Trečiadienį šiame centinės Vokietijos miestelyje prasidės pasaulio čempionatas, kuriame ambicijų pakovoti dėl aukštų vietų nestokoja ir Vytauto Strolios vedini lietuviai. Pirmenybėse Lietuvai atstovaus šeši biatlonininkai – keturi vyrai bei dvi moterys.
Į čempionatą – po sėkmės pasaulio taurės etapuose
Į geriausiųjų 10-uką per pirmuosius šešis 2022-2023 metų sezono planetos taurės etapus Lietuvos atstovams pavyko prasibrauti triskart: pirmame etape Kontiolahtyje (Suomija) V.Strolia buvo aštuntas 20 km asmeninėse lenktynėse, toje pačioje trasoje jis, Karolis Dombrovskis, Tomas Kaukėnas bei Maksimas Fominas iškovojo istorinę aštuntą vietą estafetės rungtyje, o po Naujųjų, penktame etape Rūpoldinge (Vokietija), V.Strolia finišavo šeštas 15 km bendro starto lenktynėse.
Sezonas gana sėkmingai klostosi visai Lietuvos vyrų rinktinei: karjeros rekordą šiemet užfiksavo M.Fominas (54 vieta Hochfilcene), įskaitinius taškus keturissyk pelnė K.Dombrovskis (aukščiausia 27 vieta Antholce), o geriausiųjų 50-uke pabuvojo ir T.Kaukėnas (49 pozicija Rūpoldinge). Stabilūs mūsiškių rezultatai rikiuotės viduryje bei aukščiau atsispindi ir Nacijų taurės įskaitoje – šiuo metu Lietuvos biatlono vyrų ekipa pasaulyje yra 13-ta (2787 tšk.).
Pasaulio čempionate daugiausiai tikimąsi iš K.Dombrovskio ir V.Strolios – pastarasis dėl koncentracijos planetos pirmenybėms netgi nedalyvavo sausio pabaigoje Šveicarijoje vykusiame Europos čempionate.
„Turėjome pasirengimo stovyklą aukštikalnėse, kuri buvo suplanuota dar rudenį. Vytautas su Karoliu, kaip ir planuota, išlaikė visą planą, išbuvo aukštikalnėse tiek dienų, kiek ir žadėjome. Žinoma, tas vienas Karolio startas Europos čempionate gavosi ne visai pagal planą, bet nemanau, kad tai išmušė iš vėžių pasirengimą. O kaip pasirengėme, pamatysime per čempionatą“, – sakė R. Nikitinas.
Moterų rungtyse bei trečiadienį vyksiančioje mišrioje estafetėje varžysis Gabrielė Leščinskaitė ir Natalija Kočergina. Merginų ekipos sezono rekordas priklauso pastarajai – šešto pasaulio taurės etapo Antholce sprinte ji buvo 45-a.
Trasa istoriškai sėkmingiausia
Dauguma sėkmingiausių Lietuvos biatlonininkų rezultatų tiek šiemet, tiek pastaraisiais metais buvo užfiksuoti tose varžybose, kurios vykdavo ne aukštikalnėse. Būtent aukštikalnėse sportininkai varžėsi 2020 ir 2021 metų pasaulio čempionatuose bei praėjusių metų Pekino olimpinėse žaidynėse, tad Oberhofo trasa mūsiškiams galėtų būti laikoma palankesne.
Tuo labiau, kad istoriškai sėkmingų startų Lietuvai Oberhofe netrūksta: Diana Rasimovičiūtė čia užfiksavo karjeros rekordus (8 vieta 2012 metais ir 10 vieta 2010-aisiais), V.Strolia pirmą kartą karjeroje pateko į 20-uką (2020-aisiais), N.Kočergina – pirmą kartą į 30-uką (2014-aisiais), o K.Dombrovskis daugiau įskaitinių taškų yra iškovojęs vos vienoje kitoje trasoje.
