Pasak I. Sapagovaitės-Briedelienės, svarbiausias dalykas, ką turi žinoti kiekvienas žmogus, yra tai, kad paskui jį neturi nusidriekti svaiginantis aromatų šleifas. „Nesvarbu, kokio gerumo ar brangumo kvepalus išsirenkame, per sodrus aromatas trikdo aplinkinius, gali netgi sukelti nemalonius pojūčius: galvos svaigimą, kvėpavimo takų sudirginimą, pykinimą. Ypač svarbu atkreipti dėmesį į kvepalų kiekį, jei ilgą laiką planuojate būti tarp žmonių uždarose patalpose: kabinete, sporto ar kino salėje ir t. t.“, – pažymi pašnekovė.

Etiketo žinovė Indrė Sapagovaitė-Briedelienė

Etiketo specialistė primena, kad paprastai savo pačių kvapo nejaučiame, ypač jei kvepalai mums labai tinka, todėl turime būti atsargesni kvepindamiesi: „Mūsų kvepalus turėtų užuosti tik gana arti esantis žmogus, su kuriuo tiesiogiai bendraujame. Jei visame koridoriuje ar gatvėje jaučiamas šleifas, vadinasi, buvo gerokai persistengta.“

Nišinės parfumerijos salonų „Krispo“ įkūrėja ir vadovė Kristina Strolienė priduria, kad, laikantis etiketo, kvepalus reikėtų rinktis ir pagal dienos metą. „Kas tinka vakarui, gali visiškai netikti dienai. Pagal nerašytas taisykles laikoma, kad dieną, ypač biuruose, per susitikimus, labiau dera lengvi, gaivūs, vos juntamo švelnaus aromato kvapai. Tam tinka citrinų, bergamočių, greipfrutų, apelsinų, braškių, gardenijų, obuolių, jazminų, rožių ar vandens lelijų natos. Vakarui galima rinktis kiek stipresnius, intymesnius, labiau viliojančius kvapus, kurie atskleidžia kitą asmenybės pusę, nuteikia romantiškai. Vakarui labiau tinka gilūs, sunkūs kvapai, kuriuose yra medienos, odos, ambros ar prieskonių natų.

Per didelis kvepalų kiekis gali ne tik trukdyti darbui, bet ir sukelti galvos skausmą ar net pykinimą

Tikriausiai ne vienam teko patirti, kad pernelyg intensyvūs kolegų kvepalai pradeda erzinti, trukdo susikaupti, dėl jų net įsiskausta galva. Pasak etiketo žinovės, taip nutinka dėl nežinojimo, kad einant į darbą galima tik vos vos pasikvepinti. „Ryte kvepalų turėtų būti kuo mažiau. Einant į darbą, geriau pasiimti kvepalus ir dieną papildomai pasikvepinti, o ne gausiai apsipurkšti ryte, tikintis, kad taip aromatas išsilaikys visą dieną, – pataria I. Sapagovaitė-Briedelienė. – Ruošiantis į grožio saloną, gydytojo kabinetą, sporto klubą ir kitas vietas, kur artimas kontaktas su kitu žmogumi (ypač jei kalbame apie pirmą dienos pusę), geriau visai nesikvepinti. Pakanka kvepiančių kokybiškų prausimosi priemonių ar kvapnaus kūno losjono.“

Anot etiketo ekspertės ir lektorės, nors bendrosios kvepalų naudojimo taisyklės nurodo, kad vakare galimi intensyvesni, sodresni kvapai, tai galioja ne visuomet. „Jei einame į koncertą, spektaklį, restoraną, sėdėsime visai arti kitų žmonių, todėl reikėtų nepersistengti su kvepalais, kitaip galime sugriauti aplinkinių lūkesčius dėl malonios patirties. Ypač, jei jūsų kvepalai kitiems žmonėms nepatiks“, – sako pašnekovė.

