Anksčiau ketvirtadienį Japonijos vyriausybė ketvirtadienį dėl koronaviruso pandemijos paskelbė naują ekstremaliąją padėtį Tokijuje, galiosiančią per visas olimpines žaidynes.
Iki liepos 23-ąją numatytos olimpiados atidarymo ceremonijos likus dviem savaitėms, COVID-19 atvejų sostinėje daugėja, o užkrečiamesnės koronavruso delta atmainos, šiuo metu nulemiančios maždaug 30 proc. visų atvejų, plitimas išgąsdino pareigūnus.
Pandeminio koronaviruso plitimas sužlugdė planus į olimpinių varžybų vietas įleisti iki 10 tūkst. japonų žiūrovų. Tai reiškia, kad Tokijo olimpiada taps pirmąja per visą istoriją, vyksiančia už uždarų durų.
„Įvesime ekstremaliąją padėtį Tokijuje, – per vyriausybės pasitarimą dėl kovos su pandemija paskelbė premjeras Yoshihide Suga. – Šis periodas tęsis iki rugpjūčio 22-osios.“
Žaidynės truks nuo liepos 23-osios iki rugpjūčio 8-osios. Paskelbus ekstremaliąją padėtį galioja kiek švelnesni apribojimai nei įvedus visuotinį karantiną.
Vyriausybė gali anksčiau atšaukti ekstremaliąją padėtį, „jei bus aiškus vakcinų poveikis ir matysis padėties dėl lovų ligoninėse gerėjimas“, – sakė Y. Suga.
Anksčiau ketvirtadienį už Japonijos atsaką į pandemiją atsakingas ministras Yasutoshi Nishimura (Jasutošis Nišimura) įspėjo, kad naujų COVID-19 atvejų sostinėje daugėja.
„Augant žmonių judėjimui užkrečiamesnė [koronavruso] delta atmaina dabar nulemia maždaug 30 proc. atvejų. Šis [skaičius] turėtų dar didėti“, – pridūrė jis.
Pagal ekstremaliosios padėties taisykles baruose ir restoranuose bus draudžiamas alkoholis, jie turės darbą baigti iki 20 valandos. Renginiai, pavyzdžiui, koncertai ir konferencijos, turės baigtis iki 21 valandos.
Svarbu tai, kad renginiuose galės dalyvauti ne daugiau kaip 5 tūkst. žiūrovų ar, mažesnių objektų atvejais, 50 proc. juose tilpti galinčių žiūrovų.
Japonijoje COVID-19 protrūkis iki šiol buvo palyginti nedidelis; nuo šios ligos šalyje mirė maždaug 14,9 tūkst. žmonių, o griežto karantino buvo išvengta. Tačiau vakcinavimo kampanija Japonijoje vyksta lėtai ir kol kas visiškai yra paskiepyta tik kiek daugiau nei 15 proc. gyventojų.
Šalyje kilo susirūpinimas, kad delta atmaina gali sukelti naują užsikrėtimų bangą, galinčią greit išeikvoti vietos medicinos išteklius.
Žiūrovams iš užsienio jau anksčiau buvo uždrausta atvykti į olimpiadą, o praėjusį mėnesį organizatoriai paskelbė, kad japonų žiūrovų skaičių apribos 10 tūkst. arba 50 proc. jiems skirtų vietų.
Tačiau organizatoriai anksčiau pripažino, kad šis skaičius gali būti dar labiau sumažintas, ir sakė, kad žaidynės net galėtų vykti už uždarų durų, jei epidemiologinė padėtis pablogėtų ir Tokijuje būtų įvesti griežtesni suvaržymai.