Paaiškėjus, kad sportininkės organizme aptikta meldoniumo, jai gresia sankcijos. Oficialiame pareiškime, kuris buvo išplatintas pirmadienį, teniso žvaigždė neįvardijo, kaip dažnai vartojusi šį medikamentą.
Rekomendavo gydytojas
Sportininkės advokatas Johnas J. Haggerty daugiau detalių suteikti nepanoro, tačiau telefonu sakė norįs „paneigti pirminį įsitikinimą, kad Marija šiuos vaistus vartojo kiekvieną mielą dieną ištisus 10 metų, nes tai paprasčiausiai nėra svarbiausias dalykas“, rašo tennis.com.
Latvijos farmacijos bendrovė „Grindeks“, kuri ir gamina šiuos vaistus, elektroniniu paštu išplatintame pareiškime „The Associated Press“ pranešė: „Priklausomai nuo paciento sveikatos būklės, gydymas meldoniumu gali užtrukti nuo keturių iki šešių savaičių. Gydymo kursas gali būti kartojamas du ar tris kartus per metus. Tik gydytojai gali deramai stebėti ir įvertinti paciento būklę ir pateikti išvadą, ar jis turi ir toliau vartoti meldoniumą“.
J. J. Haggerty teigimu, „Marija visus kartus vaistus vartojo remdamasi gydytojo rekomendacijomis“.
Jis į visus prašymus suteikti daugiau informacijos apie M. Šarapovai taikytą gydymą atsakė negalintis to padaryti, argumentuodamas būtinybe paisyti „itin griežtų Tarptautinės teniso federacijos atliekamo tyrimo konfidencialumo reikalavimų“.
Tuo metu federacijos atstovas pareiškė, kad kad organizacija netaiko jokių ribojimų, ką apie tyrimą viešai gali kalbėti žaidėjai ir jų atstovai.
Penkis kartus „Didžiojo kirčio“ serijos turnyrų nugalėtoja pirmadienį atskleidė, kad sausį per Australijos atvirąjį teniso čempionatą dėl meldoniumo turėjo bėdų per dopingo patikrinimą. Šį medikamentą Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) į draudžiamų preparatų sąrašą įtraukė 2016 metų sausio 1 dieną.
Meldoniumas – vaistas nuo širdies ligų, kuris pagerina kraujotaką. Amerikoje apie šį medikamentą žinoma nedaug, tačiau sovietų kariuomenėje jis vartotas kone masiškai.
Vartojo Afganistane
Vaisto išradėjas Ivaras Kalvinis Latvijos dienraščiui „Diena“ per 2009 metų interviu sakė, kad meldoniumą XX amžiaus paskutinį dešimtmetį vartojo sovietų armijos kariai, kovoję Afganistane.
„Didelis aukštis. Deguonies trūkumas. Jeigu jiems tekdavo 20 kilometrų bėgti apsikrovus sunkia karine manta, galiausiai pasireikšdavo kraujotakos sutrikimų“, – cituojamas I. Kalvinis.
„Jiems duodavo meldoniumo. Patys net nesuprato, kad vartoja tikrus vaistus. Niekas jų tada neklausė, ar jie to nori“, – pasakoja vaistų išradėjas.
I. Kalvinis sako, kad meldoniumas „nėra dopingas“ ir pridūrė, kad „šis medikamentas tiesiog padidina ištvermę ekstremaliomis sąlygomis, tačiau organizmas ir toliau naudojasi savais ištekliais“.
Pirmadienį M. Šarapova pareiškė meldoniumą vartojusį dešimt metų. Medikai šį vaistą jai skyrė dėl įvairių sveikatos problemų, įskaitant nuolatinį silpnumą, pirmuosius cukrinio diabeto ženklus ir „nenuoseklius“ echokardiogramos rezultatus.
„Pirmą kartą šių vaistų gavau 2006 metais. Tuo metu turėjau ne vieną sveikatos problemą“, – prisipažino tenisininkė.
