Joje triumfavo olimpinį rekordą pagerinusi sezono lyderė amerikietė Lilly King, o jai įkandin finišavo dukart dopingą vartojusi pagauta Rusijos plaukikė Julija Jefimova. Bronzos medalį iškovojo kita JAV astovė Catherine Meili, mūsų šalies didžiausia viltis Rūta Meilutytė užėmė septintą vietą.

L. King jau pusfinalyje išgarsėjo skambiu pareiškimu, kad J. Jefimovai ne vieta olimpiadoje. Įtampa tarp sportininkių neatlėgo ir po finalo: abi prizininkės amerikietės ignoravo Rusijos plaukikę per apdovanojimus ir jos nepasveikino, taip pat stengėsi laikytis atokiai ir spaudos konferencijoje.

Tuo metu emocingai pro ašaras kalbėjusi J. Jefimova prabilo apie šaltąjį karą sporte.

„Aš suprantu tuos, kurie manęs nepasveikino, nes žiniasklaida tiesiog mirgėjo žiniomis apie mane, tačiau jos buvo klaidingos. Iš kitos pusės, aš vis dėlto nesuprantu užsienio kolegų. Visi sportininkai turėtų susilaikyti nuo politikos, o jie tiesiog žiūri televiziją ir tiki viskuo, kas pateikiama. Visada maniau, kad Šaltasis karas jau senai praeityje, tad kam dabar jį vystyti sporte?“ – spaudos konferencijoje klausė J. Jefimova.
Julija Jefimova

Vis dėlto Rusijos plaukikės argumentai varžovių širdžių nesuvirpino. Žurnalistų atakuojama klausimais apie dopingą J. Jefimova sunkiai tramdė emocijas ir net perėjo iš anglų kalbos į rusų. JAV plaukikėms personalas pasiūlė ausines, per kurias jos galėtų girdėti vertimą, tačiau iš pradžių L. King, vėliau ir C. Meili jų atsisakė.

L. King neslėpė, kad jos pergalė tapo tam tikru pareiškimu visai sporto bendruomenei.

„Neabejotinai. Mano pergalė įrodo, kad ją pasiekti galima nuoširdžiu darbu, o ne kažkokiais uždraustais preparatais. Geriausiu galima tapti pasirinkus sąžiningą kelią“, – pabrėžė sportininkė, nedviprasmiškai taikydama į skaudžią vietą J. Jefimovai.

Paklausta dėl kritikos varžovei, tiesumu jau pagarsėjusi amerikietė neišsisukinėjo ir šį kartą.

„Dauguma žmonių mane palaikė. Aš tiesiog išsakiau tai, apie ką visi galvoja. Ir tie žmonės buvo patenkinti, kad aš tai pasakiau, kad man užteko drąsos. Aš vertinu jų palaikymą“, – debiutinėse žaidynėse auksą laimėjusios sportininkės žodžius citavo „Sports Illustrated“.

Šis disputas pakilo į dar aukštesnį lygį, kai tą patį pirmadienio vakarą nuomonę išdėstė ir didžiausias šių laikų plaukimo autoritetas, Rio de Žaneiro žaidynėse jau 19-ą olimpinį aukso medalį iškovojęs Michaelas Phelpsas.

„Aš tikiu, kad sportas turi būti švarus. Tačiau leidimas olimpinėse žaidynėse dalyvauti kažkam, kas buvo pagautas vartojantis dopingą ne kartą, bet jau du... tai daužo mano širdį. Tikiuosi, kad kažkas išspręs šį klausimą. Tai griauna sportą tokį, koks jis turėtų būti. Ir tai mane erzina“, – tituluočiausio visų laikų olimpiečio žodžius šį rytą cituoja skirtingos žiniasklaidos priemonės.

L. King taip pat atmetė bet kokius kaltinimus šališkumu ir pabrėžė, kad dopingo klausimu ji neskirsto sportininkų pagal šalis. Paklausta, ar tokios pačios nuomonės ji laikytųsi ir Justino Gatlino atveju (JAV sprinteris buvo dukart suspenduotas dėl dopingo, tačiau kovos Rio lengvaatlečių varžybose), amerikietė nesudvejojo.

„Ar aš galvoju, kad dėl dopingo įkliuvę sportininkai turėtų būti olimpinėje komandoje? Ne, jie neturėtų. Apmaudu, kad turime tokią situaciją ir kad ji pavirsta paklodės tampymu tarp skirtingų sporto šakų ir skirtingų šalių. Turėtume tai užfiksuoti labai aiškiai ir nesigręžioti atgal“, – tvirtino L. King.

O buvęs ilgametis M. Phelpso treneris Bobas Bowmanas metė akmenį ir į Tarptautinės plaukimo asociacijų federacijos (FINA) daržą.

„Man labai neramu dėl to, kad mūsų valdančioji organizacija purtosi atsakomybės ir mėto kamuolį nuo savęs į kairę ir į dešinę. Ši sistema yra sugedusi ir turi būti taisoma“, – konstatavo treneris.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1393)