Atlikite 10–12 pasistiebimų viena koja, tuomet kita. Norėdami pasunkinti pratimą, galite daryti jį po vieną koją, taip duodami didesnį pasipriešinimą. Šis pratimas stiprina blauzdų raumenis, kurie gauna didesnį krūvį bėgimo metu.
Įtūpstai su pasistiebimu
Pasiimkite svarelius į abi rankas ir nuleiskite jas žemyn. Pakeldami vieną kelį aukštyn, pasistiebkite su ta koja, ant kurios stovite ir ženkite žingsnį pirmyn, atlikite įtūpstą, iškart kartokite su kita koją, pakeldami kelį aukštyn ir pasistiebdami. Atlikite 8-10 pakartojimų viena koja. Įtūpstai su svoriu ir pasistiebimu stiprina priekinius šlaunų raumenis, sėdmenis, pasistiebimai gerina blauzdų jėgą.
Kaip šie pratimai padeda bėgikams?
Reguliarus šių pratimų atlikimas ne tik stiprina raumenis, bet ir gerina kūno stabilumą, reakcijos greitį – visus svarbiausius įgūdžius, kurie reikalingi žiemą bėgant sudėtingesnėmis sąlygomis. Šiems pratimams skirkite bent 1–2 treniruotes per savaitę, stengdamiesi išlaikyti treniruočių reguliarumą ir atlikdami 2-3 serijas.
Pasiruoškite Eurovaistinės Kalėdiniam bėgimui
Gruodžio 7 d. Vilniaus gatvėse sužibs ne tik šventinės lemputės, bet ir bėgikų entuziazmas! Eurovaistinės Kalėdinis bėgimas kviečia visus – tiek patyrusius bėgikus, tiek pradedančiuosius – įveikti savo iššūkius ir pajusti šventinę atmosferą. Pasirinkite savo distanciją: 3 km, 6 km, 12 km arba 300 m Nykštukų bėgimas 2-12 metų vaikams.
Stiprūs raumenys ir gera fizinė būklė padės ne tik lengvai įveikti trasą, bet ir mėgautis kiekviena renginio akimirka. Pradėkite savo pasiruošimą jau šiandien, įtraukdami šiuos pratimus į treniruotes, ir registruokitės į 49–ąjį kartą vyksiantį bėgimą jau dabar.