Didina ištvermę
Pasaulinė antidopingo agentūra nusprendė uždrausti meldoniumą, nes jis padeda įsisavinti deguonį ir didina ištvermę. Po sausio 1 dienos, kai šis vaistas buvo uždraustas, pareigūnai demaskavo jau kelis šiuos vaistus vartojančius sportininkus.
Dėl meldoniumo vartojimo kilęs skandalas šiek tiek primena ankstesnį dopingo skandalą, susijusi su kitu sovietų karių mėgtu preparatu bromantanu, kuris uždraustas aptikus jo Rusijos sportininkų mėginiuose per 1996 metų Atlantos olimpines žaidynes.
Latvijos farmacijos bendrovė „Grindeks“ anksčiau skelbė, kad meldoniumas gali „padidinti ir sveikų žmonių darbingumą itin didelio fizinio ir protinio krūvio sąlygomis bei pasitarnauti reabilitacijai“. Nepaisant to, antradienį bendrovės atstovai pareiškė manantys, kad šis vaistas „sportininkų rezultatų varžybose nepagerina – tiesą sakant, netgi gali juos pabloginti“.
„Sportininkams meldoniumą būtų galima rekomenduoti kaip savotišką ląstelių apsaugą, padedančią išvengti širdies bėdų ar raumenų pažeidimų didelio fizinio krūvio atveju“, – teigia bendrovės atstovai.
„Grindeks“ teigimu, sportuojant šis vaistas sulėtina riebalų rūgščių skaidymo procesą, tad lėčiau išskiriama energija.
Latvių farmacijos bendrovės atstovai, paklausti, ar tokiais simptomais kaip M. Šarapova besiskundžiantis žmogus galėtų vartoti šiuos vaistus, nuo atsakymo išsisuko, pareikšdami, kad negali komentuoti tokios situacijos. „Grindeks“ teigimu, meldoniumas skirtas pacientams, sergantiems chroniškomis širdies ir kraujotakos ligomis, tiems, kurie sveiksta po sunkios ligos ar traumos bei tiems, „kurie skundžiasi sumenkusiu darbingumu, itin dideliu fiziniu ar protiniu bei emociniu krūviu“.
J. J. Haggerty teigia, kad „dozė, kurią vartojo Marija, buvusi pastebimai mažesnė nei vaistų kiekis, galintis vienaip ar kitaip pagerinti jos sporto rezultatus“.
JAV maisto ir vaistų kontrolės administracija meldoniumui leidimo nėra išdavusi.
Nors šis vaistas draudžiamų preparatų sąraše ir atsidūrė 2016 metų sausio 1 dieną, sprendimą jį ten įtraukti Pasaulinio antidopingo agentūra ir sporto organizacijos paskelbė dar rugsėjį. M. Šarapova sako apie pokyčius informuojantį elektroninį laišką gavusi gruodį, tačiau tiesiog laiku nespėjusi perskaityti svarbios informacijos.
Vėliau pasirodė informacija, kad M. Šarapova buvo gavusi net penkis perspėjimus.
Įsigijo be vargo
Antradienį „The Associated Press“ žurnalistai Maskvoje be jokių problemų įsigijo meldoniumo. Vaisto informaciniame lapelyje teigiama, kad šalutiniai jo poveikiai gali būti kraujospūdžio pokyčiai, sutrikęs širdies ritmas ir alerginės odos reakcijos.
Antidopingo ekspertas iš Vokietijos Mario Thevisas, padėjęs sudaryti meldoniumo nustatymo testą, AP sakė, kad tyrimas patikimas.
„Šis medikamentas gali pagerinti sportininkų rezultatus, jis įvardijamas kaip priemonė paspartinti reabilitaciją ir padidinti ištvermę susidorojant su dideliu fiziniu ir psichologiniu krūviu. Jį galima aptikti tyrimu – kaip ir bet kurį kitą dopingo preparatą“, – tvirtina antidopingo laboratorijos Kelne, Vokietijoje, profesorius M. Thevisas.