Komisijos pirmininkas Pranas Žukauskas nurodė, kad toks sprendimas priimtas vienbalsiai.
„Įvertinusi visas aplinkybes, išklausiusi pareiškėjos, kuri atvyko gyvai, dalyvavo komisijos posėdyje, komisija nusprendė siūlyti prezidentui suteikti A. Reed Lietuvos Respublikos pilietybę išimties tvarka“, – žurnalistams sakė P. Žukauskas.
„Įstatymas numato du reikalavimus – tai ypatingi nuopelnai Lietuvos valstybei ir asmens integracija į Lietuvos visuomenę. Tai buvo vertinami tiek nuopelnai ir paskutiniai pasiekimai Europos čempionate, pasaulio čempionate, kitose varžybose. Taip pat ir integracijos kriterijus, lietuvių kalbos mokėjimas, dalyvavimas bendruomenės gyvenime, bendruomenės renginiuose – tiek Lietuvoje, tiek lietuvių bendruomenėje Kanadoje“, – argumentus pristatė prezidento patarėjas.
Anot P. Žukausko, A. Reed, atsakydama į komisijos klausimus, patikino, jog ketina sieti savo tolimesnį gyvenimą su Lietuva ir pasibaigus profesionaliai čiuožėjos karjerai.
„Atsakymai siejosi su vienokia ar kitokia veikla Lietuvoje, tiek su pramoginiais renginiais, tiek su čiuožėjų ugdymu“, – sakė komisijos pirmininkas.
P. Žukauskas informavo, jog dokumentai ir oficialus siūlymas prezidentui, kuris ir priims galutinį sprendimą dėl pilietybės suteikimo išimties tvarka, pasieks šalies vadovą per savaitę ar dvi.
„Trečias kartas nemeluoja“
Ledo čiuožėja Allison Reed antradienį vidurdienį vylėsi, kad iš Pilietybės komisijos pagaliau išgirs teigiamą atsakymą dėl Lietuvos pilietybės suteikimo. Ji taip pat pažymi vis dar nenusprendusi, ar dar kartą kreiptųsi dėl pilietybės, jei ir šį kartą sulauktų neigiamo atsakymo.
„Aš išreiškiau savo nuoširdų norą tapti Lietuvos piliete“, – žurnalistams prie Prezidentūros lietuviškai prabilo A. Reed.
„Man tai reikštų viską. Pasakiau jiems, kad man tai reikštų visą pasaulį. Saulius buvo šalia manęs visą šį laiką ir galimybė atstovauti Lietuvai mums reikštų labai daug“, – akcentavo ji.
Trečią kartą Lietuvos pilietybės siekianti čiuožėja mano, kad jos dalyvavimas posėdyje – teigiamas ženklas.
„Tai jau trečias kartas, bet galbūt trečias kartas nemeluoja. Mes tęsime savo darbą – čiuožimą. Tikimės dar vieno sėkmingo sezono ir lauksime atsakymo“, – sakė A. Reed.
„Tai, kad šį kartą jie jau norėjo pasikalbėti su manimi asmeniškai, tikiuosi, kad tai jau yra žingsnis link teigiamo atsakymo. Labai vertinu galimybę nuoširdžiai paaiškinti jiems, ką man tai reikštų“, – pabrėžė čiuožėja.
Į kelis klausimus lietuviškai atsakiusi čiuožėja tikino, kad jau kurį laiką mokosi lietuvių kalbos ir kas vakarą pasikartoja himno žodžius.
Dar birželio pabaigoje Pilietybės reikalų komisija ėmėsi svarstyti, ar reikėtų A. Reed išimties tvarka suteikti Lietuvos pilietybę. Tiesa, tuomet nuspręsta klausimą atidėti ir surinkti papildomos informacijos.
Apsvarsčiusi klausimą, Pilietybės reikalų komisija teiks savo rekomendaciją šalies vadovui, kuris ir priims galutinį sprendimą dėl pilietybės A. Reed suteikimo.
ELTA primena, kad A. Reed jau du kartus yra prašiusi prezidento Gitano Nausėdos išimties tvarka suteikti jai Lietuvos pilietybę. Pastarąjį kartą lietuviško paso neturėjimas užkirto kelią A. Reed ir jos partneriui Sauliui Ambrulevičiui dalyvauti 2022 m. Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse.
Prezidentas G. Nausėda po šiais metais poros iškovotų laimėjimų pozityviai vertino galimybes A. Reed suteikti Lietuvos pilietybę. Anksčiau kelis kartus čiuožėjos prašymą gauti Lietuvos pilietybę atmetęs šalies vadovas tikina dabar, dėl poros demonstruojamų pasiekimų, į šį klausimą žiūrintis kitaip.
Sausio viduryje Kaune vykusiame Europos dailiojo čiuožimo čempionate A. Reed ir S. Ambrulevičius iškovojo bronzos medalius bei pagerino asmeninius rekordus. Paskutinį kartą šiame čempionate tokius pasiekimus rodė Margarita Drobiazko ir Povilas Vanagas, pelnę bronzos medalius 2006 m.