Problemos ir kirvirčai, susiję su Lietuvos dziudo federacija (LDF), tęsiasi ne vienus metus. Dar pernai rudenį DELFI rašė apie Kaune įvykusį masinį imtynininkų protestą – buvo boikotuojamas atvirasis Lietuvos čempionatas, o federacijos vadovas Vigmantas Sinkevičius gėdintas šūksniais ir ragintas atsistatydinti.
Tuomet viešai įvardintos problemos – nedemokratiški federacijos valdymo būdai, sportininkų poreikių ignoravimas ir „savų“ klubų bei kadrų protegavimas, vidinės intrigos. Nejausdami federacijos paramos, dziudo imtynininkai netgi yra įkūrę alternatyvią organizaciją – gausų dalyvių skaičių sutraukiančias varžybas nuolat rengiančią Nacionalinę dziudo asociaciją.
Visgi šalies čempionatų organizavimo, rinktinių formavimo ir sportininkų delegavimo į tarptautines varžybas svertus savo rankose iki šiol laiko valstybės oficialiai pripažįstama ir finansuojama LDF.
Metai pabėgo, o situacija, regis, tapo tik dar labiau įtempta. Marius Paškevičius, Denisas Sokol, Radvilas Matukas, Arnas Pagojus, Andrejus Klokovas, Aleksas Molodeckis, Erikas Cchorebovas, Miglė Julija Dudėnaitė – tai tik keletas iš nemažos grupės Lietuvos dziudo kovotojų, kurie ketvirtadienį paskelbė protestuojantys prieš federacijos veiklą ir grąžinantys jai savo juoduosius diržus. Šia žinute sportininkai vieningai ėmė dalintis feisbuke.
Vienas iš šiais metais imtynininkų kantrybės taurę perpildžiusių faktų – įvykęs nesusipratimas dėl dviejų talentingų kovotojų. Į kitą savaitę Kroatijoje vyksiantį Europos dziudo U23 (iki 23-ejų metų) čempionatą federacija neužregistravo dviejų savo amžiaus grupės svorio kategorijų šalies čempionų Dominyko Šantaro ir Edvardo Sagalec, o sąrašuose atsidūrė žemesnes vietas užėmę sportininkai.
„Negaliu laikyti diržo tikru, kai organizacija, kuri jį suteikė, rodo nepagarbą sportininkams, nuvertina jų indėlį ir įdėtą darbą siekiant rezultatų ir ruošiantis varžyboms. Atsisakymas registruoti sportininkus į aukščiausio rango varžybas, savanaudiškas ir iškreiptas rinktinių sudarymas ir sportininkų diskriminacija lojalumo pagrindu atima iš LDF moralinę teisę suteikti juodus diržus“, – piktinosi buvęs olimpietis, pasaulio čempionato bronzos medalio laimėtojas Marius Paškevičius, šiuo metu užimantis alternatyviosios dziudo asociacijos prezidento postą.
Emocingu įrašu pasidalijo ir daugkartinė Lietuvos čempionė M. J. Dudėnaitė, taip pat palikta už U23 rinktinės borto.
„Po kelių dienų prasidės paskutinis man Europos iki 23 metų čempionatas. Aš į jį užregistruota nebuvau, argumentuoto ir suvokiamo atsakymo, kodėl, negavau.
Mano geras bičiulis Dominykas Šantaras laimėjo Lietuvos iki 23 metų čempionatą, bet į rinktinę įtrauktas nebuvo. Ir dar vis nėra. O kodėl? Nežino niekas. Man yra žiauriai beprotiškai liūdna matyti, kaip mano mylima sporto šaka tiesiog žlunga dėl vieno asmens ar kelių žmonių grupės principų ir asmeninių interesų", – rašė M. J. Dudėnaitė, taip pat paskelbusi apie diržo atsisakymą.
Kalbėdama su Delfi ji pažymėjo, kad viešumas – vienas iš būdų atkreipti visuomenės dėmesį į esamą padėtį ir įsisenėjusias problemas.
„Reikalas tiesiog pribrendo, žmonės nebežino, kaip kovoti su visa šia savivale. Iš tikrųjų, per metus beveik niekas nepasikeitė – mus supa užburtas ratas, o palaikymo iš valstybės taip pat trūksta. Ir susidariusi situacija – ne vien dėl jaunimo čempionato. Kai per Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos organizuotą susitikimą su federacija tiesiai šviesiai paklausiau, kodėl į Europos pirmenybes nesiunčiamas Lietuvos čempionas, buvo apsimesta, kad tai – klaida, kuri bus ištaisyta. Bet nuo pavasario niekas nebuvo ištaisyta ir tai, švelniai tariant, yra akiplėšiška.