R.Nikitino nuomone, sėkmingiems rezultatams Oberhofe įtaką daro permainingi orai, dėl kurių ženkliai krenta sportininkų taiklumas.
„Nepasakyčiau, kad trasa paranki ar ne. Kalbant apie aukštas vietas, užimtas anksčiau, jos dažniausiai atsirasdavo dėl orų sąlygų. Visą laiką, kai pasaulio taurės etapas čia vykdavo sausį, sąlygos dažnai būdavo vėjuotos, lydavo ir procentaliai daug sportininkų gana prastai šaudydavo. Kai didžioji dauguma nepataiko, tada tam, kuriam pasiseka šaudyti per mažesnį gūsį ar tiesiog pavyksta susitvarkyti, automatiškai vieta yra aukštesnė“, – sakė R. Nikitinas.
Biatlono specialistas Oberhofo trasą išskiria kaip ypatingai sunkią, kurioje svarbu tinkamai apskaičiuoti jėgas nuo pirmųjų distancijos metrų.
„Trasa šiek tiek pasikeitusi nuo tos, kurios buvo anksčiau, tačiau pernai per pasaulio taurės etapą trasa jau buvo identiška tai, kuri bus per čempionatą. Jei lygintumėm ankstesnę su dabartine, drąsiai galime teigti, kad trasa dar labiau pasunkėjo, ypač pati rato pradžia – ilgas pakilimas, labai ilgas... Startuoji, nusileidi ir tada ilgas pakilimas.
Reikia jausti, kokiu tempu gali pradėti, jog nepersistengtum. Jei pradžioj padauginsi, distancijos pabaigoje gali būti užsirūgštinęs. Nesinori galvoti kam palanki, kam nepalanki. Pasirengimas įvyko, čempionatas jau čia ir tikimės kuo geresnių rezultatų“, – dėstė R. Nikitinas.
Lietuviai gavo dar vieną kvotą
Pasaulio biatlono čempionatas vyks vasario 8-19 dienomis, o biatlonininkai išsidalins 12 medalių komplektų. Iš pradžių Tarptautinė biatlono sąjunga (IBU) Lietuvai skyrė 3 kvotas vyrų varžybose bei 2 moterų, tačiau pratęsus Rusijos bei Baltarusijos federacijų suspendavimą mūsiškiams atiteko dar viena vieta vyrų rungtyse.
Kaip atsarginį Lietuvos rinktinės treneriai į komandos sudėtį įtraukė sėkmingai IBU taurės varžybose dalyvaujantį bei patirties pasaulio taurės etapuose turintį Nikitą Romanovą.
Geriausias nepriklausomos Lietuvos rezultatas priklauso D.Rasimovičiūtei: 2009-aisiais Pjongčange (Pietų Korėja) ji iškovojo 11 vietą.
PROGRAMA
Vasario 8 d. (trečiadienis)
15.45 val. – mišri estafetė
Vasario 10 d. (penktadienis)
15.30 val. – moterų 7,5 km sprintas
Vasario 11 d. (šeštadienis)
15.30 val. – vyrų 10 km sprintas
Vasario 12 d. (sekmadienis)
14.25 val. – moterų 10 km persekiojimas
16.30 val. – vyrų 12,5 km persekiojimas
Vasario 14 d. (antradienis)
15.30 val. – vyrų 20 km asmeninės lenktynės
Vasario 15 d. (trečiadienis)
15.30 val. – moterų 15 km asmeninės lenktynės
Vasario 16 d. (ketvirtadienis)
16.10 val. – vienetų mišri estafetė
Vasario 18 d. (šeštadienis)
12.45 val. – vyrų 4x7,5 km estafetė
16.00 val. – moterų 4x6 km estafetė
Vasario 19 d. (sekmadienis)
13.30 val. – vyrų 15 km bendro starto lenktynės
16.15 val. – moterų 12,5 km bendro starto lenktynės