Nesugadinkime kitų skonių ir kvapų

Nuolat po Europą verslo reikalais keliaujanti ir ypač daug laiko Prancūzijoje bei Italijoje praleidžianti K. Strolienė sako, kad tiek prancūzai, tiek italai visiškai nesupranta pas mus vis dar dažnai jaučiamo kvepalų šleifo. „Dažnai susitinku su garsiausiais pasaulio parfumeriais. Susitikę apžvelgiame naujienas, aptariame naujausias parfumerijos tendencijas. Ir jie visi kaip susitarę visada kartoja, kad kvepalai neturi „triukšmauti“, „kvepinamės dėl savęs“. Garsių nišinės parfumerijos kvapų namams kūrėjų kurti kvapai – subtilūs, vos jaučiami. Nes prabanga ir kokybė yra tada, kai tiek kvepalai, tiek namų kvapas yra subtiliai jaučiamas, o ne viską užgožiantis. Kvepinantis net ir pačiais brangiausiais kvepalais, svarbiausia – saikas. Pakanka vos lašelio, kad aromatas pasklistų ir palengva viena po kitos atsiskleistų kvepalų natos. Ypač atsargiems reikia būti einant pas gydytoją, odontologą, masažuotoją, kirpėją ar kosmetologą, nes jie dirba itin arti jūsų. Todėl gali būtti, kad nuo intensyvaus kvepalų aromato jiems pradės svaigti galva. Tokiu atveju ne tik nusižengsite etiketo taisyklėms, bet ir pakenksite“, – pataria nišinės parfumerijos ekspertė.

Nišinės parfumerijos ekspertė Kristina Strolienė

Taip pat, pasak K. Strolienės, itin atsargiai reikia kvepintis, o dar geriau visai kvepalų atsisakyti, einant į įvairias degustacijas, išskirtines šventes ar vakarienes. „Ir mes, kviesdami svečius į kvapų degustaciją, visada prašome ateiti nepasikvepinus – ir taip tą vakarą visi skendi skirtingų kvapų jūroje“, – sako nišinės parfumerijos ekspertė.

K. Strolienei pritaria ir etiketo žinovė. Norint iš tiesų visavertiškai patirti emocijas per kvapus, reikia kuo labiau minimizuoti savo pačių kvapą, kad jis neužgožtų patirties. „Dėl pernelyg intensyvaus kvapo gali nublankti ne tik subtilūs maisto aromatai, bet ir pakisti skonis. O jei gausiai prisikvepinę atvyksime į kvepalų ar namų kvapų pristatymą arba parfumerijos parduotuvę, tikrai nepavyks išsirinkti naujo kvapo, nes viską užgoš mūsiškis. Taigi, nesikvepinkime automatiškai, visuomet pagalvokime, kur einame“, – ragina I. Sapagovaitė-Briedelienė.

Taip pat etiketo ekspertė pataria visai nesikvepinti einant susitikti su socialiai jautrios grupės atstovais, pavyzdžiui, lankant ligonius. „Žmonės gali vartoti vaistus, didinančius jautrumą kvapams, taip pat uoslė jautresnė būna besilaukiant ir pagimdžius. Neturėtume kvepintis ir eidami lankyti naujagimio, ypač jei laiką leisime namuose, nedidelėje uždaroje patalpoje, – kalba ekspertė. – Visgi, jei vizitas neplanuotas, o esame pasikvepinę drabužius, galima viršutinius nusivilkti ir palikti kitoje patalpoje, kad kvapas būtų mažiau intensyvus. Žinoma, kvepalų aromato visiškai neliks tik nusiprausus.“

Dovanoti ar ne – štai, kur klausimas

Abi ekspertės įsitikinusios, kad kvepalai yra intymi dovana, todėl tinka tik tuo atveju, jei gerai pažįstame žmogų ir žinome, kokius kvepalus jis mėgsta. Netinka dovanoti kūno kvepalų verslo partneriams ar kolegoms. Nebent tiksliai žinote, kokius kvepalus arba kvapų natas mėgsta. K. Strolienė sako, kad tokiais atvejais labai padeda kvepalų mėginių rinkiniai su dovanų čekiu. Jie dovanojami su mintimi, kad žmogus išbandytų keletą jūsų parinktų ar numatytų kvapų ir išsirinktų labiausiai patikusį. „Kalbant apie kvapniąsias dovanas, mažiau apribojimų taikoma dovanojant namų kvapus ar kvepiančias žvakes. Jei padovanosime namų aromatą, kuriame ryškiai jaučiama vanilė, o žmogus jos nemėgsta, tokia dovana nebus gera, tačiau ji vis tiek išliks praktiška. Todėl geriausia prieš perkant kvapnią dovaną – žvakę, kvapą namams ar automobiliui, smilkalus ar kūno kremą – kaip nors subtiliai užklausti žmogaus, kokius kvapus mėgsta. Galima tiesiog praprašyti, kad išvardytų mėgstamas kvapų natas. Tada tikrai dovana bus vertinga“, – pataria K. Strolienė.