Atvejų yra ir daugiau. Pavyzdžiui, į netrukus vyksiančias suaugusiųjų Europos pirmenybes federacija neregistruoja Kęstučio Vitkausko, kuris yra įvykdęs visus federacijos reikalavimus, – pasakojo M. J. Dudėnaitė. – Mes bandome svarstyti, kodėl taip elgiamasi. Gal dėl to, kad nesame prezidentui lojalioje pusėje? Gal dėl to, kad kai kurie esame trenerių vaikai? Trenerių, kurie turi savo nuomonę? Bet kuriuo atveju, elgiamasi nesąžiningai,o padėtimi nepatenkinti, sakyčiau, 85 proc. dziudo bendruomenės.“
M.J. Dudėnaitė yra alternatyviosios Nacionalinės dziudo federacijos sporto seniūnė, atsakinga už sportininkų interesus. Jos mama Lolita Dudėnienė – generalinė asociacijos sekretorė.
Prezidento atsakymai
Savo ruožtu kritikos epicentre atsidūręs LDF prezidentas V. Sinkevičius į Delfi klausimus dėl susidariusios padėties telefonu penktadienio rytą atsakyti nepanoro, tačiau kiek vėliau atsakė į juos raštu.
„Visas ažiotažas yra keliamas tik socialiniuose tinkluose. Mūsų nuomone, šitaip besielgdami sportininkai žemina dziudo sporto vardą, sumenkina dziudo moralės kodeksą, vaikydamiesi vienadienio populiarumo. Norėtume atkreipti dėmesį, kad dauguma atsisakančiųjų jau seniai dziudo karjerą baigę sportininkai.
Tai, žinoma jų asmeninis reikalas, nors diržas yra iškovojamas jų pačių prakaitu, sunkiu darbu ant tatamio, – situaciją dėl diržų atsisakymo vertino V. Sinkevičius, pažymėjęs, kad dziudo federacija oficialiai nėra gavusi nė vieno oficialiaus kreipimosi anuliuoti suteiktus DAN‘us. – Diržo spalva ir DAN yra labiau simbolis pabrėžiantis sportininko ar trenerio meistriškumo lygi ar nuopelnus dziudo sportui."
Anot prezidento, spaudimo federacija ir jis pats sulaukia dėl kelių žmonių asmeninių ambicijų. „M. Paškevičius niekaip negali susitaikyti pralaimėjęs federacijos prezidento rinkimus 2018 metais.Tai nedaug kainuojantys triukai ruošiantis ateinantiems rinkimams", – tvirtino V. Sinkevičius.
Situaciją dėl U23 čempionatui neregistruotų D. Šantaro ir E. Sagalec jis apibūdino taip: „Paskutinį kartą oficialiose dziudo varžybose jie dalyvavo 2019-ųjų kovą, o nuo tada rinktinės treneris nebuvo informuotas apie jų treniruočių procesą, nesulaukė sportinio pasirengimo plano ar kokio kito intereso iš sportininkų ar jų trenerių siekiant dalyvauti tarptautinėse varžybose. O linksniuojamas Anas Šikšnius nėra ir nebuvo registruotas į turnyrą“.
LDF prezidentas pridūrė kad Europos jaunimo U21 ir U23 čempionatuose Lietuvai atstovauja trys sportininkai – Evelina Kleinytė, Justina Kmieliauskaitė ir Evaldas Butkus.
Anot jo dziudo imtyninkės M. J. Dudėnaitės paraiška dalyvauti Europos čempionate buvo pavėluota, sportininkė seniai dalyvavo varžybose ir „neatitinka rinktinių sudarymo dalyvauti Europos ir pasaulio čempionatuose kriterijų“. Pretenzijų turintiems sportininkų treneriams jis siūlo kreiptis į LDF Etikos ir procedūrų komisiją, kuri skundų neva nėra sulaukusi.
Pažymėtina, kad pagrindinės šalies sporto organizacijos tvirtina tvirtina neturinčios svertų daryti įtakos susidariusiai situacijai, nes federacijos veiklą apsaugo Asociacijų įstatymas. Dziudo opozicionieriams ne kartą siūlyta kreiptis į Tarptautinę dziudo federaciją, tačiau ši kamuoliuką atmuša atgalios.
V. Sinkevičius Lietuvos dziudo federacijai vadovauja nuo 2002-ųjų.
Jo teigimu, pati federacija neseniai kreipėsi į Europos dziudo sajungos ir į Tarptautinės dziudo federacijos vadovus su prašymu įvertinti savo veiklą, o atvykusi delegacija jokių demokratijos, sąžiningo sporto principų ir įstatymų pažeidimų nenustatė.